Szukaj
Szukaj

Chód koszący (hemiparetyczny)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chód koszący (hemiparetyczny) występuje u pacjentów z niedowładem spastycznym, połowiczym pochodzenia mózgowego (po udarze mózgowym z porażeniem połowiczym, wiąże się więc z uszkodzeniem dróg piramidowych). Wciąż jest sporym problemem na oddziałach neurologicznych, jednak postępujący rozwój fizjoterapii przyczynia się do minimalizowania tej dolegliwości.

 

Analiza chodu

Analiza chodu ma zastosowanie zwłaszcza w dolegliwościach związanych z kręgosłupem i kończynami dolnymi. Fizjoterapeuta ogląda chód zarówno z przodu i z tyłu, jak i z boku. Ocenia przy tym miednicę, biodra, kolana, stawy skokowe i stopy.

Warto przy tym pamiętać, że typ chodu zależą po części od wieku, płci, nastawienia i odczuć pacjenta, tożsamości etnicznej czy wykonywanego zawodu. Niektóre patologie jednak widać wyraźnie, dlatego stosunkowo sprawnie można wystawić wstępną diagnozę.

Zobacz również: Cechy chodu fizjologicznego.

Należy również wspomnieć, że wyróżnić można kilka poziomów zaburzeń chodu:

Zobacz również: Pionizacja pacjenta i nauka chodzenia.

Chód koszący – jak wygląda?

Chód umożliwiają zachowane ruchy w stawie biodrowym (chory zatacza półokręgi). Przy tym zauważa się brak zgięcia w stawie kolanowym oraz końsko-szpotawe ustawienie stopy.

Patronite
Patronite

Spastyczność utrudnia, bądź uniemożliwia ruchy w stawach. Właśnie ona powoduje wspomniane ustawienie stopy, a także wtórnie przeprost w stawie kolanowym (tzw. ułożenie Wernickiego-Manna).

Pacjent wykonując wykrok chorą kończyną zatacza nią łuk („kosi”), ponieważ jest ona objęta niedowładem spastycznym. Pochyla się przy tym na stronę zdrową (obserwujemy boczne zgięcie tułowia), stąd nazwa dolegliwości. Warto wspomnieć, że przy spastyczności kończyna górna często jest przywiedziona i zgięta w stawie łokciowym. Nie ma zatem właściwego balansu kończyn górnych.

Modulacja odruchu Hoffmanna

Jest objawem neurofizjologicznego procesu nerwowej kontroli ruchu funkcji kroczenia. Na podstawie wyniku tego badania można kwantyfikować prawidłowy i zaburzony neuromechanizm chodu człowieka.

Badanie powtarza się sześciokrotnie dla każdego z sześciu kolejnych odstępów czasowych całego cyklu jednego kroku tą samą kończyną.

U osoby zdrowej występuje naprzemiennie wzrastanie (w fazie podporu) i obniżanie (w fazie wymachu) amplitudy odruchu Hoffmanna. Wskazuje to na występowanie zstępującego z ośrodków ponadrdzeniowych naprzemiennie występującego torowania i hamowania presynaptycznego biegunów motoneuronów rdzenia kręgowego.

U pacjenta z poudarowym niedowładem połowiczym występuje zaburzenie neuromechanizmu modulacji odruchów Hoffmanna. Zaburzenie polega na osłabieniu zstępującego hamowania presynaptycznego motoneuronów rdzeniowych po stronie niedowładu.
Ten patologiczny neuromechanizm leży u podstaw obserwowanego u hemiplegika chodu koszącego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kiwerski J., Rehabilitacja medyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  2. Wieczorowska-Tobis K., Borowicz A., Fizjoterapia w geriatrii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.