Szukaj
Szukaj

Chodzenie o kulach

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chodzenie o kulach wbrew pozorom nie jest takie proste. Każdy potrzebujący pacjent powinien zostać przeszkolony z tego zakresu, ponieważ uważa się, że kule stanowią jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń pomocniczych.

Chodzenie o kulach

Czym są kule ortopedyczne?

Kule ortopedyczne stanowią dodatkowy punkt podparcia, konieczny celem odciążenia jednej kończyny lub zapewnienia lepszej stabilności. To sprzęt ortopedyczny stosowany do pomocy podczas chodu przez osoby z porażeniem kończyn dolnych, po amputacjach, chorobach reumatologicznych czy z innymi schorzeniami lokomocyjnymi. Kule dzielimy na łokciowe i pachowe.

Kule łokciowe stanowią podparcie dla ręki i 1/3 bliższej części przedramienia. Osobom z dysfunkcjami ręki albo wymagającym oparcia ciężaru ciała na barkach zaleca się kule pachowe. Z przeznaczeniem dla chorych po amputacji kończyny górnej dostosowuje się kule pachowe, montując rękaw, do którego wkłada się kikut, co umożliwia sterowanie kulą.

Zobacz również: Pionizacja pacjenta i nauka chodzenia.

Wybór kul ortopedycznych

Używanie kul zachęca do większej aktywności fizycznej niż wiele innych urządzeń wspomagających, które przynoszą długoterminowe korzyści zdrowotne. Dobór odpowiedniego sprzętu jest tak ważny, ponieważ źle dopasowane kule będą powodować ból, niestabilność lub po prostu brak komfortu.

Długość kul i lasek dobiera się dla pacjenta w pozycji stojącej z kończyną górną zgiętą w łokciu pod kątem 30 stopni. Chory trzyma uchwyt kuli opierając się o podłoże kilka centymetrów przed noskiem buta po stronie zewnętrznej. Inną metodą dopasowania jest pomiar odległości od wierzchołka krętarza wielkiego kości udowej do podłoża.

Chodzenie o kulach – jak chodzić?

Kule stanowią dodatkowy punkt podparcia, konieczny celem odciążenia jednej kończyny lub zapewnienia lepszej stabilności. Zwykle wskazane jest korzystanie z obu kul jednocześnie, nawet jeśli jedna kula okazałaby się wystarczająca, ponieważ umożliwia to zachowanie prawidłowego wzorca chodu.

Należy pamiętać, że nie tylko samo chodzenie o kulach jest ważne, ale i obracanie się, które następuje wokół nogi zdrowej. Pacjent powinien zostać również przeszkolony z nauki prawidłowego padania i wstawania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wyróżniamy 3 rodzaje chodu o kulach:

  • 4-taktowy – naprzemienne wysuwanie nogi i przeciwnej kuli, po czym kolejno dostawiana jest druga noga i druga kula;
  • 3-taktowy – przesunięcie obu kul do przodu i dostawienie kończyny chorej, a następnie zdrowej;
  • 2-taktowy (kangurowy) – przesunięcie obu kul do przodu i następnie równoczesne dostawienie obu kończyn dolnych.

Uznaje się, że najbardziej fizjologiczny i prawidłowy jest chód o kulach sposobem kangurowym.

Zobacz również: Cechy chodu fizjologicznego.

Wykorzystanie jednej kuli

W przypadku zaburzeń dotyczących tylko jednej kończyny dolnej pacjent trzyma kulę po stronie zdrowej. Podczas fazy wymachu kończyny zdrowej ciężar ciała przenosi się na kulę i odciąża chorą kończynę.

Wykorzystanie dwóch kul

W przypadku konieczności stosowania dwóch kul, należy pewnie je chwycić, a następnie przenieść obydwie do przodu pod kątem około 45 stopni. Cały ciężar ciała powinien spoczywać na rękach. Następnie pacjent przeskakuje w ten sposób, aby zatrzymać się ostatecznie tuż obok kul. Po uzyskaniu równowagi czynność się powtarza.

Chodzenie o kulach po schodach

W przypadku stosowania jednej kuli, pierwszy krok wykonuje silniejsza (sprawniejsza) kończyna dolna razem z kulą ortopedyczną po tej stronie. Drugi krok wykonuje kończyna dolna chora – najlepiej, aby pacjent podparł się również o poręcz.

Z kolei stosując dwie kule, pierwsza również porusza się zdrowa kończyna. Następnie pacjent dostawia nogę chorą wraz z dwiema kulami. W przypadku schodzenia sytuacja jest odwrotna – ruch rozpoczyna noga chora wraz z kulami, po czym dostawia się nogę zdrową.

Podsumowanie

Odstawiane kule bardzo często przewracają się. Podczas próby podniesienia ich przez osoby starsze niejednokrotnie dochodzi do wywrócenia się. W rezultacie może dojść do złamania kończyn górnych lub złamania okolicy szyjki kości udowej. W związku z tym bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie osprzętu w postaci chwytaków i uchwytów na kule.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Michalski J., Bryll M., Porównanie wytrzymałości aluminiowej i stalowej łokciowej kuli ortopedycznej na podstawie stymulacji MES, Poznań 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *