Szukaj

Mięsień piramidowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień piramidowy (łac. musculus pyramidalis) wchodzi w skład mięśni brzucha. Jest raczej niewielki, spłaszczony i trójkątny. Nie spełnia w organizmie człowieka żadnej większej, znaczącej roli, a u niektórych osób może wręcz nawet nie występować.

Mięsień piramidowy (łac. musculus pyramidalis)

Mięsień piramidowy – budowa

Mięsień piramidowy posiada trójkątny kształt. Uznaje się go za strukturę szczątkową, będącą w zaniku. Jego przyczepy można przedstawić następująco:

Włókna mięśnia piramidowego rozpoczynają się szerokim przyczepem początkowym, po czym kierują się ku górze i przyśrodkowo. Przybiera on kształt trójkąta, którego wierzchołek kieruje się właśnie ku górze, a podstawę stanowi przyczep na kości łonowej. Mięsień piramidowy umiejscawia się po obu stronach linii pośrodkowej brzucha. Jeśli jest dobrze rozwinięty, może osiągać nawet do 8 cm długości. Jednak u zdecydowanej większości ludzi na świecie jest mięśniem pozostającym w zaniku lub wręcz nie występuje wcale. Naukowcy twierdzą, że stanowi on pozostałość mięśnia silnie rozwiniętego u stekowców i torbaczy.

tubapay
tubapay

Mięsień piramidowy – funkcje

Mięsień piramidowy nie ma większego znaczenia dla aparatu mięśniowego człowieka. Może napinać kresę białą podczas rozluźnienia mięśni brzucha, zaś poniżej pępka przyczynia się do wytworzenia bruzdy pośrodkowej. Nie uczestnicy jednak w większych ruchach miednicy czy jamy brzusznej, nie napina się też podczas oddychania.

Mięsień piramidowy – unerwienie

Za unerwienie tego mięśnia odpowiada nerw międzyżebrowy XII.

Unaczynienie mięśnia piramidowego

Za unaczynienie mięśnia piramidowego odpowiadają tętnice nabrzuszne (górna i dolna).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.