Szukaj
Szukaj

Oskrzeliki

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Oskrzeliki (łac. bronchiolae) to część układu oddechowego każdego człowieka, znajdująca się między oskrzelami a pęcherzykami płucnymi. Dzięki nim wdychane powietrze może przedostawać się bezpośrednio do płuc. Jest ono wówczas oczyszczone i ogrzane, gotowe do dalszego wykorzystania.

Oskrzeliki

Co to są oskrzeliki?

Oskrzeliki są cienkimi przewodami o średnicy mniejszej niż 0,85 mm. Szacuje się, że płuca zawierają nawet 30 tysięcy takich przewodzików. Ich ściana ma charakterystyczną budowę, w której nie wyszczególnia się chrząstek, lecz głównie warstwę utworzoną z włókien kolagenowych oraz przebiegających okrężnie mięśni gładkich i nabłonka. Skurcz oskrzelików jest zatem niezależny od woli człowieka, zaś nadmierny i patologiczny może wystąpić w chorobach takich jak astma oskrzelowa, mukowiscydoza, pylica płuc czy infekcje dolnych dróg oddechowych.

Oskrzeliki są rozgałęzieniami i przedłużeniem oskrzeli. Oskrzela natomiast stanowią parzysty narząd łączący się z tchawicą. Prawe i lewe oskrzele zbudowane jest z rozgałęzionych rurek, których średnica nie przekracza 1 mm, tworząc tzw. drzewo oskrzelowe. Oskrzele prawe jest znacznie większe od lewego, jako że po lewej stronie klatki piersiowej człowieka znajduje się również mięsień sercowy.

Oskrzeliki – funkcje

Oskrzeliki są jedynie narządem transportującym powietrze – może ono przemieszczać się nimi, gdzie ulega dodatkowemu ogrzaniu. W obrębie oskrzelików nie zachodzi jednak wymiana gazowa. Ta odbywa się dopiero w pęcherzykach płucnych, z którymi omawiane przewody się łączą.

Unaczynienie oskrzelików

Za unaczynienie oskrzeli i oskrzelików odpowiadają przede wszystkim gałęzie oskrzelowe aorty piersiowej i gałęzie oskrzelowe tętnicy piersiowej wewnętrznej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Unerwienie oskrzelików

Unerwienie oskrzeli i oskrzelików pochodzi bezpośrednio z nerwu błędnego i jego gałęzi – nerwu krtaniowego wstecznego. Oskrzeliki unerwiane są również przez gałęzie współczulne pochodzące z pnia współczulnego.

Zapalenie oskrzelików

Najczęstszą patologią zdrowotną dotyczącą oskrzelików jest ich zapalenie, pojawiające się zwłaszcza u dzieci. Przyczyną jest głównie ostra infekcja wirusowa. U dzieci do 2. roku życia wirusowe zapalenie oskrzelików jest najczęściej występującą chorobą zakaźną dolnych dróg oddechowych, za którą odpowiada wirus RSV. Inne znane patogeny wywołujące tę chorobę to:

 • adenowirusy;
 • ludzki metapneumowirus;
 • wirus grypy;
 • wirus paragrypy.

Stan zapalny rozpoczyna faza ostrego zakażenia komórek nabłonkowych wyściełających drobne drogi oddechowe. To z kolei prowadzi do wystąpienia obrzęku, zwiększenia wytwarzania śluzu, a w efekcie do martwicy i regeneracji tych komórek. Charakterystycznymi objawami są:

 • nieżyt nosa;
 • kaszel;
 • przyśpieszony oddech;
 • uruchomienie dodatkowych mięśni oddechowych;
 • hipoksja;
 • świsty i trzeszczenia nad polami płucnymi.

Istnieje wiele metod leczenia zapalenia oskrzelików: broncholityki, glikokortykosteroidy, leki przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, fizykoterapia układu oddechowego, odsysanie wydzieliny z dróg oddechowych przez przewody nosowe, stosowanie kropli obkurczających błony śluzowe. Dlatego terapia powinna być każdorazowo dopasowywana indywidualnie do pacjenta. Dodatkowo wszystkie niemowlęta z zapaleniem oskrzelików wymagają oceny pod kątem odwodnienia.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 2. Wagner T., Zapalenie oskrzelików, Pediatria po Dyplomie, 2/2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *