Szukaj

Wieloodłamowe złamanie podudzia

Spis treści

Pytanie


Witam,
jestem po operacji wieloodłamowego złamania podudzia. Minęło 6 tygodni, nie mam szyny ani nic. Jest obrzęk i martwi mnie to ze względu na to, że nie mogę ruszać nogą. To znaczy tylko palcami nie mogę powrócić do stanu normalnego. Moje pytanie jest takie: jak mogę tą nogę ćwiczyć? Za tydzień będą mi śruby wyciągać, a boję się, że jak późno dostanę się na rehabilitację będzie bardzo ciężko, aby noga wróciła do stanu sprzed wypadku.

Justyna

 

Odpowiedź


Pani Justyno,
po tego typu operacjach ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami lekarza przeprowadzającego zabieg. Odpowiednio dobrana rehabilitacja będzie w tym przypadku niezbędna. Fizjoterapeuta podejmując się terapii powinien być w kontakcie z ortopedą i otrzymać od niego szczegółowe zalecenia. O jej przebiegu i etapach zostanie Pani poinformowana na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty. Jeżeli w dalszym ciągu oczekuje Pani na zabiegi, można wykonać kilka czynności, które przygotują Panią do rehabilitacji. Jednak gdy ma Pani obawy co do obecnego stanu, należałoby niezwłocznie zgłosić się do lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty specjalizującego się w ortopedii i rehabilitacji pourazowej.

W Pani przypadku należy przede wszystkim utrzymywać stały kontakt z lekarzem prowadzącym, który przekazuje zalecenia co może Pani robić, a czego należy unikać. Dodatkowo, pozostanie on w kontakcie z fizjoterapeutą, który będzie przeprowadzał rehabilitację, ponieważ wspólnie ustalą proces powrotu do pełnej sprawności. Dlatego ważne jest, aby wyrażała Pani swoje wszelkie obawy dotyczące swojego stanu zdrowia specjaliście, który będzie mógł zalecić dalsze postępowanie znając dokładnie zaawansowanie urazu oraz w jaki sposób był przeprowadzony zabieg.

Zalecałbym (w miarę możliwości) unikać długotrwałego unieruchomienia kończyn dolnych. Jeżeli lekarz prowadzący wyrazi zgodę, warto wykonywać ćwiczenia przeciwzakrzepowe. Proszę pamiętać, że nie wolno obciążać kończyny dolnej operowanej bez zgody ortopedy, który wykonywał zabieg. W trakcie indywidualnie dobranej rehabilitacji, fizjoterapeuta sprawdzi jaki jest w danym tygodniu progres i dopiero wtedy będzie kierował Panią jakie czynności będzie można wykonywać (w tym również np. obciążanie kończyny dolnej operowanej). Do czynności, które może Pani wykonywać na własną rękę zaliczyć można ćwiczenia oddechowe (najlepiej po wcześniejszym poinstruowaniu przez fizjoterapeutę). Tego rodzaju ćwiczenia pomogą w prawidłowej wentylacji płuc, szczególnie gdy nie może Pani poruszać się swobodnie.

W miarę możliwości, zalecam również ćwiczenia wzmacniające i ćwiczenia rozciągające innych części ciała, które nie zostały poddane zabiegowi, w celu utrzymania siły i masy mięśniowej, a także odpowiedniej elastyczności włókien mięśniowych, torebek stawowych itp. Niemniej ważna jest dieta i właściwe nawadnianie, ponieważ przyspieszy to regenerację, co wspomaga proces gojenia się tkanek. Po wyjęciu śrub i w trakcie rehabilitacji, należy przestrzegać ćwiczeń i zaleceń od fizjoterapeuty. To one pomogą powrócić Pani do pełnej sprawności. Będzie to wymagało czasu, jednak liczyć się będzie cierpliwości i pozytywne nastawienie, które może być czasami ciężko utrzymać. Proszę pamiętać, aby unikać wykonywania ćwiczeń bez konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.