Szukaj
Szukaj

Osteoplastyka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Osteoplastyka to zabieg chirurgiczny wykonywany często zarówno w ortopedii, jak i w stomatologii. Jego podstawowym celem jest zmiana anatomicznego kształtu struktur kostnych, a co się z tym wiąże, ich fizjologii i dopasowania względem siebie. Osteoplastyka jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i zwykle posiada bardzo dobre rokowania.

Osteoplastyka

Na czym polega osteoplastyka?

Osteoplastyka to zabieg przywracający właściwy stosunek struktur anatomicznych względem siebie poprzez ich szlifowanie, usuwanie czy korekcję wyglądu. W ortopedii (omawiając staw biodrowy) odnosi się do oczyszczania i usuwania martwych czy nadmiernie rozrośniętych fragmentów tkanki kostnej głowy i/lub szyjki kości udowej bądź obrąbka stawowego, a także zszywania obrąbka stawowego oraz miejscowego wycięcia błony maziowej.

Z kolei w stomatologii osteoplastyka odnosi się do poprawy kształtu wyrostka zębodołowego w sposób chirurgiczny, celem otrzymania jego lepszego, fizjologicznego zarysu. Chirurg stomatolog tworzy płat śluzówkowo-okostnowy, odwarstwia go raspatorem i za pomocą wiertła bądź narzędzi ręcznych kształtuje wybrane wyrostki zębodołowe. Następnie zaszywa głębsze rany i udziela pacjentowi wszelkich wskazówek odnośnie higieny jamy ustnej w najbliższych dniach i tygodniach.

Osteoplastyka – wskazania

Osteoplastykę w ortopedii zwykle wykonuje się właśnie w odniesieniu do kości udowej. Jest jedną z metod leczenia konfliktu panewkowo-udowego (FAI) – dolegliwości związanej z przerostem tkanki kostnej, co powoduje ból i zmniejsza zakres ruchomości w stawie. Zabieg ten jest w stanie uchronić pacjenta przed endoprotezoplastyką biodra, której rekonwalescencja jest znacznie dłuższa i trudniejsza. Osteoplastykę wykonuje się równie często na stawie kolanowym (nierzadko wspólnie z rekonstrukcją więzadeł czy implantacją łąkotek). Głównymi wskazaniami w ortopedii są:

 • konflikt panewkowo-udowy;
 • zmiany zwyrodnieniowe stawu o łagodnym lub umiarkowanym charakterze;
 • dolegliwości bólowe związane z naroślami tkanki kostnej;
 • szpotawe ustawienie stawów kolanowych (kolana szpotawe).

Z kolei w stomatologii osteoplastykę wykonujemy przy obecności wyrośli kostnych oraz przy pogrubiałych blaszkach zewnętrznej przestrzeni międzyzębowej i międzykorzeniowej. Nierzadko wykonuje się ją w wspólnie z innymi zabiegami na strukturach przyzębia.

Patronite
Patronite

Osteoplastyka – przeciwwskazania

Zabieg, choć rzadko wiąże się z powikłaniami, nie zawsze może być wykonany. Najczęściej diagnozowanymi przeciwwskazaniami są:

 • wiek powyżej 60. roku życia;
 • bardzo zły ogólny stan zdrowia;
 • infekcje, choroby przewlekłe w stanie ostrym;
 • gorączka;
 • rozległe zmiany zwyrodnieniowe lub zwyrodnienia o zaawansowanym charakterze;
 • znacznego stopnia uszkodzenie chrząstek stawowych;
 • otyłość;
 • nikotynizm;
 • ciąża;
 • cukrzyca;
 • osteoporoza;
 • choroby reumatoidalne;
 • przykurcz zgięciowy stawu kolanowego powyżej 10 stopni, jeśli zabieg ma dotyczyć tej okolicy;
 • bardzo zły stan jamy ustnej, jeśli zabieg ma być wykonywany na tej okolicy.

Decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do osteoplastyki podejmuje zawsze lekarz po wykonaniu badań obrazowych (zwykle RTG).

Zalecenia po osteoplastyce

Po osteoplastyce na stawach obwodowych wskazana jest rehabilitacja. Powinna trwać do 4-6 miesięcy, ponieważ właśnie tyle czasu zajmuje pacjentowi powrót do zdrowia i pełnej sprawności. W pierwszych tygodniach należy odciążać kończynę dolną operowaną i poruszać się o kulach ortopedycznych. Każdego dnia wykonuje się indywidualnie dobrane ćwiczenia, a 1-2 razy w tygodniu uczęszcza na wizytę do fizjoterapeuty, który prowadzi profesjonalną terapię manualną.

Zobacz również: Osteoplastyka biodra.

Osteoplastyka wykonywana w obrębie jamy ustnej wymaga jedynie ostrożności podczas szczotkowania zębów (początkowo zaleca się omijanie tej okolicy) oraz spożywania pokarmów (odradza się pokarmy bardzo twarde, ostre i kwaśne). Bezwzględnie należy zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów do momentu zagojenia się tkanek.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Rychlik D., Wójcicki P., Osteoplastyka wyrostka zębodołowego w całkowitym jednostronnym i obustronnym rozszczepie wargi, wyrostka zębodołowego i podniebienia – badanie prospektywne, Dental and Medical Problems, 4/2010.
 2. Witoński D., Artroskopia w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Study and Medicine, 3/2016.
 3. Canale S., Beaty J., Campbell. Ortopedia operacyjna, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2017.
 4. Miller M., Ortopedia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
 5. Kaczmarzyk T., Dominiak M., Chirurgia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *