Szukaj

Rehabilitacja po operacji przepukliny pachwinowej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rehabilitacja po operacji przepukliny pachwinowej pozwoli jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności oraz będzie przeciwdziałać ewentualnym powikłaniom zakrzepowym czy tym związanym z obecnością blizn. Nie jest obowiązkowa, jednak pacjenci zgłaszają wyraźną poprawę stanu zdrowia i zmniejszenie bólu już po pierwszej wizycie u fizjoterapeuty.

Rehabilitacja po operacji przepukliny pachwinowej

Operacja przepukliny pachwinowej

Ściana jamy brzusznej i okolica pachwin każdego człowieka posiadają naturalne obszary, w których jest słabsza. Właśnie w tych miejscach może dojść do utworzenia się tzw. przepukliny w momencie wzmożonego ciśnienia śródbrzusznego. Przepuklina najczęściej lokalizuje się w okolicy pachwin, pępka oraz w bliznach pooperacyjnych. Zazwyczaj łatwo ją rozpoznać, ponieważ pojawia się w postaci guzka lub uwypuklenia podskórnego. Podczas takich czynności jak kaszel, kichanie czy dźwiganie cięższych przedmiotów pojawia się ból, który ma tendencję do narastania pod wieczór. Przepukliny zwykle nie ustępują samoistnie i wymagają leczenia chirurgicznego.

Wyróżnia się 2 metody operacyjne:

  • klasyczną – lekarz nacina skórę pachwiny na około 7-10 cm, po czym zakłada specjalną siatkę wzmacniającą w miejscu przepukliny i tym samym naprawia ubytek;
  • laparoskopową – lekarz wykonuje 3-4 nacięcia po 5 mm, aby następnie włożyć przez nie do wnętrza ciała instrumenty chirurgiczne. Pracuje nimi od środka, a do naprawy ubytku również wykorzystuje syntetyczną siatkę.

Operacja przepukliny pachwinowej może być wykonywana zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak i znieczuleniu miejscowym. Ciekawostką jest, że operacja przepukliny pachwinowej należy do najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii ogólnej. Rocznie w Polsce wykonuje się od 60–75 tysięcy takich operacji.

tubapay
tubapay

Rehabilitacja po operacji przepukliny pachwinowej

Przez pierwsze 3 dni po operacji zaleca się wykonywanie ćwiczeń izometrycznych kończyn dolnych i miednicy, co ma przeciwdziałać ewentualnym powikłaniom zakrzepowym. Kończyny górne i obręcz barkową można ćwiczyć w sposób czynny bez obciążania. W 3 dniu rekomenduje się rozpoczęcie spacerowania, a po około 2-3 tygodniach można zacząć powoli truchtać. Jazda na rowerze jest możliwa dopiero po miesiącu, zaś ciężkie prace fizyczne przebiegające z dźwiganiem nawet po pół roku.

Już po zdjęciu szwów warto odwiedzić fizjoterapeutę, najlepiej fizjoterapeutę uroginekologicznego, który ma doświadczenie w pracy z przepuklinami różnego pochodzenia. Rehabilitacja skupia się głównie na opracowywaniu blizny pooperacyjnej rozmaitymi metodami (w tym suchym igłowaniem czy pinoterapią), a następnie na wzmacnianiu mięśni CORE, w tym mięśni brzucha, aby nie dopuścić do nawrotu problemu w przyszłości. Ćwiczenia powinny być jednak dobrane w taki sposób, aby nie generować wzmożonego ciśnienia śródbrzusznego, ponieważ w takim wypadku efekt może być odwrotny od zamierzonego. Dużym wsparciem fizjoterapeuty zajmującego się rehabilitacją przepuklin brzusznych, w tym pachwinowych, jest kinesiotaping oraz ćwiczenia oddechowe.

Przez pewien czas należy unikać agresywnej aktywacji mięśnia prostego brzucha, silnego przeprostu biodra oraz tułowia czy wzmożonych skurczy mięśni przywodzicieli kończyn dolnych. W przerwach między ćwiczeniami, aktywnościami dnia codziennego lub podczas snu najlepiej odpoczywać z kilkoma poduszkami między nogami.

Zalecenia po operacji przepukliny pachwinowej

Po operacji przepukliny pachwinowej rekomenduje się zażywanie leków przeciwbólowych przynajmniej przez pierwsze 3 dni. Do około 14. doby umocowanie siatki zależy od szwów, później zostaje ona przerośnięta tkanką łączną. Aktywność fizyczną można podejmować relatywnie szybko. Wszelkie wysiłki fizyczne niepowodujące wzrostu ciśnienia śródbrzusznego (np. pływanie) można wykonywać już po 14-21 dniach. Maksymalne obciążenia są możliwe po 3 miesiącach. W czasie rekonwalescencji (przyjmuje się, że są to wspomniane 3 miesiące) warto stosować raczej dietę lekkostrawną, a do stosunków seksualnych można wrócić po ustąpieniu dolegliwości bólowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dąbrowiecki S., Stankiewicz W.: Operacja przepukliny pachwinowej metodą Lichtensteina. Chirurgia po Dyplomie, 2009, 4(1), 76-85.
  2. Ścierski A., Przepukliny pachwinowe i udowe u dorosłych, Wydawnictwo Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2011.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.