Szukaj
Szukaj

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Zmysł wzroku z całą pewnością jest jednym z najważniejszych narządów zmysłu dla każdego człowieka. Zaczyna on rozwijać się już na etapie życia płodowego, w okolicach 7. tygodnia. Mimo tego po porodzie zdolność widzenia noworodka jest zupełnie inna, niż ma to miejsce w przypadku starszych dzieci czy osób dorosłych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Kiedy dziecko otwiera oczy?

Cześć noworodków rodzi się z zamkniętymi oczami. Wynika to z tego, że powieki były zamknięte podczas porodu, aby móc chronić delikatny narząd wzroku przed ewentualnymi uszkodzeniami. Ponadto oczy nie są jeszcze przystosowane do nagłej zmiany środowiska, przede wszystkim do jasnego światła dnia codziennego, podczas gdy przez ostatnie miesiące znajdowały się w ciemności. Z tego samego powodu rodzice mogą zaobserwować, że nocą oczy noworodka są szeroko otwarte, podczas gdy w ciągu dnia częściej się mrużą, zwłaszcza gdy dochodzi do włączenia światła czy wyjścia na zewnątrz na spacer. Dotyczy to oczywiście dzieci, które już otworzyły oczy. Przyjmuje się, że do pierwszego otwarcia powiek dochodzi już w okolicach 26. tygodnia życia płodowego. Jeśli natomiast dziecko urodziło się z zamkniętymi powiekami, otwiera je w ciągu kilku dni po porodzie.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Siatkówka wykształca się w okolicach 26. tygodnia życia płodowego, czyli dokładnie wtedy, gdy maluch rozwijający się w łonie matki po raz pierwszy otwiera powieki (co można zauważyć podczas USG wykonywanego nowoczesnymi urządzeniami). Nie oznacza to jednak, że dziecko tuż po porodzie będzie widzieć tak samo, jak osoba dorosła. Wręcz przeciwnie – zdolność widzenia znacznie się różni. Pediatrzy i okuliści dziecięcy wykazali na przestrzeni lat badań i analiz, że noworodek tuż po narodzinach może zaobserwować przedmioty znajdujące się zaledwie do 30 cm od jego twarzy. Wszystko, co znajduje się dalej, jest zamglone i niewyraźne. Co więcej, obraz wydaje się być płaski, a nie trójwymiarowy, jak ma to miejsce w późniejszym wieku. Choć obraz ten znacznie się różni od prawidłowego, można przyjąć, że noworodek widzi już po narodzinach, jak tylko otworzy oczy.

Niemowlę w 4. miesiącu życia osiąga sprawność w zakresie śledzenia wzrokiem wolno poruszających się obiektów. Potrafi również nawiązywać kontakt wzrokowy i jest coraz bardziej zainteresowane otaczającym je światem. Chętnie przygląda się twarzom rodziców i rozpoznaje je. Są to kamienie milowe dotyczące rozwoju narządów zmysłu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Rozwój ruchowy niemowlęcia – kamienie milowe.

Kiedy noworodek zaczyna widzieć kolory?

Noworodek tuż po narodzinach nie potrafi jeszcze rozpoznawać barw. Otaczający go świat wydaje się być szary. W ciągu kilku pierwszych tygodni szybko rozwinie się jednak zdolność rozpoznawania kolorów, a jako pierwszy widoczny dla dziecka będzie czerwony. W dalszej kolejności maluch nauczy się rozróżniać niebieski, zielony i żółty. Właśnie dlatego rekomenduje się kupno w okresie niemowlęcym zabawek w jaskrawych, intensywnych kolorach. Nie tylko zwiększa to zainteresowanie dziecka nimi, ale również wspiera kształtowanie się wzroku. Uważa się, że umiejętność rozpoznawania kolorów jest u dzieci bezpośrednio związana z rozwojem mowy. Na ogół obie te zdolności dziecko opanowuje około 2.-3. roku życia.

Sygnały alarmowe

Wizyta u pediatry z noworodkiem będzie wskazana zawsze w następujących sytuacjach:

  • dziecko zezuje, czyli jedna lub obie źrenice ustawiają się w różnych pozycjach;
  • dziecko mocno mruży oczy zawsze przy zmianie oświetlenia czy wyjściu na zewnątrz na spacer;
  • pojawia się nadmierne łzawienie oczu lub ich zaczerwienienie;
  • źrenica wydaje się biała lub mętna.

W pierwszym i drugim miesiącu życia niepokojący jest natomiast brak rozpoznawania twarzy i śledzenia ich. Jeśli dziecko nie skupia zupełnie na niczym wzroku, nawet na kilka sekund, błądzi wzrokiem lub w ogóle nie porusza oczami, konieczna jest konsultacja lekarska.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dobrzańska A., Socha P., Obrycki Ł., Pediatria w praktyce lekarza POZ, Wydawnictwo Medi Press, Warszawa 2022.
  2. Kawalec W., Grenda R., Kulus M., Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
  3. Laughin A., Dziecko. Od narodzin do pierwszego roku życia, Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *