Szukaj
Szukaj

Prokreacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Prokreacja zgodnie z definicją jest stosunkiem seksualnym odbywanym celem spłodzenia i urodzenia potomstwa. Ma ogromne znaczenie dla przedłużenia ciągłości gatunku. Zjawisko prokreacji dotyczy nie tylko człowieka, ale również wszystkich innych organizmów żywych, wyposażonych w narządy płciowe oraz odbywających stosunek seksualny.

Prokreacja

Prokreacja – na czym polega?

Słowami stosowanymi zamiennie w odniesieniu do prokreacji są: rozmnażanie, reprodukcja, rozród, płodzenie oraz rodzenie. Wszystko skupia się jednak na wydaniu na świat potomstwa i tym właśnie jest prokreacja. Na prokreację fizjologiczną składają się więc:

  • odbycie stosunku seksualnego przez mężczyznę i kobietę;
  • połączenie plemnika z komórką jajową oraz zapłodnienie jej;
  • rozwój płodu przez 9 miesięcy;
  • narodziny dziecka.

Prokreacja może być również wspomagana medycznie. Wówczas mamy do czynienia np. ze sztucznym zapłodnieniem in vitro. Jest to świadoma prokreacja przeprowadzana przez lekarzy i specjalistów w ściśle określonych warunkach medycznych, której celem jest również wydanie potomstwa na świat.

Zobacz również: Bezpłodność – jak sobie z nią radzić?

Patronite
Patronite

Prokreacja – ile trwa?

Czas trwania zdolności prokreacyjnych u mężczyzn i u kobiet znacząco się różni. W przypadku mężczyzn możliwość poczęcia potomstwa trwa od momentu uzyskania dojrzałości płciowej (okolice 12-15 lat), aż do śmierci. W tym czasie bez względu na wiek mężczyzna może podejmować próby prokreacji i płodzić potomstwo, mając oczywiście na uwadze, że im wyższy jest jego wiek, tym większe ryzyko zaburzeń zdrowotnych u potomstwa.

Z kolei w przypadku kobiety zdolności prokreacyjne utrzymywane są od momentu uzyskania dojrzałości płciowej (okolice 9-14 lat), aż do momentu, w którym osiągnie ona menopauzę. Menopauza może wystąpić w różnym wieku, średnio jest to między 49. a 52 rokiem życia. Także kobieta powinna pamiętać, że ryzyko chorób płodu wzrasta po 35. roku życia, a jeszcze intensywniej po 40. roku życia. Po menopauzie kobieta staje się bezpłodna.

Przyczyny osłabienia prokreacji

Wyróżnia się wiele czynników, które osłabiają prokreację. Konsekwencjami są m.in. niskie libido, problemy z erekcją, niska jakość spermy i plemników, zaburzenia owulacji oraz niepłodność. Osłabienie prokreacji może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czynnikami wpływającymi na osłabienie zdolności prokreacyjnych są przede wszystkim:

Są to zarówno przyczyny natury psychicznej i emocjonalnej, jak i organiczne. W większości przypadków można im przeciwdziałać, istnieje szereg metod profesjonalnych (farmakoterapia, psychoterapia, leczenie przyczynowe), jak i domowych (suplementacja, zmiana stylu życia, zdrowa dieta) leczenia problemów prokreacyjnych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Furtak M., Fiedorczuk-Fidziukiewicz J., Czynniki wpływających na zdrowie prokreacyjne wśród kobiet w wieku rozrodczym, Białystok.
  2. Silverthorn D., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  3. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.