Szukaj
Szukaj

Kiedy dziecko podnosi główkę, leżąc na plecach?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kiedy dziecko podnosi główkę, leżąc na plecach? Znajomość ram czasowych, w których maluch zdobywa istotne w jego rozwoju umiejętności, jest dla rodziców ważnym wyznacznikiem. Dzięki niej można stwierdzić, czy nie występują opóźnienia w rozwoju ruchowym, a jeśli tak się dzieje można szybko wdrożyć rehabilitację, która wesprze niemowlę w zdobywaniu kolejnych kamieni milowych. Choć dzieci mogą rozwijać się w różnym tempie, wiele umiejętności ruchowych pojawia się w zbliżonym momencie ich życia.

Kiedy dziecko podnosi główkę leżąc, na plecach?

Kiedy dziecko podnosi główkę leżąc, na plecach?

W okolicach 3. miesiąca życia niemowlę osiąga symetrię ciała, w związku z czym potrafi łączyć rączki w linii środkowej ciała. Jest coraz ciekawsze otaczającego je świata, dlatego w 4. miesiącu życia zaczyna unosić główkę ku górze w pozycji leżenia na plecach. Jako że dzieci mogą rozwijać się w różnym tempie, za fizjologiczne ramy czasowe unoszenia główki w leżeniu na plecach uznaje się 3-5 miesiąc życia. Aby śledzić rozwój dziecka, warto oceniać również inne umiejętności charakterystyczne dla tego etapu w życiu. 4-miesięczne niemowlę potrafi dodatkowo:

  • stabilnie i samodzielnie trzymać główkę podczas noszenia na rękach;
  • unosić główkę i klatkę piersiową, opierając się na przedramionach (podczas leżenia na brzuszku);
  • przekręcać się z pleców na bok;
  • chwytać przedmioty całą dłonią;
  • leżąc na plecach lub na brzuchu żywo kopać nóżkami i odpychać się stopami od podłoża, co stanowi wstęp do pełzania;
  • łączyć ze sobą własnej dłonie, przyglądać się im z zainteresowaniem, ruszać paluszkami i wkładać je do buzi.

Dziecko w 4. miesiącu życia staje się znacznie bardziej ruchliwe, energiczne i ciekawskie.

Ocena fizjoterapeutyczna dziecka

Jeśli dziecko w leżeniu na plecach unosi głowę, pręży się i napina całe ciało, jednak mimo tego nie potrafi:

  • utrzymać symetrii;
  • obracać się;
  • łapać się za stopy;
  • symetrycznie podpierać na łokciach w leżeniu na brzuchu.

Warto wtedy skonsultować się z fizjoterapeutą dziecięcym. Niepokojącym objawem jest również brak zainteresowania otoczeniem, asymetria ruchów (np. dziecko porusza jedynie prawymi kończynami lub zawsze odwraca główkę tylko na jedną stronę) czy zaburzenia napięcia mięśniowego. Fizjoterapeuta dziecięcy przeprowadzi szczegółową diagnostykę małego pacjenta i wdroży odpowiednie postępowanie – rokowania zazwyczaj są bardzo dobre i pozwalają dziecku szybko nadrobić braki w rozwoju motorycznym. Jeśli pojawi się taka konieczność, specjalista zaleci wizytę u pediatry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kiedy dziecko podnosi główkę, leżąc na brzuchu?

Pierwsze mniej kontrolowane epizody podnoszenia główki w leżeniu na brzuchu przypadają na 3.-4. miesiąc życia. Maluch nie posiada jednak odpowiedniej siły mięśniowej, przez co w tej pozycji nie można pozostawiać go bez nadzoru ze względu na ryzyko uduszenia się. Przyjmuje się, że świadome, dłuższe i kontrolowane unoszenie główki w pozycji leżenia na brzuchu powinno być rozwinięte w okolicach 5.-6. miesiąca życia dziecka.

Zobacz również: Kiedy dziecko podnosi główkę, leżąc na brzuchu?

Niemowlę nie podnosi główki w leżeniu na plecach

Jeśli niemowlę skończyło już 5. miesiąc życia, a mimo tego nie podnosi główki leżąc na plecach, rodzice powinni się zaniepokoić. Prawdopodobnie ma problem z napięciem mięśniowym, które jest zbyt niskie i uniemożliwia wykorzystanie mięśni do wykonania tej ważnej czynności. Przyczyną tego zjawiska mogą być zespoły i wady wrodzone, choroby przewlekłe oraz urazy okołoporodowe. Wśród możliwych przyczyn znajdują się m.in.:

Najczęściej jednak nie ma powodów do większego lęku, ponieważ problemy z unoszeniem główki wynikają z braku stabilności tułowia i są związane ze słabością mięśni pleców, mięśni szyi i mięśni brzucha. Fizjoterapeuta może pokazać odpowiednie ćwiczenia, które je wzmocnią. Bez ćwiczeń jest jednak mała szansa, że dziecko samodzielnie się wzmocni, dlatego obowiązkiem rodziców jest wdrożenie odpowiednich działań.

Bez względu na przyczynę niezbędna jest rehabilitacja ruchowa, bazująca na metodach NDT-Bobath, metoda Vojty i metoda PNF. Stymulują one rozwój niemowlęcia, zwiększają napięcie mięśniowe, inicjują naukę nowych ruchów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Lissauer T., Carroll W., Pediatria, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2023.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *