Szukaj
Szukaj

Tramadol

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Tramadol to narkotyczny lek przeciwbólowy, działający ośrodkowo analgetyk. Często wykorzystywany w leczeniu bólów pooperacyjnych lub nowotworowych, a także wielu innych rodzajów dolegliwości bólowych. Działa około 5-10 razy słabiej niż morfina.

Tramadol

Jak działa tramadol?

Działanie tramadolu opiera się na oddziaływaniu na receptory opioidowe umiejscowione w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednocześnie lek hamuje wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny w synapsach zstępującego układu hamowania bólu na poziomie rdzenia kręgowego. Efektem tego jest właśnie zahamowanie dolegliwości bólowych.

Nieliczne badania potwierdzają pewien wpływ omawianego leku na poprawę pamięci i funkcji poznawczych. Wykazano także korzyści ze stosowania tramadolu jako substancji znoszącej objawy katatonii. Do pozostałych działań tramadolu zalicza się zmniejszanie kaszlu. Jak zatem widać, zastosowanie tramadolu może być znacznie szersze, niż się wstępnie wydaje. Lek ten wciąż jest tematem badań i zainteresowań wielu lekarzy.

Po podaniu doustnym omawiany preparat wchłania się aż w 90%, przy czym średnia jego biodostępność wynosi 70%. Nie ma na to wpływu fakt, czy został spożyty wcześniej posiłek. Tramadol wykazuje bardzo duże powinowactwo do tkanek, wiąże się z białkami osocza w 20%. Posiada zdolność przenikania przez łożysko i barierę krew-mózg, przy czym jego metabolity wykryto także w kobiecym mleku. Bez względu na sposób podania, okres półtrwania wynosi 6 godzin.

Wskazania do stosowania tramadolu

Tramadol stosuje się celem zmniejszania dolegliwości bólowych o natężeniu od umiarkowanego do silnego. Mogą to być ostre lub przewlekłe bóle:

 • pourazowe;
 • pooperacyjne;
 • nowotworowe;
 • neuralgie.

Lek stosuje się niekiedy przez ciężkimi, bolesnymi operacjami czy zabiegami – zarówno diagnostycznymi, jak i leczniczymi. Lek może być stosowany także u osób w wieku podeszłym, jeśli nie wykazują oni żadnych przeciwwskazań. Można go podawać doustnie, doodbytniczo oraz w postaci wstrzyknięć dożylnych, podskórnych lub domięśniowych.

Patronite
Patronite

Przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań do stosowania tramadolu należą:

 • nadwrażliwość na substancję czynną leku;
 • ostre zatrucie alkoholowe;
 • ciężka, niepoddająca się leczeniu padaczka;
 • uzależnienie od opioidów;
 • wiek poniżej 12. roku życia.

Nie zaleca się podawania tego leku pacjentom z ciężką niewydolnością nerek lub wątroby. W stanach umiarkowanej niewydolności należy zmodyfikować podawaną dawkę i odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami. Są to przeciwwskazania względne, podobnie jak ciąża. Wprawdzie nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży, jednak wiadomo, że wykazuje on zdolność przenikania przez łożysko, przy czym jego duże dawki wpływają na rozwój narządów i kostnienie noworodków. Z tego względu nie zaleca się stosowania tramadolu przez kobiety ciężarne.

Skutki uboczne

Najczęściej, ponieważ u co dziesiątej osoby, odnotowywano zawroty i bóle głowy, senność oraz nudności. Często stosowanie leku wiąże się z wystąpieniem zaparć, suchości błony śluzowej jamy ustnej oraz nadmiernej potliwości. Rzadziej występują objawy ze strony układu nerwowegoparestezje, drżenia, kurcze mięśni czy wahania nastroju, a także ze strony układu krwionośnegotachykardia, kołatanie serca, hipotonia ortostatyczna i wzrost ciśnienia tętniczego.

Do sporadycznie występujących działań niepożądanych zalicza się bradykardię, omamy, dezorientację, zaburzenia widzenia, podrażnienie żołądka oraz odczyny skórne w postaci wysypki czy świądu. Takie skutki uboczne dotyczą 1 przypadku na 5 000.

Podczas stosowania leku nie wolno spożywać alkoholu. Nie wskazane jest także prowadzenie pojazdów mechanicznych, co wiąże się z osłabienie, możliwymi zawrotami głowy, omamami czy kurczami mięśni. Nie należy łączyć stosowania tramadolu z przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych lub inhibitorów MAO w tym samym czasie.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Szkutnik-Fiedler D., Antoniów M., Grześkowiak E., Wpływ tramadolu na procesy pamięci, Farmacja Współczesna, 7/2014.
 2. Grond S., Sablotzki A., Clinical Pharmacology of Tramadol, Clinical Pharmacokinetics, 43/2004.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *