Bóle stawów są dziś jedną z najczęstszych przypadłości. Powodów takiego stanu rzeczy jest mnóstwo. Dlatego nie dziwią próby znalezienia uniwersalnego sposobu na pozbycie się bólu. Są metody mniej i bardziej skuteczne. A jak w tym rankingu wypada stosowanie kwasu hialuronowego jako suplementu diety?
Bóle stawów kolanowych
Ból kolana jest bardzo powszechny. Jest on odpowiedzialny za około jednej trzeciej wszystkich wizyt u lekarza związanych z bólem mięśni i kości. Bóle stawów kolanowych są szczególnym problemem u sportowców. Ponad połowa z nich co roku zgłasza ten problem. Niektóre z najczęstszych przyczyn bólu kolana to uszkodzenie więzadła, chrząstki, łąkotki, ścięgien czy też problemy związanej z kontuzją, która wynika np. z pasma biodrowo-piszczelowego (tzw. kolano biegacza). Dodatkowo staw kolanowy to kompleks połączeń o bardzo skomplikowanej budowie.
Przyczyny bólu w stawach kolanowych
Poniżej zostały opisane najczęstsze przyczyny bólu kolana.
Zapalenie kaletek
Nadmierne obciążanie kolana, upadek lub wielokrotne zginanie i pozycja klęcząca może jeszcze bardziej podrażniać i powodować ból w stawach kolanowych, a przy tym obrzęk z towarzyszącym zapaleniem kaletek. Powszechnie określa się taki uraz jako „kolana służącej”, ponieważ jest on często spowodowany przez powtarzanie się pozycji klęczącej.
Zobacz również: kaletka maziowa
Syndrom pasma biodrowo-piszczelowego (kolano biegacza)
Pasmo to twarda tkanka, która biegnie od bioder w dół do zewnętrznej części kolana. Jeśli jest podrażniona przez nadmierne obciążenie lub inne problemy, może stać się przyczyną zapalenia i bólu po zewnętrznej stronie kolana.
Choroba Osgood-Schlattera
Choroba Osgood-Schlattera powoduje bolesność poniżej kolana, w miejscu którym ścięgno rzepki łączy się z podudziem (guzowatość kości piszczelowej). Ból w stawie kolanowym spowodowany jest zwykle przez nadmierne obciążenie i podrażnienie podczas wstawiania. Jest on szczególnie powszechny w nastoletnich chłopców i dziewcząt (najczęściej w wieku 13 i 14 lat).
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Jest to częsta przyczyna bólu kolana u sportowców i nie tylko, bo może dotyczyć również osób w wieku 50 lat. W przebiegu choroby następuje zniszczenie chrząstki która otacza kości stawów. W efekcie stan ten uniemożliwia płynne poruszanie się elementów stawu względem siebie.
Przemieszczenie rzepki (lub zwichnięcia rzepki)
W tym stanie rzepka przesuwa się z prawidłowego położenia powodując ból kolana i obrzęk. Przyczyną jest zazwyczaj uraz, bp. upadek czy nieprawidłowe stanięcie na nodze.
Boczne przyparcie rzepki
Boczne przyparcie rzepki często wynika z problemów związanych z brakiem równowagi mięśniowej, ucisku i ustawienia nóg, a nie uszkodzenia. Powstaje, gdy mięsień czworogłowy uda jest osłabiony, a rzepkę pociąga do boku powięź szeroka.
Zapalenie ścięgien stawu kolanowego
Wynika z zapalenia ścięgien wokół kolana. Ścięgna to pasma tkanki łączące mięśnie z kośćmi. Nadmierne obciążenie może wywołać stan zapalny i ból. Najczęstszym typem zapalenia ścięgna rzepki jest kolano skoczka.
Ból stawów kolanowych – leczenie
Ból kolana może być spowodowany nagłą kontuzją, przeciążeniem lub chorobą taką jak zapalenie stawów. Leczenie będzie różne w zależności od przyczyny. Okres zdrowienia, jak i utrzymanie prawidłowego funkcjonowania stawu kolanowego po urazie jest bardzo ważny. Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w kolano jest częstą metodą leczenia. Jest ona stosunkowo droga i trzeba ją powtarzać co jakiś czas, aby utrzymać efekty. Bóle stawów kolanowych można również usuwać metodą bezinwazyjną. A mianowicie przyjmując tabletki z kwasem hialuronowym. Ważne jest, aby był on małocząsteczkowy i pochodził z naturalnego źródła (powstałego w procesie naturalnej fermentacji roślinnej).
Jak kwas hialuronowy może pomagać?
Kwas hialuronowy to substancja, która w organizmie produkowana jest przede wszystkim w komórkach tkanki łącznej, czyli między innymi w obrębie chrząstek. Nie jest jednak zatrzymywana w tkance, tylko produkowana „na eksport” i gromadzi się w torebkach stawowych jako podstawowy składnik mazi.
Maź stawowa odpowiada za zmniejszenie tarcia między panewkami stawowymi i dzięki właściwej gęstości zapewnia amortyzację obciążeń występujących w czasie ruchu stawu. Kiedy mazi stawowej ubywa, panewki ocierają o siebie, powodując podrażnienie zakończeń nerwów bólowych i bardzo nieprzyjemne, silne doznania. Powodem niedoboru kwasu hialuronowego jest najczęściej spadek jego syntezy związany z wiekiem, rzadziej deficyty pokarmowe.
Kiedy kwas hialuronowy pomoże?
Kwas hialuronowy nie może wyleczyć startych chrząstek ani deformacji stawów, może wyłącznie złagodzić ten stan. Jednostkami chorobowymi, w których może pomóc, są te, które przebiegają ze zmniejszeniem objętości lub lepkości mazi stawowej. Tylko i wyłącznie w mazi bowiem kwas hialuronowy występuje naturalnie. Jeśli zatem przyczyna bólu jest inna, ale ilość i skład mazi stawowej pozostają właściwe, wówczas kwas hialuronowy nie przyniesie ulgi.
Ile czeka się na efekty i czy występują u każdego?
Szybkość resyntezy kwasu hialuronowego (nie jest on wchłaniany jako cała cząsteczka, tylko musi zostać strawiony i odbudowany we właściwym miejscu) zależy od kilku czynników. Są to między innymi podaż składników, sprawność aparatu syntetycznego w komórkach chrząstki i skuteczność wychwytu zwrotnego (kwas hialuronowy po pewnym czasie jest resorbowany do komórek, które go wyprodukowały).
Bardzo często, wraz z suplementacją diety, należy przeprowadzić działania mające na celu zwiększenie ruchomości stawów, ograniczenie masy ciała albo ogólne podniesienie sprawności fizycznej. Kwas hialuronowy jest bowiem wytwarzany w odpowiedzi na bodźce mechaniczne i czasem zmiana stylu życia przynosi efekty lepsze wraz suplementacją.
Przeciętnie na wyraźne zmniejszenie dolegliwości bólowych w terapii kwasem hialuronowym czeka się około 3-4 miesięcy. Natomiast są zarówno przypadki, w których pozytywne efekty odczuwa się po miesiącu, jak i takie, w których kwas hialuronowy ulgi nie przynosi na tyle zadowalającej, ponieważ problemem może być inna wada składu mazi stawowej lub lokalizacja choroby w obrębie tkanki. Wtedy warto połączyć suplementację wraz z wizytą u dobrego fizjoterapeuty.
Podsumowanie
Kwas hialuronowy, jeśli stosuje się go zgodnie z przeznaczeniem, może faktycznie przynieść ulgę w bólu stawów. Aby jednak tak było, trzeba wiedzieć, co jest przyczyną dolegliwości. Przyjmowanie suplementu niejako z automatu może wpłynąć na lepsze samopoczucie poprzez chwilowe zmniejszone odczuwanie bólu. Jednak przyczyna dolegliwości może znajdować się gdzie indziej. Warto jest więc upewnić się co powoduje nieprzyjemne doznania w stawach.
Bibliografia
- Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne, 2/2016.
- Czarnocki Ł., Jopowicz R., Deszczyński J., Deszczyński J., Rola kwasu hialuronowego w terapii wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego, Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska, 3/2016.
- Ostałowska A., Święchowicz S., Koczy B., Stołtny T., Nowak D., Skowron M., Birkner E., Kasperczyk S., Wiskosuplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 71/2017.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
2 Responses
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25548079
Oczywiście, że pomaga! Musi być tylko dawkowany w takiej formie, która szybko wchłonie się w stawy. Optymalna jest forma zastrzyków lub forma płynna. Polecam też przeczytać w jaki sposób produkowany jest kwas hialuronowy