Szukaj
Szukaj

Mięśnie przełyku

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięśnie przełyku to w rzeczywistości błona mięśniowa, będąca częścią ściany tego narządu. Składa się ona zarówno z mięśni poprzecznie prążkowanych, jak i mięśni gładkich – w zależności od odcinka przełyku. Przełyk jest bogato unerwiony, a mimo to niewrażliwy np. na działanie temperatur czy podrażnienia.

 

Przełyk – co to jest?

Przełyk jest przewodem mięśniowo-błoniastym, o długości 23-25 cm, łączącym gardło z wpustem żołądka. Stanowi kluczowy element układu pokarmowego, dzięki któremu możliwe jest komfortowe i bezpieczne transportowanie uformowanych w jamie ustnej kęsów pokarmowych. Biegnie od przodu kręgosłupa, rozpoczynając się na wysokości VI kręgu szyjnego, a kończąc się na wysokości około X-XI kręgu piersiowego. Składa się z 3 części:

  • część szyjna przełyku;
  • część piersiowa przełyku;
  • część brzuszna przełyku.

Część brzuszna przełyku jest najkrótsza i lokalizuje się poniżej rozworu przełykowego przepony.

Patronite
Patronite

Przełyk ulega fizjologicznym zwężeniom w 3 miejscach – w przejściu gardła w przełyk, przy skrzyżowaniu przełyku z lewym oskrzelem oraz powyżej wpustu żołądka. Warto omówić budowę jego ściany nieco bliżej, ponieważ zawiera ona element mięśniowy.

Mięśnie przełyku

Przełyk nie ma odrębnie opisanych mięśni. Błona śluzowa, wysłana nabłonkiem wielowarstwowym płaskim, zawiera jednak blaszkę mięśniowa i odosobnione grudki chłonne. Układa się w podłużne fałdy, które sprawiają, że na zwłokach przekrój poprzeczny przełyku przybiera światło gwiazdkowate. W utkaniu podśluzowym lokalizują się najczęściej śluzowe gruczoły przełykowe. Błona mięśniowa w górnej części jest poprzecznie prążkowana, w dolnej połowie zaś już tylko gładka. Składa się z warstwy zewnętrznej podłużnej oraz z warstwy wewnętrznej okrężnej. Mięśniówka gładka jest bardzo wytrzymała i przez dłuższy czas może pozostawać w silnym skurczu. Podczas przełykania i transportu kęsów pokarmowych błona mięśniowa przełyku umożliwia płynne przechodzenie treści pokarmowej dzięki swoim delikatnym ruchom.

Unerwienie przełyku

Błona mięśniowa może prawidłowo funkcjonować dzięki bogatemu unerwieniu przełyku. Jest ono bardzo złożone, składają się na niego: nerw błędny (odpowiada za skurcze mięśni gładkich przewodu pokarmowego), układ współczulny (działa hamująco na mięśnie przełyku), a także 2 ważne sploty. Splot Meissnera znajduje się w błonie podśluzowej przełyku i składa się wyłącznie z włókien przywspółczulnych. Natomiast splot Auerbacha znajduje się między okrężną, a podłużną warstwą błony mięśniowej. Kontroluje motorykę tej okolicy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Szpinda M., Anatomia prawidłowa człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.