Ból pięty od strony podeszwowej często jest oznaką ostrogi piętowej, która utrudnia swobodne poruszanie się. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny rozwoju stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć ostrogę piętową, zanim udasz się do lekarza ortopedy!
Z czego robi się ostroga piętowa – przyczyny i czynniki ryzyka
Nie da się jednoznacznie wyjaśnić, skąd bierze się ostroga piętowa. Jak podkreślają specjaliści w dziedzinie ortopedii, jej patogeneza nie jest do końca poznana. Ostroga piętowa (ang. calcaneal spur) rozwija się na skutek nadmiernego obciążenia w rejonie przyczepu rozcięgna. Do tego stanu mogą przyczynić się różne czynniki, w tym np.:
- dna moczanowa,
- nadwaga i otyłość,
- płeć żeńska,
- intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny (m.in. częste bieganie o utwardzonych nawierzchniach),
- płaskostopie,
- wady wrodzone stóp,
- podeszły wiek,
- nieodpowiednio dobrane obuwie,
- chodzenie w szpilkach,
- przebyte urazy kości piętowej,
- przewlekłe zaburzenia metaboliczne,
- schorzenia reumatologiczne.
Nie wiesz, do kogo zgłosić się w przypadku podejrzeń rozwoju ostrogi piętowej? Możesz skorzystać z pomocy specjalisty, jakim jest ortopeda.
Jak rozpoznać ostrogę piętową? Objawy przypadłości
Typowym objawem ostrogi piętowej jest ból w dolno-przyśrodkowej części pięty. W opinii wielu chorych odczuwane przez nich dolegliwości bólowe mają charakter ostry lub tępy, palący, kłujący, upośledzając chód. W początkowym stadium ból jest odczuwalny jedynie przy chodzeniu, zwykle rano, z czasem nasila się i towarzyszy pacjentowi także przy staniu oraz leżeniu. Innym symptomem ostrogi piętowej może być tkliwość, zaczerwienienie i lekka opuchlizna w okolicy pięty. Zastanawiasz się, jak lekarz ortopeda stawia rozpoznanie? Specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad kliniczny, a także badanie RTG i w razie wskazań także USG (rzadziej).
Jak leczyć ostrogę piętową?
Warto mieć świadomość, że leczenie ostrogi piętowej jest trudne i dość skomplikowane, wymaga ścisłej współpracy na linii lekarz-pacjent. Bardzo ważnym elementem ułatwiającym powrót do zdrowia jest wprowadzenie zmian w codziennym stylu życia. Jeśli cierpisz z powodu ostrogi piętowej, powinieneś wyeliminować czynnika sprzyjające rozwojowi/nasileniu tej przypadłości. Przede wszystkim zadbaj o wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z nieobciskającym, szerszym noskiem. Jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością, skorzystaj z pomocy dietetyka i postaraj się unormować masę ciała. Jeżeli występują u Ciebie wady stóp, które nasilają objawy ostrogi piętowej, skorzystaj z indywidualnie dobranej rehabilitacji. Doświadczony fizjoterapeuta dzięki odpowiednim ćwiczeniom i zabiegom przywróci stopom prawidłową biomechanikę. Pomocna może okazać się fala uderzeniowa, ultradźwięki czy krioterapia. Dobre efekty daje też rollowanie stopy i łydki oraz terapia manualna.
Jak natomiast wygląda leczenie ostrogi piętowej w zaawansowanym stadium? Wówczas niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zabieg polega na usunięciu wyrośli kostnej z guza piętowego. Niekiedy stosuje się też procedury laserowe. Jeśli chodzi o metody leczenia zachowawczego, lekarz może dokonać iniekcji miejscowych zawiesiną hydrokortyzonu. Ulgę w dolegliwościach bólowych mogą przynieść Ci przepisane leki przeciwbólowe.
Ostroga piętowa – działania profilaktyczne
Jak wygląda profilaktyka ostrogi piętowej? Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko jej rozwoju, staraj się utrzymać prawidłową masę ciała, inwestuj w obuwie, które odpowiednio wspiera stopy, a w razie wskazań lekarskich korzystaj z wkładek ortopedycznych. Regularne wykonuj ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie stopy, łydki oraz podudzia. Najlepiej poproś fizjoterapeutę o przygotowanie zestawu ćwiczeń, które możesz wykonywać samodzielnie w domu. Jak jeszcze możesz zapobiec ostrodze piętowej? Staraj się nie przeciążać stopy, a jeśli pracujesz na stojąco, pamiętaj o częstych przerwach, aby zmieniać pozycję.
Artykuł sponsorowany