Szukaj
Szukaj

Test ciążowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test ciążowy umożliwia szybkie i stosunkowo wiarygodne wykrycie gonadotropiny kosmówkowej w organizmie kobiety, z jego pomocą można więc potwierdzić ciążę. Testy ciążowe stanowią najbardziej rozpowszechnioną grupę testów diagnostycznych na rynku farmaceutycznym. Są dostępne w każdej aptece, w większości sklepów drogeryjnych oraz w hipermarketach. Ich wykonanie jest proste i nie wymaga większej wiedzy medycznej.

Test ciążowy
Pozytywny test ciążowy

Rodzaje testów ciążowych

Wyróżniamy kilka rodzajów testów ciążowych. Najszersze zastosowanie mają jednak:

  • testy płytkowe ciążowemocz zbiera się do naczynia (zwykle dołączonego do zakupionego zestawu), a następnie za pomocą aplikatora pobiera kilka kropel i nanosi na odpowiednio oznaczone pole na płytce. Wynik uzyskiwany jest po kilku minutach na tej samej płytce;
  • testy ciążowe paskowe – mocz pobiera się do naczynia (zwykle dołączonego do zakupionego zestawu), a następnie zanurza w nim specjalny pasek z przeciwciałami hCG. Po chwili na pasku pojawia się wynik;
  • testy ciążowe strumieniowe – test przypominający wyglądem flamaster umieszcza się na kilka sekund pod strumieniem moczu podczas mikcji.

Choć sposób wykonania powyższych testów nieco się różni, do wykonania wszystkich niezbędna jest próbka moczu, a mechanizm ich działania opiera się na tym samym. Celem jest potwierdzenie obecności hormonu hCG w moczu. Jest on produkowany niedługo po zapłodnieniu przez komórki trofoblastyczne rozwijającego się łożyska.

Na czym polega test ciążowy?

Na teście ciążowym umieszczone jest specjalne pole zawierające przeciwciała. Po kontakcie z moczem kobiety ciężarnej obecny w nim hormon (gonadotropina kosmówkowa) wywołuje reakcję immunologiczną. Skutkiem jest pojawienie się linii zabarwionej na kolor czerwony lub różowy w polu oznaczonym literą „T”. Pozostałe przeciwciała tworzą linię kontrolną oznaczaną literą „C”. Właśnie dlatego pojawienie się jedynie jednej kreski wskazuje na brak ciąży, zaś pojawienie się dwóch kresek (nawet, jeśli ta druga jest bardzo delikatna lub niemal niewidoczna) stanowi potwierdzenie ciąży.

Czy test ciążowy jest wiarygodny?

Wszystkie rodzaje testów ciążowych charakteryzują się wysoką czułością diagnostyczną i analityczną, wynoszącymi kolejno: 99,5% oraz 25 mlU/ml. Test ciążowy może nie potwierdzić obecności ciąży, nawet jeśli doszło do zapłodnienia, jeśli zostanie wykonany w ciągu 10 dni od momentu współżycia. Przyczyną jest wciąż niski poziom gonadotropiny kosmówkowej w organizmie kobiety. W celu uzyskania wiarygodnego wyniku rekomenduje się wykonać test ciąży 14 dni po spodziewanym momencie zajścia w ciążę.

Patronite
Patronite

Aby zyskać 100% pewności odnośnie ciąży należy udać się do lekarza ginekologa, który wykona badanie krwi oraz badanie USG. Kobieta nie tylko otrzyma pewne potwierdzenie ciąży, ale również dowie się, w którym tygodniu się ona znajduje.

Wynik nieważny

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których wynik testu ciążowego uznawany jest za nieważny. Są to przede wszystkim:

  • pojawienie się linii jedynie w okienku testowym oznaczanym literą „T”, przy czym brak jest linii w okienku kontrolnym „C”;
  • brak jakiejkolwiek linii.

Wówczas należy ponownie wykonać test ciążowy. Z tego względu rekomenduje się zawsze kupować 2 testy, aby uwiarygodnić wynik. Dodatkowo wyniki należy odczytać po około 5 minutach. Zbyt długie odczekanie może wpłynąć na pojawienie się drugiej linii przy braku ciąży. Warto pamiętać, że intensywność zabarwienia linii nie ma znaczenia.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test ciążowy zaleca się wykonać nie wcześniej niż 14 dni po zapłodnieniu. Wcześniej mógłby nie dać wiarygodnego wyniku. Jeśli miesiączka spóźnia się, lecz dotychczas cykle były nieregularne, należy odczekać tyle dni ile trwał najdłuższy cykl w ostatnim półroczu. Dodatkowo test ciążowy najlepiej jest wykonać z samego rana, gdy mocz jest najbardziej stężony. Zawiera wówczas największe ilości gonadotropiny kosmówkowej, dlatego wyniki na wczesnym etapie ciąży będą bardziej prawdopodobne.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Głodek A., Testy ciążowe wczoraj i dziś, Nowiny Lekarskie, 5/2008.
  2. Olczyk M., Bułaś L., Konieczny A., Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej, Farmakologia Polska, 5/2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *