Układ kostny

Sprawdzony Fizjoterapeuta

Układ kostny

Szkielet dorosłego człowieka zbudowany jest z 206 oddzielnych kości. Ich liczba jest zmienna.
U 15-letniego dziecka jest większa, a u ludziukład kostny starszych mniejsza (ze względu na zrastanie się kości).

Podstawowa jednostka tkanki kostnej to osteon, który składa się z komórek z wypustkami nazywanymi osteocytami.Substancja podstawowa tworzy istotę międzykomórkową, w której to odkładają się składniki mineralne.Komórki kościotwórcze wytwarzają między innymi włókna kolagenowe, nadające tkance kostnej niezbędną elastyczność. Komórki te wspólnie z komórkami kościogubnymi kształtują kościec w sposób zależny od przeznaczenia poszczególnych kości.

Kościec składa się z różnych kości. Przykładowo kości płaskie występują w czaszce oraz w klatce piersiowej, jak również tworzą część obręczy barkowej (łopatka, która wchodzi w skład obręczy kończyny górnej) i obręczy miednicznej (obręczy kończyny dolnej).

Kości krótkie albo różnokształtne znajdują się w części twarzowej czaszki, w kręgosłupie, w rękach i stopach. Kości pneumatyczne u człowieka wchodzą w skład części twarzowej czaszki (jako kości czołowa, szczękowa, klinowa). Są one lżejsze i dlatego też możliwe jest prawidłowe utrzymanie głowy (przesunięcie środka ciężkości głowy do tyłu).

Medfile

Kości długie występują w kończynach górnych i dolnych. Jama szpikowa (znajdująca się wewnątrz trzonu kości długich, wypełniona szpikiem kostnym) zmniejsza masę kości, jednak nie zmniejsza jej wytrzymałości.

Komórki kościogubne i kościotwórcze wytwarzają kształt kości w zależności od działających nacisków.Przykładowo, przyczepy mięśni pociągając za kość, powodują na niej charakterystyczne wyniosłości, które ułatwiają pierwszą fazę pracy mięśnia. Przykładem wyniosłości kostnych są: kolce biodrowe, guzek większy kości ramiennej, guz piętowy czy krętarze.

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki