Masaż gorącymi kamieniami można zaliczyć zarówno do metod relaksacyjnych, jak i leczniczych. Do wykonania tego zabiegu niezbędna jest znajomość podstaw masażu oraz kamienie rozgrzane do odpowiedniej temperatury. Zabieg szczególnie często wykonywany jest w okresie jesienno-zimowym.
Masaż gorącymi kamieniami – metodyka
Tego typu masaż wymaga użycia specjalnych kamieni bazaltowych o gładkiej powierzchni, które utrzymują ciepło. Przed każdym masażem należy je dokładnie umyć i zdezynfekować. Kamienie posiadają różne rozmiary, dlatego można je bez problemu dopasować do wybranego miejsca na ciele pacjenta.
W pierwszej kolejności należy ogrzać je do odpowiedniej (nie za wysokiej) temperatury, która będzie sprawiać przyjemność osobie masowanej, lecz nie może wywoływać uczucia bólu czy pieczenia. W tym celu stosuje się specjalne podgrzewacze. Standardowy czas nagrzewania się w większości podgrzewaczy wynosi około pół godziny. Średnia temperatura kamieni to 45-50 stopni Celsjusza.
Kamienie powinny być lekko wilgotne / natłuszczone, jednak nie mogą posiadać nadmiaru oleju. Następnie, na przygotowaną, natłuszczoną skórę należy nałożyć kamienie zgodnie z sekwencją.
Przed zabiegiem należy poinformować pacjenta, aby pił dużo wody oraz unikał ciężkostrawnego pokarmu. Bezpośrednio po zabiegi nie powinien także zażywać gorących kąpieli. Wszystko to ma bowiem wpływ na utrzymanie się stanu relaksu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy regularnie wykonywanym masażu.
Zobacz również: Masaż relaksacyjny.
Ułożenie kamieni
Ułożenie kamieni podczas masażu bazuje między innymi na teorii przepływu energii przez organizm. W efekcie układa się je zgodnie z rozmieszczeniem punktów energetycznych na ciele i przesuwa wzdłuż tak zwanych meridanów. Podstawą teoretyczną jest fakt, że każdy człowiek posiada ośrodki energetyczne zwane czakrami, które znajdują się bezpośrednio w otoczeniu jednego z gruczołów wydzielania wewnętrznego. Miejsca te są odpowiedzialne między innymi za napięcie całego organizmu.
Poniżej przedstawiono przykładowe ułożenie kamieni podczas masażu.
Stopa
Osoba masowana znajduje się w pozycji wyjściowej leżenia tyłem.
Plecy
Osoba masowana znajduje się w pozycji wyjściowej leżenia przodem.
Masaż gorącymi kamieniami – działanie
Masaż gorącymi kamieniami działa zarówno poprzez dotyk, jak i czynnik termalny. W efekcie tego typu zabieg poprawia krążenie, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i powoduje tym samym lepszą cyrkulację krwi. Wpływ na układ krążenia przejawia się także przyspieszeniem pracy serca i podwyższeniem pulsu.
Ponadto dochodzi do zwiększenia metabolizmu komórkowego, przyspieszenia detoksykacji i oczyszczania organizmu. Dlatego masaż ten poleca się osobom dbającym o sylwetkę, chcącym zredukować cellulit lub poprawić jędrność skóry, a także narażonym na kontakt z toksynami.
Skupiając się na układzie mięśniowym, zauważyć można głębokie rozluźnienie mięśni i eliminację napięcia. W rezultacie osoba masowana pozbywa się stresu i ma zapewnione poczucie głębokiego relaksu.
Zobacz również: Rodzaje masażu – 10 najbardziej popularnych.
Masaż gorącymi kamieniami – wskazania
Poniżej przedstawiono przykładowe wskazania do masażu gorącymi kamieniami:
- dolegliwości bólowe pochodzenia mięśniowego;
- dolegliwości bólowe kręgosłupa;
- przemęczenie i nadmierny stres;
- bóle menstruacyjne;
- apatia, wyczerpanie psychofizyczne;
- migrena, bóle głowy;
- pogorszona przemiana materii;
- urazy ortopedyczne;
- otyłość;
- zaparcia;
- rwa kulszowa;
- mała jędrność skóry.
Przeciwwskazania do masażu gorącymi kamieniami
Zabieg ten przeciwwskazany jest u osób nietolerujących wyższych temperatur, mających problemy z czuciem oraz z bardzo wrażliwą skórą, gdyż może u nich dojść do uszkodzenia tkanek. Jednym z głównych przeciwwskazań jest także uszkodzenie nerwów. Szczególną ostrożność natomiast należy zachować w przypadku osób z podwyższonym ciśnieniem i z problemami krążeniowymi.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Instrukcja obsługi kamieni do masażu, HABYS, Jasło.
- Leszczyński B., Masaż kamieniami, Wydawnictwo Ośrodek Doskonalenia Masażu, 2014.