Szukaj

Orteza na kręgosłup lędźwiowy po operacji

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
prawie 3 tygodnie temu przeszłam trzecią, kolejną operację kręgosłupa odcinka L4/L3. Wcześniej były stabilizacje, implanty, śruby L5/S1 i L5/L4. Czy powinnam nosić ortezę na kręgosłup lędźwiowy w ciągu dnia, podczas siedzenia, czy też na spacerach? Jeżeli tak, to w jaki sposób mogę się o nią postarać i dobrać odpowiedni model? Skończyłam 59 lat. Próbuję siadać po kilka minut, kilka razy w ciągu dnia. Zaczęłam wychodzić na dłuższe spacery.

Wioleta

Odpowiedź


Pani Wioleto,
po trzeciej operacji kręgosłupa, szczególnie w przypadku zastosowania stabilizacji i implantów, noszenie ortezy lędźwiowej może okazać się pomocne, ale jej stosowanie powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem prowadzącym, który dokładnie zna Pani historię chorobową.

Odpowiadając bezpośrednio na Pani pytanie (Czy nosić ortezę lędźwiową?). Orteza na kręgosłup lędźwiowy może pomóc w stabilizacji kręgosłupa w trakcie trwania okresu rekonwalescencji, poprzez zmniejszenie kompresji odcinka poddanego operacji. Dodatkowo, może zapobiec pojawieniu się nieprawidłowym ruchom, które szczególnie w początkowej fazie mogą spowodować utrudnienie gojenia się i pojawienie się bólu.

Jeżeli doświadcza Pani dyskomfortu w momencie siedzenia, orteza może pomóc w zmniejszeniu obciążenia, które może wywoływać nieprzyjemne odczucia. Jednak ważne jest, aby ograniczyła Pani siedzenie do krótkich sesji czasowych.

W trakcie dłuższych spacerów, orteza może zmniejszyć pojawienie się nadmiernego napięcia mięśni w dolnej części pleców. Jednak nie należy chodzić w ortezie przez cały czas, ponieważ zbyt długie jej stosowanie może wpłynąć na osłabienie np. mięśni przykręgosłupowych.

Podsumowując, orteza może być używana tylko w określonych sytuacjach, jako wspomaganie. Nie może ona jednak zastąpić prowadzenia procesu rehabilitacji, który w Pani przypadku jest bardzo ważny, aby mogła Pani wrócić do możliwie jak najlepszej sprawności, szczególnie w czynnościach dnia codziennego. Dlatego warto, aby fizjoterapeuta, który pozostanie w kontakcie z lekarzem prowadzącym, ustalił indywidualnie dobrany plan leczenia do Pani przypadku, widząc na żywo możliwości (m.in. po przeprowadzeniu odpowiednich testów funkcjonalnych i szczegółowym zapoznaniu z dotychczasową historią leczenia).

Oprócz prowadzenia właściwej fizjoterapii, dobry fizjoterapeuta (po wcześniejszym uzyskaniu zgody od lekarza prowadzącego) wprowadzi m.in. odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające mięśnie CORE, które są niezwykle ważne i odpowiadają za stabilizację kręgosłupa i miednicy – stąd ich inna nazwa: mięśnie posturalne. Warto, aby fizjoterapeuta skupił się również na wzmacnianiu mięśni przykręgosłupowych, które dodatkowo wpłyną na poprawę stabilizacji. To wszystko przełoży się na zmniejszone zapotrzebowanie stosowania ortezy.

W Polsce ortezy są częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), pod warunkiem wystawienia odpowiedniego zlecenia przez lekarza. Następnie będzie można ją kupić w sklepach medycznych, po wcześniejszym, indywidualnym dobraniu przez obsługę. Warto wybrać model z regulacją (np. na rzepy), który będzie dobrze dopasowany.

Noszenie odpowiedniej ortezy to część procesu rekonwalescencji. Jednak ważna jest regularna konsultacja z lekarzem prowadzącym i wizyty u fizjoterapeuty, aby osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty leczenia.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pani kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.