Szukaj
Szukaj

Waskularyzacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Waskularyzacja jest pojęciem często występującym w świecie kulturystyki oraz sportów, głównie siłowych. Zna ją każdy, komu zależy na uzyskaniu dużej masy mięśniowej przy minimalnym poziomie tkanki tłuszczowej. Waskularyzacja odnosi się zatem do maksymalnego uwidocznienia żył, któremu towarzyszy właśnie niski poziom tkanki tłuszczowej.

Waskularyzacja

Przyczyny waskularyzacji

Zjawisko to może występować fizjologicznie u niektórych osób, u których sieci żył widać gołym okiem bez działań ukierunkowanych ku temu. Może także być uwarunkowane genetycznie, jednak w obu wspomnianych przypadkach nie będzie tak mocno widoczne, jak w przypadku osób celowo poddających się waskularyzacji.

Należy także wspomnieć, że na zjawisko nie ma wpływu płeć, lecz odpowiednio zbilansowana dieta w połączeniu z odpowiednim treningiem i regeneracją powysiłkową.

Waskularyzacja – jak osiągnąć?

Waskularyzacja jest procesem długotrwałym i ciężkim, wymaga się systematyczności zarówno w treningach, jak i w diecie. Dodatkowo ważna jest suplementacja i wytrzymałość psychiczna.

Wytrzymałość psychiczną wspomniano głównie dlatego, że do osiągnięcia odpowiedniej widoczności żył niekiedy potrzeba wielu miesięcy lub lat, a jak powszechnie wiadomo – brak efektów może zmniejszyć lub zlikwidować nawet największy zapał.

Zobacz również: Pompa mięśniowa.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Składowe procesu

W pierwszej kolejności należy zredukować tkankę tłuszczową, ponieważ zmniejsza ona widoczność żył na skórze. Należy zatem zadbać o odpowiednią dietę – podaż kalorii powinna być mniejsza niż dziennie zużycie.

Dietę najlepiej rozpisać pod okiem doświadczonego dietetyka (najlepiej sportowego), aby dostarczyć organizmowi dzienną dawkę białka, witamin, węglowodanów i innych składników odżywczych, przy niższej podaży niezdrowych tłuszczów. Dodatkowo ważne jest nawodnienie organizmu i suplementacja, zwłaszcza przy intensywnych treningach.

Kolejnym krokiem jest rozpisanie planu treningowego. Wzrost mięśni wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania tej tkanki na krew. Aby dostateczne ukrwienie każdego mięśnia było możliwe, sieci naczyń krwionośnych rozrastają się.

Należy wprowadzić do planu treningowego także ćwiczenia kardio, np. aerobik, interwały na bieżni lub rowerku, a nawet zwykłe sporty na świeżym powietrzu – pływanie, jazda na rowerze, bieganie. Jest to bardzo ważne, ponieważ zwiększa wydolność organizmu i rzut serca, co umożliwia z kolei sprawną pracę mięśnia sercowego. Skutkuje to większym przepływem krwi przez naczynia.

Suplementacja

Suplementacja powinna być dobrana pod okiem trenera lub osoby posiadającej wystarczającą wiedzę na ten temat. W przypadku waskularyzacji dobrze sprawdza się cytrulina i kreatyna.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jurgen G., Trening siłowy, Wydawnictwo RM, 2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *