Szukaj

Ból kostki bez urazu

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
od 2 tygodni mam problem ze stopą. Pojawił się u mnie ból kostki bez urazu. Występuje z okolicy kostki i ciągnie się do pięty. Pod kostką pojawiła się delikatna opuchlizna. Nie było żadnego urazu, jednak jest bardzo duży dyskomfort podczas chodzenia. Czym to może być spowodowane?

Angelika

Odpowiedź


Pani Angeliko,
opisane przez Panią objawy mogą sugerować kilka możliwych przyczyn wystąpienia problemu w okolicy kostki i stopy. Może to być:

1. Zapalenie ścięgna Achillesa – objawia się bólem w trakcie ruchu i może temu towarzyszyć opuchlizna w zajętej okolicy. Przyczyną może być niewłaściwie dobrane obuwie, długotrwałe chodzenie na obcasach czy po nierównym podłożu.

2. Zapalenie rozcięgna podeszwowego – może objawiać się bólem w okolicy pięty, a czasami promieniować w kierunku kostki. Do tego typu schorzenia często dochodzi z powodu nadmiernego przeciążenia stopy.

3. Zapalenie kaletki głębokiej ścięgna Achillesa (tzw. pięta Haglunda) – dochodzi do tego w przypadku przerostu i pogrubienia wyrostka tylnego kości piętowej. To z kolei powoduje ucisk kaletki głębokiej ścięgna Achillesa, rozwija się stan zapalny i obrzęk okolicznych tkanek, a w konsekwencji ból.

4. Zespół kanału stępu (tzw. neuropatia nerwu piszczelowego) – dochodzi do ucisku lub drażnienia nerwu piszczelowego, a to powoduje piekący ból pięty i podeszwy stopy.

5. Ostroga piętowa – tworzy się jako konsekwencja stanu zapalnego, który pojawia się w okolicy przyczepu rozcięgna podeszwowego. Ból ma charakter kłujący, ostry i piekący. Lokalizuje się w obrębie dolno-przyśrodkowej części pięty. Nasila się szczególnie w trakcie chodzenia.

Jak widać, przyczyn może być wiele, a wyżej wymienione to tylko niektóre z nich. W celu dokładnej diagnostyki, zalecam wizytę u fizjoterapeuty, który na żywo będzie mógł ocenić Pani stan funkcjonalny, przeprowadzić odpowiednie testy funkcjonalne i postawi dokładną diagnozę, do której będzie mógł dobrać odpowiednie, indywidualne leczenie.

Jeżeli nie ma Pani możliwości w chwili obecnej udać się do dobrego fizjoterapeuty, może Pani zastosować pewne metody leczenia zachowawczego do czasu wizyty u specjalisty. Zalicza się do nich m.in.:

  • odpoczynek i unikanie obciążania stopy;
  • jeżeli występuje stan zapalny, można zastosować chłodzenie opuchniętej okolicy. Mogą to być zimne okłady z lodu (przez szmatkę) 15-20 minut kilka razy dziennie;
  • unoszenie stopy – trzymanie uniesionej nogi może zmniejszyć opuchliznę, ponieważ będzie to wspomagało krążenie krwi i limfy, co pozwoli na dożywienie zajętej okolicy jak również odpływ zbędnych produktów przemiany materii;
  • noszenie odpowiednio dobranego obuwia – proszę wybierać przede wszystkim wygodne, dobrze amortyzujące buty;
  • rozciąganie mięśni tylnej części kończyny dolnej, ze szczególnym uwzględnieniem mięśnia trójgłowego łydki;
  • w razie konieczności, można przyjąć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne – dostępne bez recepty, np. ibuprofen.

Jeśli ból i opuchlizna mimo działań profilaktycznych utrzymują się przez ponad 2 tygodnie, warto udać się do fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy. Zalecane jest to szczególnie jeżeli ból nasila się lub pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak zaczerwienienie, gorączka czy coraz większy obrzęk i trudności z poruszaniem stopą. W takim przypadku, po dokładnym przeprowadzeniu badania podmiotowego i przedmiotowego mogą zostać zlecone badania obrazowe (np. RTG, USG) w celu postawienia diagnozy i dobraniu odpowiedniej fizjoterapii.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pani kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.