Pojęcie odnowa biologiczna jest bardzo nośne marketingowo, dlatego dużo się o tym słyszy. Niestety większość z tego co można usłyszeć, nie jest prawdą. Czym więc w rzeczywistości jest odnowa biologiczna i czemu ma służyć?
Odnowa biologiczna – czym jest?
Najczęściej uważa się, że jest to metoda lecznicza. Nic bardziej mylnego. To chyba najczęściej powtarzany błąd. Otóż odnowa biologiczna nie jest metodą leczniczą, niczego nie leczy, nie usuwa chorób. Wiele wyjaśnić może alternatywna nazwa tej dziedziny wiedzy medycznej, a mianowicie bioregeneracja. Ma to związek ze zdrowiem, ale odnowa biologiczna nie pozwala w bezpośredni sposób zwiększyć zdrowia pacjenta. Jest to bowiem tylko działanie, które ma przyspieszyć naturalne procesy wypoczynku i regeneracji.
Może się to odbywać na drodze najróżniejszych zabiegów, ale ich cel ogólny zawsze jest ten sam: wpłynąć na określone procesy fizjologiczne, których prawidłowy przebieg gwarantuje utrzymanie dobrego zdrowia.
Zobacz również: Uzdrowiska w Polsce
Cele odnowy biologicznej
Standardowa definicja odnowy biologicznej przewiduje trzy różne cele, które można osiągnąć:
- Wypoczynek i regeneracja fizjologiczna, a więc odnowa tkanek, usuwanie toksyn, regulacja kierunku i intensywności szlaków metabolicznych;
- Profilaktyka przeciążeń, a więc zapobieganie skutkom przeciążeń pierwotnych, np. chorobie stłuszczeniowej wątroby albo nieżytowi pokarmowemu;
- Hartowanie, a więc uodparnianie na czynniki fizyczne i psychologiczne, np. zimno lub stres, co ma zwiększać efektywność procesów odpornościowych.
Odnowa biologiczna w marketingu
Specjalistom od marketingu najbardziej zależy na tym, aby odnowę biologiczną przedstawiać jako procesy przyjemne, a więc masaże, ciepłe kąpiele, zabiegi kosmetyczne. Tymczasem te ostatnie najczęściej w ogóle nie spełniają podstawowych założeń definicji odnowy biologicznej, niektóre masaże mogą być bolesne, a skuteczniej od ciepłego jacuzzi hartują zimne bicze wodne.
I to da się oczywiście przedstawić w przyjemny sposób, niemniej jednak zabiegi odnowy biologicznej od SPA różnią się kilkoma ważnymi szczegółami. Przede wszystkim relaksacja nie mieści się już w granicach odnowy. Nawet masaż relaksacyjny, mimo że większość masaży spełnia pierwsze kryterium regeneracji biologicznej i fizjologicznego wypoczynku, nie mieści się już w skali zabiegów odnowy biologicznej.
Zabiegi odnowy biologicznej
Odnowa biologiczna w większości opiera się na termoterapii, w której stosuje się tylko bodźce naturalne. W związku z tym do popularnych zabiegów odnowy biologicznej można zaliczyć między innymi:
- saunę;
- krioterapię ogólną;
- kąpiele parowe;
- hydromasaż;
- kąpiele perełkowe i wirowe.
Zabiegi powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb użytkownika. Zestaw zabiegów nie powinien ponadto zbytnio przeciążać organizmu. Włąśnie dlatego tak ważna jest konsultacja z doświadczoną osobą w tym temacie (fizjoterapeutą, lekarzem czy nawet trenerem).
Odnowa biologiczna – po co?
Odnowa biologiczna to nie forma spędzania wolnego czasu, tylko raczej zabiegi mające – pośrednio, ale jednak – wpłynąć na poprawę zdrowia.
Celem ogólnym wszystkich zabiegów jest przywrócenie organizmowi homeostazy, a więc normalizacja przebiegu wszystkich szlaków metabolicznych i zrównoważenie procesów biologicznych, które poprzez stres, zanieczyszczenia czy nieodpowiednią dietę nie odbywają się zgodnie z normą fizjologiczną. Dzięki temu organizm jest w stanie dłużej zachować dobre zdrowie, a kwestia lepszego wyglądu, o ile nie wiąże się bezpośrednio z danym szlakiem metabolicznym, leży zupełnie poza zainteresowaniami bioregeneracji.
Bibliografia
- Kunysz-Rozborska M., Odnowa biologiczna we współczesnym sporcie, Quality in Sport, 3/2017.
- Żyżniewska-Banaszak E., Mosiejczuk H., Cichocki P., Fizjoterapia i odnowa biologiczna – czy dla wszystkich?, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 3/2010.
- Ciechanowska K., Weber-Rajek M., Sikorska J., (i inni), Metody odnowy biologicznej w sporcie, Journal of Health Sciences, 4/2014.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |