Cysta Bakera

Fotodepilacja Wrocław

Cysta Bakera (torbiel Bakera) to nagromadzony płyn, który znajduje się w dole podkolanowym. Spowodowane jest obrzękiem lub uszkodzeniem torebki stawu kolanowego. Objawy mogą obejmować ból, obrzęk i ucisk zlokalizowany z tyłu kolana. Rzadko cysta Bakera pęka i powoduje objawy podobne do zakrzepicy żył głębokich. Torbiel Bakera niekiedy znika samoistnie z upływem czasu. Jednakże, istnieje wiele metod leczenia, które mogą przyczynić się do złagodzenia objawów.

Cysta Bakera

 

Torebka stawowa to gruba struktura, która otacza całe kolano i daje mu „wsparcie”. Jest pokryta specjalną membraną (błona maziowa). Błona maziowa wytwarza płyn stawowy. Płyn ten działa jak smar w obrębie stawu kolanowego i pomaga złagodzić ruch podczas chodzenia.

Cysta Bakera

Jest wypełniona płynem, a zlokalizowana za kolanem. Nazwa pochodzi od lekarza (chirurga) Williama Baker’a, który po raz pierwszy opisał tą dolegliwość w 1877 r. Niekiedy używa się też nazwy torbiel podkolanowa lub torbiel dołu podkolanowego.

Torbiele mogą różnić się wielkością, od bardzo małej do dużej, która mierzy wiele centymetrów. Rzadko cysta Bakera rozwija się na obu kolanach jednocześnie.

Przyczyny – co powoduje cystę Bakera

Istnieją 2 sposoby, w których cysta może się tworzyć:

1. Torbiel podstawowa

Może rozwinąć się w zdrowym stawie kolanowym. Ten typ jest czasami określany jako idiopatyczna cysta Bakera. Zwykle rozwija się u młodych ludzi i u dzieci. Uważa się, że tego rodzaju torbiel spowodowana jest połączeniem między przegubem kolanowym, a kaletką podkolanową zlokalizowaną za kolanem. Oznacza to, że płyn stawowy z wnętrza stawu może przejść do kaletki podkolanowej i tworzyć cystę.

2. Torbiel wtórna

Może rozwinąć się jeśli mamy problemy w kolanie takie jak zapalenie stawów (w tym choroba zwyrodnieniowa stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów) lub uszkodzenie chrząstki, łąkotki (rozdarcie). Ten typ cysty jest najczęstszy. Niekiedy nazywana jest drugorzędną cystą Bakera.

We wtórnej torbieli Bakera podstawowym problemem w obrębie stawu kolanowego jest nadmiar płynu maziowego, który został wytworzony w stawie. W wyniku tego zwiększa się ciśnienie we wnętrzu stawu kolanowego. Skutkiem jest rozciąganie torebki stawowej. Wybrzusza się ona do tyłu kolana, tworząc w dole podkolanowym torbiel w pełni wypełnioną płynem stawowym.

Grupa ryzyka

Torbiel Bakera występuje najczęściej u dzieci w wieku 4-7 lat oraz u dorosłych w wieku 35-70 lat. Niemniej jednak torbiele są dużo bardziej powszechne u dorosłych niż u dzieci. Bardziej narażone są osoby, które mają problemy ze stawami kolanowymi.
Do problemów tych należy: zapalenie stawów i kości (najczęściej), reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zakażenie stawu kolanowego.

Cysta Bakera – objawy

Niektóre osoby nie mają żadnych objawów. Jeśli torbiel jest mała to nawet podczas badania nie zawsze można ją wykryć. Torbiel można znaleźć przypadkowo gdy robi się badania w obrębie kolana takie jak MRI oczywiście z zupełnie innego powodu.

Generalnie im większa cysta tym bardziej prawdopodobne, że będzie powodowała objawy. Możemy zobaczyć lub wyczuć obrzęk za kolanem. Niekiedy można też zauważyć, że sam staw kolanowy jest opuchnięty. Niektórzy ludzie odczuwają ból w okolicy kolana. Wszystko to powoduje (głównie obrzęk i ból), że ciężko jest zgiąć kolano, zwłaszcza przy dużej cyście. Rzadziej można czuć przeskakiwania i blokowanie kolana.
Ból kolana może wynikać też z innych powodów takich jak np. zapalenie stawów, które wspomaga wytworzenie torbieli.

Cysta Bakera – komplikacje

Najczęstszym powikłaniem jest rozerwanie. W takim przypadku płyn z wnętrza torbieli może wyciekać do mięśni łydki. Może to spowodować jej obrzęk. Niekiedy występuje swędzenie i zaczerwienienie skóry z powodu podrażnienia spowodowanego przez wyciekający płyn. Zazwyczaj 1-2 torbiele na 20 pęka.

Pęknięcie torbieli może być trudne do odróżnienia od zakrzepicy żył głębokich w nodze. Aby rozróżnić te schorzenia należy przeprowadzić badania w celu wykluczenia zakrzepicy.

Mając torbiel Bakera zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich, nawet jeśli torbiel nie pęknie. Z tego powodu każda osoba, która ma stwierdzoną torbiel powinna być zbadana na zakrzepicę.
Bardzo rzadko występują przypadki zarażenia torbielą. Jest to mało prawdopodobne.

Cysta Bakera – diagnozowanie

Lekarz podczas badania kolana może wyczuć torbiel. Obszar za kolanem może być nieco opuchnięty, obrzęknięty, co może sugerować cystę. Lekarz może skierować światło przez obrzęk. Jeżeli przechodzi na wylot wówczas jest podejrzenie, że obrzęk jest pełen płynu.

USG może wykazać istnienie torbieli i pomóc wykluczyć zakrzepicę żył głębokich w tym samym czasie. Dodatkowo dla potwierdzenia diagnozy wskazane jest MRI.

Cysta Bakera – leczenie

Cysta Bakera niekiedy znika samoistnie. Jednak może utrzymywać się przez wiele miesięcy, a nawet lat zanim przejdzie. W wielu przypadkach nie powoduje objawów lub są one znikome i nie ma potrzeby wdrażania specjalnego leczenia.

Istnieją różne metody leczenia, które mogą pomóc jeśli odczuwamy objawy.

Leczenie problemów z kolanem

Ważne jest, aby każdy problem z kolanem został wyleczony jeśli pojawi się cysta Bakera. Może to niewątpliwie przyczynić się do zmniejszenia jej wielkości, a nawet bólu, który powoduje. Np. jeśli borykamy się z zapaleniem kości lub stawów wówczas wstrzyknięcie steroidu do kolana może zmniejszyć ból i stan zapalny. Trzeba pamiętać, że nie zawsze zatrzyma to torbiel od jej powtórnego powstania.

Leczenie, które złagodzi objawy

Jeśli odczuwasz ból i dyskomfort z powodu torbieli Bakera jedne lub więcej z następujących czynności mogą być pomocne:

– pończochy – zapewnią kompresję i mogą przyczynić się do zmniejszenia obrzęku oraz ryzyka zakrzepicy żył głębokich;
– niesteroidowe leki przeciwzapalne – mogą zmniejszać ból i ograniczyć stan zapalny oraz obrzęk;
– okłady z lodu;
– kule pachowe – pomagają odciążyć stawy kolanowe;
– fizjoterapia – utrzymanie stawu kolanowego w dobrej kondycji poprzez ćwiczenia ruchowe i wzmacniające mięśnie.

Inne zabiegi

Niekiedy stosuje się:
– drenaż płynu połączony z wstrzykiwaniem kortyzonu (steroid);
– operacja, usunięcie torbieli.

Polecane produkty:

Rehabilitacja Wrocław

2 komentarze

  1. Marek 11 czerwca 2018 w 14:37 - Odpowiedz

    I co z tego że wiesz skoro problem z usunięciem tej torbieli

  2. Krzysztof 21 maja 2018 w 08:31 - Odpowiedz

    Bardzo fajnie wyjaśnione wreszcie wiem co mi dolega.

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!