Szukaj
Szukaj

Co na odparzenia u noworodka?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy rodzic powinien wiedzieć, co na odparzenia u noworodka sprawdzi się najlepiej. Noworodkiem jest dziecko do 28. dnia swojego życia, po czym wchodzi w okres niemowlęcy. To czas, gdy jego skóra jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa, podatna nawet na niewielkie podrażnienia. Dlatego obowiązkiem rodziców jest dbanie o komfort, zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, chroniąc je m.in. przez pieluszkowym zapaleniem skóry i odparzeniami.

Co na odparzenia u noworodka?

Odparzenia u noworodka – przyczyny

Aby wiedzieć, jak skutecznie leczyć odparzenia (i jak im zapobiegać), w pierwszej kolejności należy poznać ich przyczyny. Kluczowymi przyczynami odparzeń u noworodków i niemowląt są:

  • brak dostępu powietrza do skóry dziecka, a więc zakładanie ubranek z nieprzewiewnych, sztucznych materiałów oraz zbyt rzadkie pozostawianie go bez pieluszki;
  • infekcje grzybicze w konsekwencji antybiotykoterapii lub chorób ogólnoustrojowych;
  • brak stosowania odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry noworodków, a stosowanie silnych, drażniących detergentów i kosmetyków, np. przeznaczonych dla starszych dzieci czy osób dorosłych;
  • zbyt mocne pocieranie skóry dziecka ręcznikiem po kąpieli;
  • zbyt rzadkie przewijanie dziecka, wskutek czego skóra ma częsty kontakt z moczem i kałem – jest to najczęstsza przyczyna odparzeń i podrażnień u dzieci pieluszkowanych;
  • zbyt ciasne zapinanie pieluszki w gorące dni;
  • nagła zmiana pokarmu powodująca biegunki.

Odparzenia w początkowym stadium rokują bardzo dobrze. Warto więc codziennie oglądać skórę dziecka, aby jak najszybciej wykryć ewentualne zaczerwienienia i podrażnienia, a następnie dzięki temu wdrożyć właściwe postępowanie.

Co na odparzenia u noworodka?

Odparzenia powinno leczyć się kompleksowo, choć obowiązkowym, podstawowym elementem postępowania jest tzw. wietrzenie skóry. Należy jak najczęściej zostawiać dziecko bez pieluszki, aby skóra była sucha i mogła oddychać dzięki dobrej cyrkulacji powietrza. Wszelkie ranki goją się w ten sposób najlepiej. Noworodek nie trzyma jeszcze moczu i kału, dlatego aby nie zabrudzić łóżeczka warto podłożyć pod nie matę nieprzepuszczalną, którą koniecznie należy wymienić nawet po niewielkim załatwieniu się dziecka. Alternatywą dla syntetycznych, jednorazowych pieluszek są pieluszki tetrowe wielokrotnego użytku. Udowodniono, że są znacznie bezpieczniejsze dla skóry i pozwalają na swobodny przepływ powietrza. Ich stosowanie będzie również sporą oszczędnością finansową. Wymaga to jednak zwiększonego nakładu pracy, ponieważ pieluszki należy regularnie prać.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Miejscowo na skórę aplikować można maści i preparaty lecznicze zakupione w aptece, których celem jest łagodzenie odparzeń i przyspieszanie gojenia się uszkodzeń skóry. Kremy na odparzenia dla noworodka zawierają przeważnie alantoninę lub pantenol, dobroczynne substancje działające kojąco i przeciwzapalnie. Brak reakcji może skutkować nawet pieluszkowym zapaleniem skóry, dlatego tak konieczna jest wczesna reakcja na pierwsze zmiany skórne. Brak poprawy w ciągu kilku dni lub wręcz nasilanie się dolegliwości powinny być skonsultowane z lekarzem pediatrą.

Zobacz również: Jak zapobiegać odparzeniom u niemowląt?

Jak myć skórę noworodka z odparzeniami?

Jeśli u noworodka pojawiły się odparzenia, mycie powinno być szczególnie delikatne. Zgodnie z rekomendacjami pediatrów, tak małe dziecko potrzebuje maksymalnie 3 kąpieli tygodniowo, nie więcej. Zaleca się mycie go ciepłą wodą z dodatkiem bardzo delikatnego preparatu myjącego, przeznaczonego dla noworodków i niemowląt. Środka myjącego nie należy nakładać bezpośrednio na skórę. Wcześniej rozpuszcza się go w wanience z wodą i tak przygotowaną mieszaniną polewa skórę dziecka. Należy pamiętać, aby na koniec kąpieli dokładnie obmyć skórę ciepłą wodą bez żadnych dodatków.

Osuszanie skóry noworodka powinno opierać się na delikatnym owinięciu go miękkim ręcznikiem lub tetrową pieluszką, aby materiał mógł samodzielnie wchłonąć nadmiar wody. Całkowicie zabronione jest pocieranie skóry, tym bardziej przy odparzeniach. Rodzice powinni pamiętać, aby nie zakładać ubranka czy pieluszki na wilgotną jeszcze skórę.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Czarnecka-Operacz M., Pieluszkowe zapalenie skóry – aktualne wytyczne dotyczące postępowania i prawidłowej pielęgnacji, Pediatria po Dyplomie, 1/2020.
  2. Czarnecka-Operacz M., Pieluszkowe zapalenie skóry i „odparzenia” skóry u dzieci, Forum Pediatrii Praktycznej, 15/2017.
  3. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  4. Burkhart C., Morrell D., Praktyczna dermatologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *