Szukaj
Szukaj

Meridiany

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Meridiany to pojęcie wywodzące się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Opisuje linie łączące punkty akupunkturowe, którymi przemieszcza się energia qi. Łączą się one z organami wewnętrznymi, odpowiadając za zdrowie i wewnętrzną harmonię. Znajomość odpowiednich punktów i linii ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego przeprowadzania akupunktury i niektórych rodzajów masażu.

Meridiany

Co to są meridiany?

Słowo „qi” oznacza energię witalną, która stanowi prawdziwą istotę wszelkiego stworzenia we wszechświecie. Większość ludzi postrzega ją jako bioenergię lub podstawową siłę życiową przenikająca organizm każdej istoty żywej. Natomiast system meridianów ciała to sieć kanałów lub ścieżek, którymi przepływa energia qi, biegnących od stóp do głowy, a stamtąd rozciągających się na ramiona i docierających do dłoni. Meridiany można porównać do sieci rzecznych oplatających ciało. Ten wysoce złożony system odpowiada więc za dystrybucję w organizmie energii qi, która odżywia i wpływa na ciało, umysł oraz duszę.

Punkty akupresurowe (lub punkty akupunkturowe), zlokalizowane wzdłuż meridianowych ścieżek, są portalami, poprzez które energia przenika do ciała i z niego wychodzi. Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej, w ciele człowieka znajduje się 12 meridianów głównych i 8 meridianów dodatkowych, nazywanych również cudownymi. Głównymi są:

Ogólnie jednak w codziennym życiu korzysta się jedynie z 14 meridianów. Dodatkowo do powyższych włącza się meridian głównego regulatora tylnego i meridian głównego regulatora przedniego.

Patronite
Patronite

Meridiany – zablokowanie

W kontekście problemów zdrowotnych mówi się nie tylko o zablokowaniu meridianów, o ile o zablokowaniu punktów akupunkturowych. Jednak aby z nimi pracować, należy znać dokładną lokalizację poszczególnych meridianów. Dodatkowo należy wiedzieć, jaki problem zdrowotny wynika z zaburzenia przepływu energii poprzez poszczególne meridiany. Przykłady:

  • dzwonienie w uszach – meridian potrójnego ogrzewacza w punkcie 17, meridian wątroby w punkcie 7;
  • bóle serca – meridian pęcherza moczowego w punkcie 15, meridian osierdzia w punkcie 6, meridian głównego regulatora przedniego w punkcie 14;
  • łuszczyca – meridian głównego regulatora tylnego w punkcie 14, meridian jelita grubego w punkcie 11, meridian żołądka w punkcie 36.

Specjaliści medycyny chińskiej nierzadko poświęcają całe życie, aby zgłębić tajniki przepływu energii qi.

Terapia meridianowa

Zgodnie z założeniami medycyny chińskiej lekarz może wyczuć przepływ qi w meridianach, dotykając go palcami (na wzór badania pulsu). Tym samym jest w stanie wykryć rozmaite choroby i problemy zdrowotne. Dawniej lekarze stosowali nakłuwanie lub nacinanie dla upuszczenia krwi i negatywnych qi krążących w ciele, a także przygrzewanie punktów leżących wzdłuż kanałów dla celów terapeutycznych.

Ćwiczenia meridianów

Współcześnie praca z poszczególnymi meridianami i punktami może odbywać się na wiele sposobów. W krajach Europejskich najczęściej praktykuje się masaż bańką chińską, stawienie baniek, jak również klasyczną akupunkturę, czyli uciskanie odpowiednich miejsc na ciele. Bardzo dobrze sprawdzają się również ćwiczenia. Ćwiczenia meridianów są opracowane w taki sposób, aby otwierały energetyczne kanały w ciele i równoważyły poziom energii powiązanych narządów. Przykładem jest choćby tzw. Dahn joga, czyli spójna metoda psychofizycznego treningu, łącząca w sobie głębokie ćwiczenia rozciągające, medytacyjne techniki oddechowe i praktykę świadomości energetycznej. Celem stosowania Dahn jogi jest osiągniecie przez ćwiczących najwyższego poziomu osobistego potencjału.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dyczek H., Grzonkowska M., Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury, Szkoła Akupunktury Tradycyjnej, Bydgoszcz.
  2. Gajewski M., Maśliński S., Tkanka łączna czwartym systemem regulującym energetyczną homeostazę organizmu?, Reumatologia, 50/2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *