Szukaj

Masaż przy skoliozie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż przy skoliozie powinien obejmować określone grupy mięśniowe. Skolioza jest trójpłaszczyznowym skrzywieniem kręgosłupa, coraz częściej występującym zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Charakteryzuje się między innymi rotacją kręgów, klatki piersiowej oraz miednicyKorekcja tej wady postawy wymaga poświęcenia sporej ilości czasu oraz dużej motywacji ze strony pacjenta.

Masaż przy skoliozie

Skolioza – metody leczenia

Podstawą leczenia skoliozy jest kinezyterapia. W jej skład powinny wchodzić ćwiczenia korekcyjne, ćwiczenia wzmacniające (między innymi po stronie wypukłości skrzywienia) oraz ćwiczenia rozciągające (między innymi po stronie wklęsłości skrzywienia). Ćwiczenia muszą oddziaływać na cały organizm, a nie tylko na grzbiet, ponieważ skolioza wyzwala kompensację innych części ciała. Podstawową metodą leczenia skoliozy jest metoda Dobosiewicz, a coraz częściej stosuje się metodę PNF.

Rehabilitację pacjenta ze skoliozą wspomaga się:

Manualna mobilizacja

Uruchamia się ją w pozycji leżenia bokiem układając łuk skrzywienia w kierunku przeciwnym do podłoża. Następnie podpiera się wyrostek poprzeczny dolnego kręgu po wklęsłej stronie skrzywienia i wprowadza ruch rotacji przez obręcz barkową. Tym sposobem mobilizuje się każdy segment skrzywienia po kolei przesuwając się do góry.

W tej samej pozycji stabilizuje się górny wyrostek poprzeczny po stronie wypukłości skrzywienia i przeprowadza derotację za pomocą unoszenia w kierunku grzbietowym miednicy po tej samej stronie.

Ostatnim etapem są czynne derotacje łuku skrzywienia w pozycji siedzącej.

Masaż przy skoliozie

Masaż przy skoliozie powinien obejmować mięśnie grzbietu i pośladków, kręgosłup, mięśnie brzucha oraz klatki piersiowej z uwzględnieniem mięśni międzyżebrowych.

Cały masaż rozpoczyna się od grzbietu i kręgosłupa. Pozycja wyjściowa pacjenta to leżenie przodem. Fizjoterapeuta lub masażysta przeprowadza masaż pobudzający po stronie wypukłości skrzywienia (gdzie mięśnie są rozciągnięte) oraz masaż rozluźniający po stronie wklęsłości skrzywienia (gdzie mięśnie są zbyt napięte i przykurczone).

Masaż pobudzający obejmuje kolejno:

Patronite
Patronite
  • głaskanie podłużne i poprzeczne;
  • rozcieranie podłużne i poprzeczne;
  • ugniatanie podłużne i poprzeczne;
  • oklepywanie miotełkowe;
  • silną wibrację.

Masaż ten rozpoczyna się opisanym głaskaniem. Każda wymieniona technika musi być nim przeplatana, a cały masaż powinien się również nim zakończyć.

Zobacz również: Metodyka masażu mięśni szkieletowych.

Masaż rozluźniający prezentuje się następująco:

  • głaskanie podłużne i poprzeczne;
  • rozcieranie podłużne i poprzeczne;
  • wibracja.

Również w tym przypadku głaskanie jest techniką rozpoczynającą, przeplatającą i kończącą zabieg.

Następnym etapem jest masaż pośladków techniką klasyczną. Po jego zakończeniu pacjent musi obrócić się do leżenia tyłem, a fizjoterapeuta rozpoczyna energiczny, pobudzający masaż powłok brzusznych, również techniką klasyczną. Kolejnym etapem jest opracowanie klatki piersiowej w następujący sposób:

  • głaskanie podłużne i poprzeczne;
  • rozcieranie podłużne i poprzeczne;
  • wibracja podłużna i poprzeczna.

Masaż klatki piersiowej powinien być relaksujący i rozluźniający. Taki sam musi być masaż mięśni międzyżebrowych, z tą różnicą, że przeprowadza się go w pozycji siedzącej.

Masaż poprzeczny

Jest to głęboki masaż wykonywany w poprzek przebiegu włókien mięśniowych, ścięgien i więzadeł. Ma na celu przywrócenie prawidłowego przebiegu włókien kolagenowych, a także uelastycznianie ich. Efektem jest przywrócenie prawidłowego zakresu ruchomości w stawach międzykręgowych oraz likwidacja nieprawidłowych wzorców ruchowych.

Masaż przy skoliozie – podsumowanie

Masaż przy skoliozie jest niezwykle korzystnym uzupełnieniem rehabilitacji. Wpływa pozytywnie na struktury miękkie, nie tylko w okolicy kręgosłupa, co przygotowuje organizm pacjenta między innymi do ćwiczeń korekcyjnych. Rzetelnie i odpowiednio przeprowadzony masaż klasyczny lub masaż poprzeczny może znacznie wpłynąć na zmniejszenie się wady.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Magiera L. – „Klasyczny masaż leczniczy” Wydawnictwo BIO-Styl, Kraków 2007.
  2. Metoda Kaltenborna i Evjentha – aspekty teoretyczne i kliniczne, Przegląd Medyczny, Centrum Kształcenia i Rehabilitacji 2/2008.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.