Szukaj
Szukaj

Ajurweda

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ajurweda to styl życia i jednocześnie tradycyjna indyjska nauka medyczna, mająca swój początek ponad 5000 lat temu. Pomaga zarówno osobom chorym, jak i zdrowym, a przestrzeganie jej zasad dodatkowo oddziałuje pozytywnie na psychikę i emocje. Ze względu na naturalne podejście do życia człowieka, cieszy się współcześnie rosnącą popularnością.

Ajurweda

Ajurweda – co to jest?

Słowo „ajurweda” wywodzi się z sanskrytu i oznacza dokładnie wiedzę („veda”) o życiu („ayus”). Fundamentem jej jest postrzeganie zdrowia jako dobrego samopoczucia psychicznego oraz fizycznego. Ciało i dusza są jednością, dlatego wyłącznie praca na obu tych elementach może przynieść oczekiwane rezultaty. Zabiegi ajurwedyjskie są niezwykle zróżnicowane. Ich bazą jest odpowiednie, ustalane na podstawie typu konstytucji wyżywienie, ziołolecznictwo, w którym stosuje się ponad 3000 różnych roślin i ziół, a także różne techniki oczyszczania i masaże z wykorzystaniem olejków. Zabiegi uzupełniają joga i medytacja. Aby móc dobrać sposób żywienia, należy znać swój typ doszy. Wyróżnia się następujące:

  • VATA – składa się z powietrza i eteru, jest źródłem energii życiowej. Wyróżniającymi ją cechami są lekkość, ruchliwość, subtelność, zmienność, suchość i zimno. W odniesieniu do organizmu człowieka VATA odpowiada za układ ruchu, mięśnie, narządy wewnętrzne, krążenie, oddychanie oraz zdolność do koncentracji;
  • PITTA – składają się na nią woda i ogień, dlatego kieruje ona głównie przemianą materii. Wyróżnia ją gorąco, lekkość, płynność, ostrość i lekka oleistość. Jej zadaniem jest ponadto regulacja temperatury ciała, trawienia, krwi oraz stanu skóry;
  • KAPHA – zbudowana z żywiołów ziemi i wody, wiąże się z odpornością na choroby. Jej główne cechy to ciężkość, zimno, słodycz, stabilność, powolność, oleistość, gładkość, stałość, powolność. Dosza ta reguluje płyny w organizmie, odpowiada za psychiczną stabilność i równowagę oraz pamięć.

Zgodnie z założeniami ajurwedy każdy człowiek łączy w sobie wszystkie te dosze, choć jedna z nich zawsze jest dominująca. Można ją określić na podstawie dominujących cech cielesnych i psychicznych człowieka – przeważnie w tym celu uzupełnia się stosowny kwestionariusz. Po połączeniu dosz podstawowych ajurweda wyróżnia aż 7 nowych dosz złożonych. Równowaga dosz jest podstawą zdrowia. Gdy wszystkie funkcjonują płynnie i bez zakłóceń, człowiek osiąga harmonię i jest zdrowy.

Kuracja Ajurwedyjska – Panchakarma

Panchakarma jest specjalną, ajurwedyjską kuracją oczyszczającą, której najważniejszym celem jest eliminacja toksyn i złogów oraz przywrócenie równowagi pomiędzy doszami. Jej rozpoczęcie rekomenduje się głównie w przebiegu chorób przewlekłych takich jak:

Sprawdzi się jednak u każdego, kto żyje w stresie. Panchakarmę prowadzi się przez 2-3 tygodnie i składa się ona z 3 etapów:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • Purvakarma – procesy przygotowawcze. Ich celem jest przygotowanie organizmu do oczyszczania, dlatego pacjenta poddaje się wzmacniającym i rozluźniającym zabiegom, np. masaż Abhyanga czy polewanie ciała ciepłymi olejami. Taka osoba musi również codziennie rano spożywać klarowane masło ghee;
  • Panchakarma – oczyszczanie organizmu składające się z 5 etapów: terapeutyczne wymioty, terapia przeczyszczająca, lewatywa, oczyszczający zabieg nosa i zatok, przeczyszczanie krwi. Na zachodzie rezygnuje się z etapu oczyszczania krwi i wymiotów;
  • Paschatkarma – relaksujące zabiegi końcowe. Działanie kuracji oczyszczającej widać po fazie regeneracji. Wspiera się więc ciało i duszę ziołami, dietą, masażami, jogą i medytacją.

Kuracja powinna być prowadzona w konsultacji z doświadczoną osobą praktykującą. Ajurweda, jako sposób na życie, musi jednak być prowadzona długotrwale, najlepiej aż do śmierci. Nie jest metodą, lecz pomysłem na siebie.

Ajurweda masaż

Masaż to tradycyjna praktyka ajurwedyjska mająca na celu równoważenie ciała, duszy i umysłu. Masaż ajurwedyjski wykonuje się przy użyciu specjalnych olejów, które są dobierane w zależności od indywidualnej konstytucji ciała – oparte są na trzech doszach: VATA, PITTA i KAPHA.

Do kluczowych punktów ajurwedyjskiego masażu zalicza się:

  1. Oleje ajurwedyjskie – mają one właściwości kojące i odżywcze.
  2. Zastosowanie ciepła – często używane w trakcie masażu ciepłe oleje wpływają na poprawę krążenia i rozluźnienie napiętych mięśni.
  3. Technika masażu – w zależności od wyboru rodzaju masażu, stosuje się różne techniki.
  4. Indywidualne dopasowanie – masaż ajurwedyjski dobierany jest do indywidualnych potrzeb i obecnego stanu zdrowia danej osoby.
  5. Relaksacja i równowaga – tego rodzaju masaże mają na celu m.in. rozluźnienie mięśni, przywrócenie równowagi wewnątrz ciała i stymulację przepływu energii życiowej (prana) poprzez usuwanie blokad energetycznych.
  6. Wpływ na skórę – wykorzystane oleje podczas masaży odżywiają i nawilżają skórę. Zastosowanie olejów ziołowych może dodatkowo wspierać leczenie różnego rodzaju dolegliwości skórnych.
  7. Regularność – zaleca się regularne wykonywanie masażu ajurwedyjskiego, aby osiągnąć najlepsze korzyści.

Przed rozpoczęciem zabiegów, zawsze warto skonsultować się z wykwalifikowanym i doświadczonym terapeutą praktykującym ajurwedyjski masaż, aby dostosować go do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia. Do popularnych masaży ajurwedyjskich zaliczamy następujące: masaż Abhyanga, masaż Shiroabhyanga, masaż Pinda Sveda czy masaż Udvartana.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wielobób M., Wielobób A., Ajurweda w praktyce. Jak współcześnie stosować starożytną sztukę leczenia, Wydawnictwo Sensus.
  2. Pole S., Medycyna ajurwedyjska. Fundamenty tradycyjnej praktyki, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2024.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *