Mięsień przywłosowy (łac. musculus arrector pili) to charakterystyczny, niewielki mięsień zlokalizowany przy mieszku włosa. Każdy włosek ustawiony jest podskórnie skośnie, omawiany mięsień znaleźć więc można w obrębie kąta rozwartego między włoskiem a skórą. Pełni funkcję w termoregulacji organizmu.
Mięsień przywłosowy – charakterystyka
Mięsień przywłosowy (inaczej: mięsień mieszkowy) bezpośrednio wiąże się z mieszkiem włosowym. Mianem mieszka włosowego określa się zagłębienia naskórka, w którego wnętrzu umiejscawia się korzeń włosa i ujścia gruczołów łojowych. Sam mieszek otoczony jest tzw. brodawką. Anatomicznie składa się z zewnętrznej części łącznotkankowej i z części wewnętrznej nabłonkowej. Dzieli je jedynie cienka błona podstawna, nazywana błonką szklistą. W momencie wyrwania włosa pozostaje ona w mieszku.
Mięsień przywłosowy jest mięśniem gładkim, zlokalizowanym poniżej ujścia gruczołu łojowego do łącznotkankowej części mieszka włosa. Jego przyczep początkowy (pp) znajduje się w warstwie podbrodawkowej skóry właściwej, zaś ścięgno składa się z wielu włókien sprężystych, które warunkują jego czynność i umożliwiają kurczenie się. Co ważne, na ten aspekt nie ma wpływu wola własna człowieka, a więc nie jest on w stanie świadomie poruszyć mięśniem przywłosowym, nawet jeśli mocno się skupi i ma taką chęć. Mięsień przywłosowy może przebiegać niemal prostopadle bądź niemal równolegle do powierzchni skóry.
Mięsień przywłosowy – funkcje
Skurcz mięśnia przywłosowego sprawia, że włos ustawia się bardziej prostopadle do powierzchni skóry, czemu towarzyszy uniesienie się pochewki włosa. Najbardziej charakterystyczną oznaką tego jest tzw. gęsia skórka, która może pojawić się np. przy wychłodzeniu organizmu lub podczas podniecenia. Mięsień przywłosowy bierze więc udział w termoregulacji organizmu, chroniąc częściowo przed utratą jego temperatury.
To jednak nie wszystkie funkcje omawianego mięśnia. Dodatkowo naciska on na gruczoł łojowy zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie i tym samym umożliwia wydzielanie łoju, którego podstawową rolą jest ochrona skóry i włosów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak np.:
- patogeny;
- promieniowanie UV;
- mróz;
- skrajne temperatury;
- silny wiatr.
Mięśni przywłosowych nie znajdziemy przy rzęsach i brwiach, w związku z czym nie mają one zdolności ruchu i nie podnoszą się nawet przy silnych mrozach.
Unerwienie mięśnia przywłosowego
Za unerwienie mięśnia przywłosowego odpowiadają struktury należące do autonomicznego układu nerwowego.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Małek E., Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007.
- Bochenek A., Reicher M., Anatomia. Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.