Szukaj

Ostroga piętowa – czym jest i jak ją leczyć?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból pięty od strony podeszwowej często jest oznaką ostrogi piętowej, która utrudnia swobodne poruszanie się. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny rozwoju stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć ostrogę piętową, zanim udasz się do lekarza ortopedy!

Ostroga piętowa – czym jest i jak ją leczyć?

Z czego robi się ostroga piętowa – przyczyny i czynniki ryzyka

Nie da się jednoznacznie wyjaśnić, skąd bierze się ostroga piętowa. Jak podkreślają specjaliści w dziedzinie ortopedii, jej patogeneza nie jest do końca poznana. Ostroga piętowa (ang. calcaneal spur) rozwija się na skutek nadmiernego obciążenia w rejonie przyczepu rozcięgna. Do tego stanu mogą przyczynić się różne czynniki, w tym np.:

  • dna moczanowa,
  • nadwaga i otyłość,
  • płeć żeńska,
  • intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny (m.in. częste bieganie o utwardzonych nawierzchniach),
  • płaskostopie,
  • wady wrodzone stóp,
  • podeszły wiek,
  • nieodpowiednio dobrane obuwie,
  • chodzenie w szpilkach,
  • przebyte urazy kości piętowej,
  • przewlekłe zaburzenia metaboliczne,
  • schorzenia reumatologiczne.

Nie wiesz, do kogo zgłosić się w przypadku podejrzeń rozwoju ostrogi piętowej? Możesz skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest ortopeda.

Jak rozpoznać ostrogę piętową? Objawy przypadłości

Typowym objawem ostrogi piętowej jest ból w dolno-przyśrodkowej części pięty. W opinii wielu chorych odczuwane przez nich dolegliwości bólowe mają charakter ostry lub tępy, palący, kłujący, upośledzając chód. W początkowym stadium ból jest odczuwalny jedynie przy chodzeniu, zwykle rano, z czasem nasila się i towarzyszy pacjentowi także przy staniu oraz leżeniu. Innym symptomem ostrogi piętowej może być tkliwość, zaczerwienienie i lekka opuchlizna w okolicy pięty. Zastanawiasz się, jak lekarz ortopeda stawia rozpoznanie? Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad kliniczny, a także badanie RTG i w razie wskazań także USG (rzadziej).

Polish Fascia Symposium
Polish Fascia Symposium

Jak leczyć ostrogę piętową?

Warto mieć świadomość, że leczenie ostrogi piętowej jest trudne i dość skomplikowane, wymaga ścisłej współpracy na linii lekarz-pacjent. Bardzo ważnym elementem ułatwiającym powrót do zdrowia jest wprowadzenie zmian w codziennym stylu życia. Jeśli cierpisz z powodu ostrogi piętowej, powinieneś wyeliminować czynnika sprzyjające rozwojowi/nasileniu tej przypadłości. Przede wszystkim zadbaj o wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z nieobciskającym, szerszym noskiem. Jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, skorzystaj z pomocy dietetyka i postaraj się unormować masę ciała. Jeżeli występują u Ciebie wady stóp, które nasilają objawy ostrogi piętowej, skorzystaj z indywidualnie dobranej rehabilitacji. Doświadczony fizjoterapeuta dzięki odpowiednim ćwiczeniom i zabiegom przywróci stopom prawidłową biomechanikę. Pomocna może okazać się fala uderzeniowa, ultradźwięki czy krioterapia. Dobre efekty daje też rollowanie stopy i łydki oraz terapia manualna.

Jak natomiast wygląda leczenie ostrogi piętowej w zaawansowanym stadium? Wówczas niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zabieg polega na usunięciu wyrośli kostnej z guza piętowego. Niekiedy stosuje się też procedury laserowe. Jeśli chodzi o metody leczenia zachowawczego, lekarz może dokonać iniekcji miejscowych zawiesiną hydrokortyzonu. Ulgę w dolegliwościach bólowych mogą przynieść Ci przepisane leki przeciwbólowe.

Ostroga piętowa – działania profilaktyczne

Jak wygląda profilaktyka ostrogi piętowej? Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko jej rozwoju, staraj się utrzymać prawidłową masę ciała, inwestuj w obuwie, które odpowiednio wspiera stopy, a w razie wskazań lekarskich korzystaj z wkładek ortopedycznych. Regularne wykonuj ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie stopy, łydki oraz podudzia. Najlepiej poproś fizjoterapeutę o przygotowanie zestawu ćwiczeń, które możesz wykonywać samodzielnie w domu. Jak jeszcze możesz zapobiec ostrodze piętowej? Staraj się nie przeciążać stopy, a jeśli pracujesz na stojąco, pamiętaj o częstych przerwach, aby zmieniać pozycję.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *