Szukaj
Szukaj

Endokrynologia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem wszelkich chorób związanych z narządami wewnątrzwydzielniczymi (zwanymi także narządami dokrewnymi). Zaburzenia hormonalne są w dzisiejszych czasach bardzo częste, a w wielu przypadkach przyczyną tego jest nie tyle choroba, co przyjmowanie leków hormonalnych, antykoncepcja, niezdrowy tryb życia czy nawet przewlekły stres.

Endokrynologia

Endokrynologia – czym się zajmuje?

Endokrynologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszelkich chorób układu hormonalnego. Są nimi między innymi:

I wiele innych objawów, które mogą wskazywać na problemy z gospodarką hormonalną, są przede wszystkim:

Podstawowy podział w endokrynologii wyróżnia choroby przebiegające z zahamowaniem syntezy poszczególnych hormonów oraz choroby przebiegające z nadmierną produkcją niektórych hormonów. Aby udać się do endokrynologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) należy posiadać skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Patronite
Patronite

Jak wygląda leczenie endokrynologiczne?

Leczenie endokrynologiczne bazuje na szczegółowym wywiadzie. Na jego podstawie często można wyciągnąć wnioski dotyczące stanu zdrowia pacjenta. Nie może zabraknąć pytań o przyjmowane leki i suplementy diety, antykoncepcję, przebyte i aktualne choroby, choroby w rodzinie, jak również styl życia i poziom stresu. Następnie pacjent powinien szczegółowo opisać objawy, które wskazują na problemy zdrowotne. Na podstawie wywiadu endokrynolog kieruje pacjenta na badania krwi (podstawowa morfologia i ocena poszczególnych hormonów) i badanie moczu. W zależności od podejrzeń i wyników badań laboratoryjnych, wykonuje się również USG narządów dokrewnych, testy alergiczne, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny oraz badanie psychologiczne.

Jeśli przyczyna problemu jest już znana, lekarz wdraża leczenie przyczynowe. W niektórych przypadkach (np. niepłodność czy zmiany skórne wywołane doustną antykoncepcją) jest możliwe całkowite wyleczenie pacjenta za pomocą zmiany stylu życia i odpowiedniej farmakoterapii. U wielu innych pacjentów leczenie endokrynologiczne trwa jednak przez całe życie (np. przy cukrzycy, niedoczynności tarczycy i nadczynności tarczycy czy chorobie Hashimoto). Wówczas wymagane są regularne kontrole u endokrynologa, oceniające, czy leczenie wciąż pozostaje skuteczne czy może pojawia się konieczność jego modyfikacji, np. zmiany dawki lub rodzaju leków.

Rodzaje endokrynologii

Endokrynologia to bardzo szeroka dziedzina medycyny. Lekarz endokrynolog może specjalizować się w konkretnym kierunku, w związku z czym wyróżniamy między innymi endokrynologię dziecięcą, endokrynologię ginekologiczną i inne. Aby zostać endokrynologiem należy ukończyć studia medyczne (6-letnie), a następnie ukończyć specjalizację z endokrynologii (5 lub 7 lat). Nauka kończy się specjalistycznymi egzaminami zawodowymi. Ciekawostką jest, że egzamin specjalizacyjny z chorób wewnętrznych uważany jest za jeden z najtrudniejszych ze wszystkich egzaminów kończących specjalizacje.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lewiński A., Murphy R., O’Neill R., Crash Course – endokrynologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2019.
  2. Zgliczyński W., Wielka interna – endokrynologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2020.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *