Szukaj
Szukaj

Kiedy dziecko podnosi główkę, leżąc na brzuchu?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kiedy dziecko podnosi główkę, leżąc na brzuchu? To niezbędna wiedza każdego rodzica, który chce kontrolować rozwój swojego niemowlęcia. Dzięki temu jest w stanie wcześnie wykryć ewentualne patologie i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Opóźnienia w rozwoju psychomotorycznym należy skonsultować z pediatrą i fizjoterapeutą dziecięcym.

Kiedy dziecko podnosi główkę, leżąc na brzuchu?

Kiedy dziecko podnosi główkę, leżąc na brzuchu?

Nauka podnoszenia główki w pozycji leżenia przodem zajmuje dziecku trochę czasu. Wymaga wzmocnienia dużych grup mięśniowych (mięśni grzbietu i stabilizacji centralnej) oraz tych mniejszych mięśni (odpowiedzialnych za wyprost odcinka szyjnego kręgosłupa). Niemowlę nabywa tę umiejętność w okolicach 1. miesiąca życia, jednak początkowo jest w stanie utrzymać główkę bardzo krótko, zaledwie kilka sekund.

Przełom przychodzi wraz z ukończeniem 3. miesiąca życia. Wówczas maluch powinien chętniej spędzać czas na brzuszku. Niektóre niemowlęta już w 4. miesiącu życia umieją nawet unosić się lekko na przedramionach. Świadome, dłuższe i kontrolowane unoszenie główki w pozycji leżenia na brzuchu powinno być rozwinięte w okolicach 5.-6. miesiąca życia dziecka.

Zobacz również: Rozwój ruchowy niemowlęcia – kamienie milowe.

Rozwój dziecka w 1. miesiącu życia

Poza nabyciem umiejętności krótkiego utrzymywania główki w górze podczas leżenia przodem niemowlę intensywnie rozwija się również na innych płaszczyznach. Cechami i zdolnościami charakterystycznymi dla 1. miesiąca życia niemowlęcia są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • podkurczenie rączek i nóżek;
  • zaciskanie dłoni w piąstki, zwłaszcza gdy poczuje dotyk na ich powierzchni;
  • chwilowe zatrzymywanie wzroku na przedmiotach oddalonych około 40 cm od twarzy;
  • odwracanie główki w stronę światła;
  • wydawanie gardłowych dźwięków;
  • uspokajanie się po przytuleniu przez rodzica;
  • pierwsze odruchowe uśmiechy.

Dziecko znajdujące się w pozycji leżenia na plecach, podciągane za rączki do pozycji półpionowej, nie jest w stanie utrzymywać główki na równi z tułowiem. Z tego względu główka opada do tyłu (na plecy). Nie należy nadużywać tego ruchu, ponieważ niekorzystnie wpływa na kręgosłup dziecka.

Jak wspomagać umiejętność unoszenia główki w leżeniu na brzuchu?

Jeśli dziecko skończyło 1. miesiąc życia, jednak wciąż nie nabyło umiejętności unoszenia główki leżąc na brzuchu, rodzice mogą samodzielnie w domu wspomagać jego rozwój motoryczny. Ćwiczenia należy wykonywać gdy dziecko jest najedzone, przewinięte i spokojne, a więc wtedy, gdy czuje się komfortowo. Należy ułożyć je na brzuchu, najlepiej na twardej powierzchni (np. na gumowej macie do zabawy lub twardszym materacu), a następnie pokazywać mu ciekawe zabawki. Zainteresowanie dziecka będzie prawdopodobnie na tyle duże, że podejmie próby uniesienia główki do góry.

Innym ćwiczeniem jest kładzenie niemowlęcia na brzuchu na dmuchanej piłce. To lubiana przez dzieci metoda, zwłaszcza jeśli nie lubią one leżeć płasko na brzuszku. Następnie należy delikatnie huśtać dziecko w przód i tył – to moment, kiedy powinno podnosić główkę. Należy jednak pamiętać, że układ mięśniowy 1-miesięcznego niemowlęcia wciąż jest nierozwinięty i bardzo słaby. Dlatego powyższe ćwiczenia nie powinny być praktykowane zbyt często. Można wykonywać je łącznie 2-3 razy dziennie po kilka minut, nie dłużej.

Dziecko nie podnosi główki leżąc na brzuchu

Jeśli mimo upływu miesięcy i prób rodziców mających na celu zachęcanie dziecka do unoszenia główki, rozwój motoryczny jest zaburzony, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Pierwszym wyborem powinien być pediatra – oceni, czy przyczyną problemu nie są wady wrodzone, czy niezauważone dotychczas choroby genetyczne. W razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie podstawowe. Bez względu na to, czy dziecko jest przewlekle chore, czy może nie unosi główki z innych powodów, konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą dziecięcym. Posługuje się on licznymi technikami, które stymulują rozwój niemowlęcia. Wystarczy kilka wizyt, aby zauważyć rezultaty, choć niekiedy konieczna jest dłuższa rehabilitacja. Najskuteczniejszymi metodami pracy z dziećmi są: medota PNF, metoda Vojty oraz NDT-Bobath.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  2. Lissauer T., Carroll W., Pediatria, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *