Szukaj
Szukaj

Odnowa biologiczna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Pojęcie odnowa biologiczna jest bardzo nośne marketingowo, dlatego dużo się o tym słyszy. Niestety większość z tego co można usłyszeć, nie jest prawdą. Czym więc w rzeczywistości jest odnowa biologiczna i czemu ma służyć?

Odnowa biologiczna co sie za tym kryje

Odnowa biologiczna – czym jest?

Najczęściej uważa się, że jest to metoda lecznicza. Nic bardziej mylnego. To chyba najczęściej powtarzany błąd. Otóż odnowa biologiczna nie jest metodą leczniczą, niczego nie leczy, nie usuwa chorób. Wiele wyjaśnić może alternatywna nazwa tej dziedziny wiedzy medycznej, a mianowicie bioregeneracja. Ma to związek ze zdrowiem, ale odnowa biologiczna nie pozwala w bezpośredni sposób zwiększyć zdrowia pacjenta. Jest to bowiem tylko działanie, które ma przyspieszyć naturalne procesy wypoczynku i regeneracji.

Może się to odbywać na drodze najróżniejszych zabiegów, ale ich cel ogólny zawsze jest ten sam: wpłynąć na określone procesy fizjologiczne, których prawidłowy przebieg gwarantuje utrzymanie dobrego zdrowia.

Zobacz również: Uzdrowiska w Polsce

Cele odnowy biologicznej

Standardowa definicja odnowy biologicznej przewiduje trzy różne cele, które można osiągnąć:

  1. Wypoczynek i regeneracja fizjologiczna, a więc odnowa tkanek, usuwanie toksyn, regulacja kierunku i intensywności szlaków metabolicznych;
  2. Profilaktyka przeciążeń, a więc zapobieganie skutkom przeciążeń pierwotnych, np. chorobie stłuszczeniowej wątroby albo nieżytowi pokarmowemu;
  3. Hartowanie, a więc uodparnianie na czynniki fizyczne i psychologiczne, np. zimno lub stres, co ma zwiększać efektywność procesów odpornościowych.

Odnowa biologiczna w marketingu

Specjalistom od marketingu najbardziej zależy na tym, aby odnowę biologiczną przedstawiać jako procesy przyjemne, a więc masaże, ciepłe kąpiele, zabiegi kosmetyczne. Tymczasem te ostatnie najczęściej w ogóle nie spełniają podstawowych założeń definicji odnowy biologicznej, niektóre masaże mogą być bolesne, a skuteczniej od ciepłego jacuzzi hartują zimne bicze wodne.

Patronite
Patronite

I to da się oczywiście przedstawić w przyjemny sposób, niemniej jednak zabiegi odnowy biologicznej od SPA różnią się kilkoma ważnymi szczegółami. Przede wszystkim relaksacja nie mieści się już w granicach odnowy. Nawet masaż relaksacyjny, mimo że większość masaży spełnia pierwsze kryterium regeneracji biologicznej i fizjologicznego wypoczynku, nie mieści się już w skali zabiegów odnowy biologicznej.

Zabiegi odnowy biologicznej

Odnowa biologiczna w większości opiera się na termoterapii, w której stosuje się tylko bodźce naturalne. W związku z tym do popularnych zabiegów odnowy biologicznej można zaliczyć między innymi:

Zabiegi powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb użytkownika. Zestaw zabiegów nie powinien ponadto zbytnio przeciążać organizmu. Włąśnie dlatego tak ważna jest konsultacja z doświadczoną osobą w tym temacie (fizjoterapeutą, lekarzem czy nawet trenerem).

Odnowa biologiczna – po co?

Odnowa biologiczna to nie forma spędzania wolnego czasu, tylko raczej zabiegi mające – pośrednio, ale jednak – wpłynąć na poprawę zdrowia.

Celem ogólnym wszystkich zabiegów jest przywrócenie organizmowi homeostazy, a więc normalizacja przebiegu wszystkich szlaków metabolicznych i zrównoważenie procesów biologicznych, które poprzez stres, zanieczyszczenia czy nieodpowiednią dietę nie odbywają się zgodnie z normą fizjologiczną. Dzięki temu organizm jest w stanie dłużej zachować dobre zdrowie, a kwestia lepszego wyglądu, o ile nie wiąże się bezpośrednio z danym szlakiem metabolicznym, leży zupełnie poza zainteresowaniami bioregeneracji.

Bibliografia

  1. Kunysz-Rozborska M., Odnowa biologiczna we współczesnym sporcie, Quality in Sport, 3/2017.
  2. Żyżniewska-Banaszak E., Mosiejczuk H., Cichocki P., Fizjoterapia i odnowa biologiczna – czy dla wszystkich?, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 3/2010.
  3. Ciechanowska K., Weber-Rajek M., Sikorska J., (i inni), Metody odnowy biologicznej w sporcie, Journal of Health Sciences, 4/2014.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *