Szukaj

Mięsień mostkowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień mostkowy (łac. musculus sternalis) jest szczątkowym mięśniem występującym u ludzi. Szacuje się, że ma go zaledwie 8% populacji na całym świecie. Znajduje się na przedniej powierzchni klatki piersiowej i zewnętrznej powierzchni brzegu mostka. Nie spełnia jednak w organizmie żadnych bardziej znaczących funkcji. Jego dokładna rola wciąż pozostaje nieznana.

 

Mięsień mostkowy – budowa

Mięsień mostkowy to jeden z najmniej poznanych i najrzadziej spotykanych mięśni ludzkiego organizmu. Szacuje się, że występuje zaledwie u 8% ludzi na całym świecie, a jego rola wciąż pozostaje nieznana. Jeśli już występuje, lokalizuje się na zewnętrznej powierzchni rękojeści mostka, po obu jego stronach. Jest to wiec mięsień parzysty, choć może występować pojedynczo. Włókna przyczepiają się do kości mostka i biegną równolegle wzdłuż jego zewnętrznej krawędzi. Mięsień osiąga szerokość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Udowodniono, że nieco częściej spotkać go można u osób czarnoskórych.

tubapay
tubapay

Mięsień mostkowy – funkcje

Mięsień mostkowy nie spełnia żadnych bardziej znaczących funkcji. Nie uczestniczy w ruchach klatki piersiowej i nie generuje ruchu w okolicznych stawach.

Unerwienie mięśnia mostkowego

Za unerwienie mięśnia mostkowego odpowiadają nerwy piersiowe przednie wychodzące ze splotu ramiennego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. C. Trastour, J.-C. Machiavello, C. Chapellier, I. Raoust, P. Baque, M. Lallement, A. Bongain (2006), Le muscle sternalis: derrière quel sein se cache-t-il ?, Annales de Chirurgie, vol. 131, issue 10: 623-625.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.