Szukaj
Szukaj

Skutki uboczne masażu

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
czy skutki uboczne po masażu kręgosłupa mogą się pojawić takie jak u mnie? Fizjoterapeuta rozluźniał mi jakimś przedmiotem pospinane mięśnie przy kręgosłupie lędźwiowym, a potem stosował nacisk na część lędźwiową. Czułam wtedy mrowienie w palcach nóg i stopach. Teraz wieczorem mrowi mnie, ciągnie, nie mogę spać i obawiam się, że nacisk na nerwy był zbyt duży. W RM mam opisany ucisk kręgów na nerwy. Wiem, że poszłam do specjalisty, ale czy na pewno terapia jest właściwie prowadzona? Trochę się wystraszyłam.

Patrycja

 

Odpowiedź


Pani Patrycjo,
jeżeli masaż kręgosłupa spowodował u Pani mrowienie w palcach nóg i stopach, może to wskazywać na ucisk nerwów, co jest niebezpieczne i wymaga natychmiastowej interwencji. Zalecam skontaktowanie się z fizjoterapeutą, który przeprowadzał masaż i poinformowanie go o obawach i objawach jakie wystąpiły. Ważne jest, aby każda terapia była prowadzona w odpowiedni sposób, a fizjoterapeuta powinien być świadomy Pani stanu zdrowia i historii medycznej przed przystąpieniem do niej. Wcześniej powinno zostać przeprowadzone odpowiednie badanie podmiotowe (wywiad) i badanie przedmiotowe (diagnostyka funkcjonalna). Cała terapia powinna zostać uzgodniona z Panią i przeprowadzona z należytą ostrożnością, aby uniknąć jakichkolwiek nieprzyjemnych skutków ubocznych.

Może również Pani zastanowić się nad zmianą fizjoterapeuty i znalezieniem takiego, który jest odpowiednio przeszkolony i doświadczony w pracy z pacjentami z problemami kręgosłupa. Zalecam takiego, który specjalizuje się m.in. w terapii manualnej i terapeutycznym treningu medycznym. Po przeprowadzeniu odpowiednich czynności, o których wspomniałem wcześniej (wywiad i diagnostyka), doświadczony i wykwalifikowany fizjoterapeuta będzie dążył do zdiagnozowania i leczenia ewentualnych ucisków na nerwy. Dodatkowo może zalecić w Pani przypadku konsultację z neurologiem.

Proszę pamiętać, że Pani zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub niepokojących objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który przeprowadzał zabieg w celu podjęcia właściwego leczenia.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczysz się kawą za konsultację: buycoffee.to/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia WrocławPolecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Jedna odpowiedź

  1. Witam. Mam przykurcz stawu biodrowego. Zalecono mi rozmasowanie biodra. Mam pytanie ile takich masaży muszę wykonać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *