Szukaj
Szukaj

Nowotwór wątroby

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nowotwór wątroby to groźny nowotwór powstający pierwotnie w tkance wątroby. Istnieje wiele rodzajów tego nowotworu, jednak zdecydowanie najczęściej (ponieważ aż w 90% przypadków) diagnozuje się raka wątrobowokomórkowego (HCC), wywodzącego się z hepatocytów. Szacuje się, że choroba znajduje się na 6. miejscu najczęściej występujących nowotworów na świecie, jest więc poważnym problemem medycznym. Przeważnie rozpoznaje się ją w 5 lub 6 dekadzie życia. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz onkolog.

Nowotwór wątroby

Nowotwór wątroby – przyczyny

Przyczyny rozwoju nowotworów wciąż są nieznane. U większości pacjentów nowotwór wątroby poprzedza marskość wątroby, oba stany kliniczne wiąże się więc ze sobą. Marskość wątroby stanowi natomiast konsekwencję przewlekłej choroby wątroby – pojawia się coraz więcej tkanki włóknistej i bliznowatej, kosztem zanikania prawidłowych hepatocytów. Wątroba nie jest więc w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji, które są tak ważne dla życia. Wymienia się czynniki ryzyka raka wątroby:

  • przewlekłe zarażenie HBV lub HCV;
  • długotrwałe nadużywanie alkoholu;
  • niektóre dziedziczne choroby wątroby i przewlekłe choroby wątroby, w tym niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby;
  • otyłość;
  • cukrzyca typu 2;
  • przewlekłe przyjmowanie sterydów anabolicznych, glikokortykosteroidów oraz pokarmów zanieczyszczonych aflatoksynami.

Poprzez zdrowy tryb życia można znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju nowotworu wątroby.

Nowotwór wątroby – objawy

Charakterystycznymi objawami pojawiającymi się w obrazie klinicznym raka wątroby są:

Objawy te nie są jednak specyficzne, dlatego ich pojawienie się wymaga szczegółowej diagnostyki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Diagnostyka raka wątroby

Przy podejrzeniu raka wątroby należy wykonać badania biochemiczne (profil wątrobowy i morfologię) oraz USG wątroby, podczas którego wykrywa się obecność ewentualnych guzków. Jeśli mają one średnicę mniejszą niż 1 cm należy wykonywać kontrolne badanie USG co 6 miesięcy. Z kolei jeśli są większe niż 1 cm dodatkowo wykonuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny wątroby (z kontrastem). Potwierdzeniem nowotworu jest wykonanie biopsji, czyli wycięcie guzka do dalszych badań laboratoryjnych.

Nowotwór wątroby – leczenie

Pierwszym krokiem jest ustalenie zaawansowania raka. Należy ustalić rozległość zajętych tkanek oraz obecność ewentualnych przerzutów, ponieważ do większości przypadków nowotworu wątroby dochodzi na bazie marskości wątroby. Należy ustalić stadium zarówno raka, jak i samej choroby podstawowej. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest resekcja zmian nowotworowych, czyli usunięcie części wątroby. Rak wątroby jest nieoperacyjny, gdy guz ma bardzo duże rozmiary lub gdy lokalizuje się w pobliżu ważnego naczynia krwionośnego.

Najlepsze rokowania pacjenci posiadają w stadium 0 – wykonuje się resekcję guza, przeszczep wątroby lub miejscową ablację. Metody można ze sobą łączyć. U pacjentów z rakiem w stopniu B (średniozaawansowany) stosuje się iniekcję leku przeciwnowotworowego, a następnie wprowadza sprężynkę bezpośrednio do tętnicy zaopatrującej wątrobę w krew. Leczenie raka w stopniu C i D polega na doustnej farmakoterapii mającej na celu zmniejszenie intensywności objawów i poprawę jakości życia chorego. Efekty terapeutyczne kontroluje się na podstawie badań obrazowych.

Życie po resekcji wątroby

Usunięcie nawet części wątroby to zabieg obarczony sporym ryzykiem, jako że narząd ten spełnia niezwykle istotne role w funkcjonowaniu całego organizmu człowieka. Głównym zagrożeniem jest masywne krwawienie, ponieważ w warunkach fizjologicznych to właśnie wątroba kontroluje procesy krzepnięcia krwi. Może dojść również do niewydolności wątroby, problemów z oddychaniem, zakrzepicy żył głębokich oraz reakcji nadwrażliwości na środki znieczulające.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Leczenie raka wątrobowokomórkowego, Modern Healthcare Institute, 2021.
  2. Rak wątroby, National Cancer Institute of United States Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Fundacja Tam i z Powrotem, Warszawa 2019.
  3. Jeziorski A., Nasierowska-Guttmejer A., Nowotwory neuroendokrynne układu pokarmowego – kompendium dla chirurgów i patomorfologów, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2021.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *