Szukaj
Szukaj

Masaż ajurwedyjski

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż ajurwedyjski wywodzi się ze starożytnej, naturalnej medycyny hinduskiej. Ze względu na swoje orientalne pochodzenie wprowadza podczas zabiegu wyjątkową, klimatyczną atmosferę. Jest również czymś oryginalnym i innym niż dotychczas, co wzbudza w klientach ciekawość, stąd cieszy się coraz większą popularnością. Wpływa również na to fakt, że jest niezwykle przyjemny oraz skuteczny – pozwala na głęboki relaks i zmniejsza napięcia mięśniowe.

Masaż ajurwedyjski

Masaż ajurwedyjski – rodzaje

Wśród masaży ajurwedyjskich znajdują się między innymi następujące rodzaje:

  • masaż Abhyanga – masaż tradycyjny, podstawowy. Stanowi część rytuału oczyszczającego i odmładzającego. Podczas zabiegu osoba masowana jest naga, a masażysta polewa jej ciało ciepłym olejem sezamowym (ewentualnie innym), tym samym usuwając toksyny i napięcia z ustroju. Zwykle masaż wykonują dwie osoby jednocześnie;
  • masaż Udvarthana – tzw. masaż pudrowy, wykonywany przy użyciu sproszkowanych ziół. Rozpoczyna się od kończyn dolnych i nie obejmuje głowy. Techniki są intensywne, a efekty bazują na działaniu aromaterapii, ziołolecznictwa i naturalnego peelingu wykonywanego proszkiem ziołowym;
  • masaż Garshanam – masaż na bazie soli i sproszkowanych ziół dobranych odpowiednio według starohinduskiej receptury. Zabieg bazuje więc zarówno na masażu, jak i na peelingu ciała. Do jego wykonania niezbędna jest specjalna rękawica z surowego jedwabiu, w trakcie zabiegu nie wykorzystuje się żadnych olejków czy środków poślizgowych, jest to więc masaż na sucho;
  • masaż Pinda Sveda – obejmuje całe ciało płynnym ruchem stóp – masaż wykonuje się stopami, a klient leży na materacu lub podłodze, a masażysta masuje stopami. Może być on również wykonywany tzw. stemplami. Wyróżnia się dodatkowym, głębszym oddziaływaniem na punkty witalne i kanały energetyczne, jak również obecnością elementów akupresury;
  • masaż Shiroabhyanga – ajurwedyjski masaż głowy wykonywany w pozycji siedzącej. Relaksuje, stymuluje porost włosów i przywraca równowagę energetyczną w ciele;
  • masaż Vital – ajurwedyjski masaż witalny, bazujący na akupresurze głowy, dłoni i stóp. Uważa się, że każdy punkt odpowiada określonym narządom wewnętrznym, przez co możemy oddziaływać na ich czynność.

Takich masaży jest więcej, jednak to właśnie powyższe wybierane są najczęściej.

Terapie ajurwedyjskie

Ajurweda to nie tylko styl życia i masaże, ale również szereg praktycznych technik terapeutycznych. Jedną z nich jest choćby Janu Vasti – terapia stosowana w leczeniu chorób stawu kolanowego, w której Janu (kolano) poddawane jest terapii zwanej Vasti (ciepły olej leczniczy nakładany na staw kolanowy). Czas trwania zabiegu wynosi 30-90 minut, można go łączyć z wybranym masażem ajurwedyjskim lub innymi technikami terapeutycznymi.

Innym przykładem techniki terapeutycznej wywodzącej się z ajurwedy jest Netra Vasti. Okolicę oczu pokrywa się leczniczym masłem ghee celem poprawy wzroku, łagodzenia niektórych zaburzeń oczu i opóźniania procesu starzenia.

Patronite
Patronite

Masaż ajurwedyjski – na czym polega?

Masaż ajurwedyjski to nie tylko sama czynność masażu oddziałująca na psychikę i ciało pacjenta. Oczywiście poprawa krążenia, głęboka relaksacja, usunięcie stresu i napięć w ciele oraz poprawa kondycji skóry to ogromne zalety z regularnych masaży, jednak ich celem jest także oddziaływanie na punkty i kanały energetyczne osoby masowanej. Tym samym ukierunkowane są na przywracanie harmonii energetycznej, oczyszczanie aury i poprawę zdrowia witalnego. Tradycja masaży ajurwedyjskich sięga tysięcy lat wstecz. aby wykonać oryginalny masaż należy szkolić się przez wiele lat.

Jeśli masaż nie jest wykonywany na sucho, bazuje na olejkach. Najczęściej wybiera się następujące:

Każdorazowo olejki i zioła dobierane są do indywidualnych potrzeb osoby masowanej, ponieważ każdy produkt wykazuje inne działanie w stosunku do ludzkiego zdrowia. Przebieg masażu różni się w zależności od jego rodzaju. Zawsze jednak dba się o odpowiednią atmosferę. Przygaszone światło, odpowiednia temperatura pozwalająca na pozostanie nago, aromaterapia czy cicha, relaksacyjna muzyka są ważnymi elementami rytuałów.

Masaż ajurwedyjski – cena

Masaże ajurwedyjskie zalicza się do drogich. Ich ceny rozpoczynają się od 250 zł za 50 minut. Jednak w renomowanych ośrodkach SPA i odnowy biologicznej, jak również w orientalnych ośrodkach masażu ich ceny wahają się nawet w granicy 300-400 zł za 50-60 minut. Chcąc czerpać korzyści z masażu ajurwedyjskiego, warto wykupić cały pakiet zabiegów. Tylko wtedy efekty będą trwałe, zaś ceny pakietów pozwalają zaoszczędzić na pojedynczych zabiegach.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nebel G., Lecznicza moc ajurwedy, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa 2019.
  2. Govindan S., Ajurwedyjski masaż leczniczy, Wydawnictwo Purana, Wrocław 2015.
  3. Lamboley D., Marie S., Masaż ajurwedyjski, Wydawnictwo RM, Warszawa 2011.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.