Szukaj
Szukaj

Masaż gorącymi kamieniami

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Masaż gorącymi kamieniami można zaliczyć zarówno do metod relaksacyjnych, jak i leczniczych. Do wykonania tego zabiegu niezbędna jest znajomość podstaw masażu oraz kamienie rozgrzane do odpowiedniej temperatury. Zabieg szczególnie często wykonywany jest w okresie jesienno-zimowym.

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż gorącymi kamieniami – metodyka

Tego typu masaż wymaga użycia specjalnych kamieni bazaltowych o gładkiej powierzchni, które utrzymują ciepło. Przed każdym masażem należy je dokładnie umyć i zdezynfekować. Kamienie posiadają różne rozmiary, dlatego można je bez problemu dopasować do wybranego miejsca na ciele pacjenta.

W pierwszej kolejności należy ogrzać je do odpowiedniej (nie za wysokiej) temperatury, która będzie sprawiać przyjemność osobie masowanej, lecz nie może wywoływać uczucia bólu czy pieczenia. W tym celu stosuje się specjalne podgrzewacze. Standardowy czas nagrzewania się w większości podgrzewaczy wynosi około pół godziny. Średnia temperatura kamieni to 45-50 stopni Celsjusza.

Kamienie powinny być lekko wilgotne / natłuszczone, jednak nie mogą posiadać nadmiaru oleju. Następnie, na przygotowaną, natłuszczoną skórę należy nałożyć kamienie zgodnie z sekwencją.

Przed zabiegiem należy poinformować pacjenta, aby pił dużo wody oraz unikał ciężkostrawnego pokarmu. Bezpośrednio po zabiegi nie powinien także zażywać gorących kąpieli. Wszystko to ma bowiem wpływ na utrzymanie się stanu relaksu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy regularnie wykonywanym masażu.

Zobacz również: Masaż relaksacyjny.

Ułożenie kamieni

Ułożenie kamieni podczas masażu bazuje między innymi na teorii przepływu energii przez organizm. W efekcie układa się je zgodnie z rozmieszczeniem punktów energetycznych na ciele i przesuwa wzdłuż tak zwanych meridanów. Podstawą teoretyczną jest fakt, że każdy człowiek posiada ośrodki energetyczne zwane czakrami, które znajdują się bezpośrednio w otoczeniu jednego z gruczołów wydzielania wewnętrznego. Miejsca te są odpowiedzialne między innymi za napięcie całego organizmu.

Poniżej przedstawiono przykładowe ułożenie kamieni podczas masażu.

Stopa

Osoba masowana znajduje się w pozycji wyjściowej leżenia tyłem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina


Plecy

Osoba masowana znajduje się w pozycji wyjściowej leżenia przodem.


Działanie

Masaż gorącymi kamieniami działa zarówno poprzez dotyk, jak i czynnik termalny. W efekcie tego typu zabieg poprawia krążenie, ponieważ rozszerza naczynia krwionośne i powoduje tym samym lepszą cyrkulację krwi. Wpływ na układ krążenia przejawia się także przyspieszeniem pracy serca i podwyższeniem pulsu.

Ponadto dochodzi do zwiększenia metabolizmu komórkowego, przyspieszenia detoksykacji i oczyszczania organizmu. Dlatego masaż ten poleca się osobom dbającym o sylwetkę, chcącym zredukować cellulit lub poprawić jędrność skóry, a także narażonym na kontakt z toksynami.

Skupiając się na układzie mięśniowym zauważyć można głębokie rozluźnienie mięśni i eliminację napięcia. W rezultacie osoba masowana pozbywa się stresu i ma zapewnione poczucie głębokiego relaksu.

Zobacz również: Rodzaje masażu – 10 najbardziej popularnych.

Wskazania

Poniżej przedstawiono przykładowe wskazania do masażu gorącymi kamieniami:

 • dolegliwości bólowe pochodzenia mięśniowego;
 • dolegliwości bólowe kręgosłupa;
 • przemęczenie i nadmierny stres;
 • bóle menstruacyjne;
 • apatia, wyczerpanie psychofizyczne;
 • migrena, bóle głowy;
 • pogorszona przemiana materii;
 • urazy ortopedyczne;
 • otyłość;
 • zaparcia;
 • rwa kulszowa;
 • mała jędrność skóry.

Przeciwwskazania

Zabieg ten przeciwwskazany jest u osób nietolerujących wyższych temperatur, mających problemy z czuciem oraz z bardzo wrażliwą skórą, gdyż może u nich dojść do uszkodzenia tkanek. Jednym z głównych przeciwwskazań jest także uszkodzenie nerwów. Szczególną ostrożność natomiast należy zachować w przypadku osób z podwyższonym ciśnieniem i z problemami krążeniowymi.

Bibliografia

 1. Instrukcja obsługi kamieni do masażu, HABYS, Jasło.
 2. Leszczyński B., Masaż kamieniami, Wydawnictwo Ośrodek Doskonalenia Masażu, 2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *