Szukaj
Szukaj

Wiek kostny

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wiek kostny to jedna z nieinwazyjnych i powszechnie stosowanych metod pozwalających na ocenę wieku biologicznego na podstawie analizy dojrzewania kości. Ma zastosowanie zarówno we współczesnej medycynie (np. do oceny, czy pacjent rozwija się prawidłowo), jak i w patomorfologii (np. oceniając możliwy wiek biologiczny zwłok, jeśli z różnych względów nie jest to możliwe innym sposobem).

Wiek kostny

Wiek kostny – co to jest?

W 1972 roku Lamperski na podstawie analizy 5 kręgów szyjnych (C2-C5) dokonał klasyfikacji różnych stadiów rozwoju kręgosłupa. Był to początek bardziej szczegółowego zainteresowania się wiekiem kostnym człowieka. 1995 roku dwaj inni naukowcy uprościli metodę Lamperskiego – analizie poddali jedynie 3 kręgi szyjne (C2-C4), widoczne na cefalogramach.

Zgodnie z definicją, wiek szkieletowy (inaczej: wiek kostny, dojrzałość szkieletowa) to wiek, w którym przeciętne dziecko osiągnęło pewien etap rozwoju układu kostnego, będącego odzwierciedleniem jego rozwoju fizjologicznego. Do analizy wieku kostnego wykorzystuje się najczęściej 2 metody:

Wykazano, że układ szkieletowy zdrowego, odpowiednio odżywionego organizmu, rozwija się jako całość i poszczególne jego fragmenty dotrzymują kroku innym, dlatego coraz popularniejsza staje się metoda jednosegmentowa. Do analizy układu kostnego w obu przypadkach służą zdjęcia rentgenowskie (RTG).

Istota wieku kostnego opiera się na tym, że poszczególne wtórne jądra kostnienia w układzie szkieletowym uwidaczniają się i dojrzewają w określonym czasie, czyli wieku biologicznym. Etapy kostnienia i ogólny rozwój szkieletowy są praktycznie identyczne dla wszystkich ludzi. Pozwala to na dokładne porównywanie procesu kostnienia do ustalonego wzorca. W badaniu wieku kostnego ocenia się jądra kostnienia, kształt kości, przebieg procesu mineralizacji oraz chrząstki nasadowe, ich rozmiar, kształt i zespolenie z trzonem.

Patronite
Patronite

Wiek kostny – wskazania

Analizę wieku kostnego najczęściej zleca lekarz pediatra lub endokrynolog celem określenia przyczyny niskiego bądź wysokiego wzrostu dziecka. Częste przyczyny zbyt niskiego wzrostu dziecka:

Z kolei przykładowe przyczyny zbyt wysokiego wzrostu u dziecka to:

I wiele innych. Analiza wieku kostnego przy podejrzeniu którejkolwiek z powyższych chorób jest ważnym elementem diagnostycznym. Ciekawostką jest, że ocena wieku kostnego bywa często wykorzystywana do nauki lekarzy i specjalistów, ponieważ można dzięki niej ocenić także szacowany wzrost dziecka w dorosłym życiu. Warto również zaznaczyć, że oznaczenie wieku kostnego jest jednym ze wskaźników pozwalających ustalić czas wystąpienia skoku pokwitaniowego. Jest to kluczowe w wielu zabiegach ortodontycznych i zabiegach ortognatycznych.

Badanie wieku kostnego – jak wygląda?

Badanie wieku kostnego jest nieinwazyjne i bezpieczne – polega wyłącznie na wykonaniu jednego lub serii zdjęć RTG. Dlatego poza przeciwwskazaniami do badania RTG nie ma żadnych innych przeciwwskazań. Po wykonaniu zdjęć pacjent udaje się do domu i oczekuje na wyniki. Zdjęcia są natomiast w tym czasie analizowane przez lekarza, który bierze pod uwagę wszystkie wcześniej wymienione, istotne parametry związane z tkanką kostną.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Klimas Z., Nawotoczyński M., Flieger R., Diagnostyka wieku szkieletowego dzieci z normą zgryzową i dzieci z hipodoncją. Nowiny Lekarskie 2010, 79, 3, 163-166.
  2. Grudziąż-Sękowska J., Wiek kostny- metody oceny zakończenia rozwoju, Ogólnopolski Kongres Młodych Medyków, Warszawa, 23-24 kwietnia 2004.
  3. Matthews-Brzozowska T., Flieger R. Metody oceny wieku kostnego i ich znaczenie w medycynie i stomatologii – przegląd piśmiennictwa, Nowiny Lekarskie 2009, 78, 2, 165-167.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.