Szukaj
Szukaj

Problemy z zajściem w ciążę

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Problemy z zajściem w ciążę w dużej mierze wynikają z zaburzeń gospodarki hormonalnej oraz przewlekłych chorób układu rozrodczego kobiet. W dzisiejszych czasach obserwuje się rosnącą częstotliwość tego typu dolegliwości. Pary niejednokrotnie starają się o potomstwo przez wiele lat, korzystając z rozwiązań nowoczesnej medycyny. Jednak płodność można wspierać odpowiednią dietą oraz modyfikacją stylu życia. Nie bez znaczenia jest leczenie i ustabilizowanie chorób ogólnoustrojowych.

Problemy z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w ciążę – przyczyny

Problemy z zajściem w ciążę mogą mieć podłoże chorobowe. Należy wymienić przede wszystkim:

Wiele kobiet bez żadnych zdiagnozowanych problemów zdrowotnych wciąż ma problemy z zajściem w ciążę. Tutaj należy zaznaczyć istotę stresu towarzyszącemu staraniom o potomstwo. Pary często oczekują na owulację i pozostają aktywne seksualnie w określone dni miesiąca, co niszczy libido oraz spontaniczność. Stres jest jednym z większych czynników ryzyka bezpłodności. Udowodniono, że wiele kobiet zachodzi w ciążę po zaprzestaniu starań z kalendarzykiem w ręce.

Należy zaznaczyć, że na problemy z zajściem w ciążę wpływa także niehigieniczny tryb życia. Jest to m.in. za mała ilość snu, nieodpowiednia dieta uboga w cenne składniki odżywcze, nieprawidłowe nawodnienie organizmu, palenie papierosów czy narażenie na kontakt z chemikaliami i pestycydami. Zwłaszcza ten ostatni czynnik uznaje się za niezwykle groźny w dzisiejszych czasach. Problem w zajściu w ciążę obserwuje się po ukończeniu 30. roku życia, a z każdym kolejnym rokiem płodność spada. Nieco mniejsze szanse na potomstwo mają także kobiety z anatomicznym tyłozgięciem macicy, choć poczęcie dziecka w żaden sposób nie jest tutaj niemożliwe. Przy problemach z płodnością badania powinny wykonać dwie strony – często okazuje się, że wina leży po stronie mężczyzny.

Zobacz również: Bezpłodność u mężczyzny – przyczyny i diagnostyka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Problemy z zajściem w ciążę – leczenie

Przy problemach z zajściem w ciążę, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na higienę życia codziennego. Konieczne jest:

  • wysypianie się w regularnych godzinach;
  • unikanie stresu;
  • picie przynajmniej 1,5 l wody dziennie (plemniki i komórki jajowe potrzebują dużej ilości wody do funkcjonowania);
  • unikanie noszenia obcisłej bielizny lub obcisłych spodni;
  • codzienne stosowanie metod relaksacyjnych;
  • właściwe odżywianie się;
  • dbanie o atmosferę w sypialni – dobrze sprawdzą się spontaniczne wyjazdy i wyjścia z domu, romantyczne kolacje, afrodyzjaki, świeża pościel czy aromaterapia.

Istnieje szereg produktów spożywczych, które poprawiają płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Spośród witamin największe znaczenie w leczeniu niepłodności ma witamina D, witamina B6, witamina B12 oraz witaminy antyoksydacyjne, czyli witamina C, witamina A oraz witamina E. W rzeczywistości każda z witamin stanowi podstawę zdrowia układu rozrodczego, dlatego zaleca się spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców oraz suplementację algi Spirulina, która zawiera je wszystkie. Płodność możemy wspierać również sięgając po produkty bogate w żelazo, jod, cynk, selen i magnez. Suplementem zaliczanym przez specjalistów i medyków do grona wspierających płodność jest koenzym Q10.

Problemy z zajściem w ciążę – co dalej?

Jeśli problemy z zajściem w ciążę leżą po stronie kobiety, pierwszym wyborem jest farmakologiczna stymulacja owulacji. Przy zaistnieniu konieczności stosuje się chirurgiczne udrożnienie kobiecych narządów rozrodczych. Ostateczność stanowi zapłodnienie pozaustrojowe metodą in vitro oraz inseminacja domaciczna. W Polsce spotkać można wiele profesjonalnych, nowoczesnych placówek skupiających się na leczeniu bezpłodności i to właśnie tam można otrzymać fachową pomoc w tym zakresie. Warto pamiętać, że zapłodnienie in vitro wciąż pozostaje legalną, często ostateczną opcją na poczęcie upragnionego potomstwa.

Zobacz również: Bezpłodność – jak sobie z nią radzić?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górna I., Wpływ sposobu żywienia oraz wybranych parametrów stylu życia na płodność i rozrodczość kobiet, Poznań 2014.
  2. Hajduk M., Wpływ masy ciała na płodność kobiet, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii, 3/2012.
  3. Przysławski J., Górna I., Florek E., Szymanowski K., Rola wybranych składników pożywienia w profilaktyce niepłodności u kobiet, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2/2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *