Szukaj
Szukaj

Dlaczego noworodek napina się i płacze po jedzeniu?

Spis treści

Dlaczego noworodek napina się i płacze po jedzeniu? To pytanie zadaje sobie spora część rodziców opiekujących się tak małym dzieckiem. Wprawdzie przyczyn sytuacji może być kilka, jednak zdecydowanie najczęściej prężenie się i płacz noworodka wynika z obecności kolki jelitowej. W razie wątpliwości stan ten można skonsultować z pediatrą.

Dlaczego noworodek napina się i płacze po jedzeniu?

Dlaczego noworodek napina się i płacze po jedzeniu?

Główną przyczyną napinania się i płaczu noworodka po jedzeniu jest kolka jelitowa. Stanowi jedno z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego, występujących u dzieci w początkowym okresie życia, najczęściej między 2. a 4. miesiącem życia, choć nierzadko i u noworodków. Jej przyczyny nie zostały do końca poznane, choć uważa się, że wpływ na nią mają następujące czynniki:

  • nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach;
  • zaburzenia motoryki żołądkowo-jelitowej w konsekwencji niedostatecznego rozwinięcia układu pokarmowego i układu nerwowego;
  • nadwrażliwość na białko lub laktozę;
  • zaburzenia mikrobioty przewodu pokarmowego;
  • zaburzenia hormonalne.

Podczas napadu kolki jelitowej rodzice mogą zaobserwować napadowe zaczerwienienie i zachmurzenie twarzy oraz podkurczanie nóżek. Maluch pręży się i płacze, ponieważ sytuacja nie jest dla niego komfortowa. Płacz ustępuje samoistnie po kilku minutach, gdy gazy i treść pokarmowa przesuną się dalej w układzie pokarmowym. Jednocześnie może nastąpić oddanie zielonego, śluzowego stolca z wydaleniem gazów jelitowych i chwilowym uspokojeniem dziecka.

Istnieje wiele domowych metod pozwalających na łagodzenie objawów kolki u noworodka. Zaliczamy do nich np. ciepłe okłady na brzuszek, ciepłą kąpiel, masaż brzuszka (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) czy poruszanie nóżkami w stawach biodrowych, delikatnie dociskając je do brzuszka. Wcześniej jednak warto upewnić się, że powyższe symptomy nie wynikają z innych problemów zdrowotnych. Jakie są inne możliwe przyczyny dlaczego noworodek napina i płacze po jedzeniu?

Nierównomierne napięcie mięśniowe

Nierównomierne napięcie mięśniowe może przyczyniać się do napinania i płaczu noworodka. Jednak na ogół ma ono miejsce nie tylko po jedzeniu, lecz także w ciągu dnia. Czynnikami ryzyka zaburzeń w równowadze mięśniowej są:

  • wcześniactwo;
  • komplikacje podczas porodu siłami natury;
  • poporodowa żółtaczka mechaniczna;
  • niedotlenienie dziecka podczas porodu;
  • różnego rodzaju wrodzone wady genetyczne i zespoły genetyczne;
  • kręcz szyi;
  • problemy zdrowotne kobiety podczas ciąży, np. anemia czy choroby tarczycy.

W przebiegu nierównomiernego napięcia mięśniowego rodzice będą mogli zaobserwować prężenie i napinanie tylko określonych partii ciała dziecka, np. prawej strony ciała, brzuszka, kończyny dolnej czy obu rączek. Na ogół rokowania młodego pacjenta są dobre. Niezbędna jest jednak właściwie prowadzona fizjoterapia już od wczesnych miesięcy życia. Pozwala ona na wyrównanie napięcia mięśniowego i dalszy, prawidłowy rozwój.

Alergia pokarmowa

Może się również okazać, że noworodek zmaga się z alergią na białko lub laktozę (cukier mleczny), które zawarte są w mleku matki lub w mleku modyfikowanym. Szacuje się, że problem dotyczy do 2% dzieci w wieku niemowlęcym. Zwłaszcza, gdy zdiagnozowano alergie w rodzinie lub noworodek cierpi jednocześnie na atopowe zapalenie skóry. Przyczyny alergii bez względu na wiek wciąż nie zostały poznane. Do charakterystycznych objawów alergii pokarmowej u noworodka zaliczamy między innymi:

  • bóle brzuszka;
  • napinanie się i prężenie ciałka po jedzeniu;
  • biegunka;
  • wysypki skórne;
  • katar alergiczny;
  • trudności z oddychaniem;
  • płacz po jedzeniu;
  • wzdęcia.

Nie są to jednak objawy specyficzne. Mogą wskazywać na wiele innych problemów zdrowotnych, np. nietolerancje pokarmowe. Dlatego ważna jest wizyta u pediatry, który w razie konieczności skieruje rodzica wraz z dzieckiem do poradni alergologicznej. Wykonane zostaną proste i nieinwazyjne testy alergiczne, dzięki którym rodzice będą mogli zmodyfikować dietę dziecka. Na rynku istnieje wiele pełnowartościowych pokarmów hipoalergicznych dla noworodków, m.in. pozbawionych laktozy.

Zainteresował Cię ten temat?

Wyżej przybliżyliśmy tematykę związaną z bardzo ważnym działem jakim jest pediatria. Jeżeli chcesz rozwijać się dodatkowo w temacie i pomagać nie tylko dzieciom, ale również mamom przed, w trakcie i po porodzie, dowiedz się jak prowadzić pacjentów uroginekologicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie wiedzy bezpośrednio u specjalistów, w rozszerzonym zakresie na certyfikowanych szkoleniach, gdzie uzyskuje się szczegółowe informacje o technikach fizjoterapeutycznych i ich wykorzystaniu u pacjentów.

Kod rabatowy na kursy uroginekologiczne

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy i szkolenia prowadzone przez certyfikowanych instruktorów w Akademii KORE. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów (telefonicznie lub przez stronę akademia.kore.pl) wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Bałanda A., Opieka nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
  2. Mamy dla Mamy, autorstwa 1200 kobiet, Wydawnictwo Mamy dla Mamy, 2022.
  3. Dmoch-Gajzlerska E., Salamończyk M., Łozińska-Czerniak A., Neonatologia. Praktyczne umiejętności w opiece nad noworodkiem, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.