Szukaj
Szukaj

Praca fizjoterapeuty

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Praca fizjoterapeuty jest nie tylko wymagająca, ale i niezwykle potrzebna. Świadomość pacjentów w ostatnich latach znacznie wzrosła, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju tej dziedziny. Dziś można spotkać specjalistów fizjoterapii na niemal każdym oddziale szpitalnym. Rehabilitacja wspomaga leczenie wszystkich chorób, zarówno przewlekłych, jak i ostrych.

Praca fizjoterapeuty

Na czym polega praca fizjoterapeuty?

Praca fizjoterapeuty składa się z kilku części. Niezwykle ważną wśród nich jest umiejętność przeprowadzania wywiadu zdrowotnego. To właśnie na jego podstawie stawia się diagnozę i ustalane będą metody rehabilitacji. Taki wywiad niejednokrotnie trwa nawet 20-30 minut, w zależności od problemu pacjenta. Dlatego pierwsza wizyta u danego specjalisty często traktowana jest jako zapoznawcza, diagnostyczna. Nawet jeśli uda się wprowadzić elementy terapii.

Kolejną częścią pracy fizjoterapeuty jest umiejętność diagnostyki funkcjonalnej. Dobry fizjoterapeuta powinien dysponować szerokim wachlarzem różnych metod diagnostyki, zwłaszcza funkcjonalnej. Ogromne zastosowanie znajdują testy funkcjonalne, z ich wykorzystaniem specjalista może w ciągu kilku minut dokładnie wskazać przyczynę dolegliwości pacjenta z niezwykłą precyzją, np. co do jednego mięśnia. Może również wykluczyć inne możliwe schorzenia, dające podobne objawy (diagnostyka różnicowa). Znaczenie mają też testy neurologiczne oraz umiejętność obserwacji postawy i chodu pacjenta.

Praca fizjoterapeuty polega również (i przede wszystkim) na skutecznie przeprowadzanej terapii. Terapia zawsze powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Musi bazować na przeprowadzonej diagnostyce. Stosuje się wiele różnych technik fizjoterapeutycznych, a z każdym rokiem ich ilość w warsztacie specjalisty wzrasta. Popularnością cieszą się m.in.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Na końcu warto wspomnieć o roli fizjoterapeuty jako edukatora. Każdy pacjent na wizycie musi zrozumieć mechanizm powstania swojego problemu oraz musi wiedzieć, jak radzić sobie z nim w domu, pomiędzy wizytami u specjalisty.

Praca fizjoterapeuty – jak ją znaleźć?

Osoby szukające pracy w fizjoterapii muszą posiadać aktywne prawo wykonywania zawodu. Poszukiwanie odpowiedniego stanowiska pracy należy rozpocząć od spisania własnych wymagań i umiejętności. Wymagania powinny odnosić się przede wszystkim do zarobków, godzin pracy, lokalizacji i specjalizacji (np. fizjoterapia dziecięca, fizjoterapia sportowa, fizjoterapia uroginekologiczna). Szanse na zdobycie upragnionego stanowiska wzrastają wraz z ilością doświadczenia (liczona w latach) oraz z ilością kursów i szkoleń dodatkowych.
Warto też zwrócić uwagę na:

  • system pracy – niektóre osoby preferują pracę w godzinach porannych, inne zaś cenią sobie dwie zmiany;
  • miejsce pracy – szpital, placówka NFZ, placówka prywatna, własny gabinet;
  • umowę – o pracę, zlecenie i inne.

Wiele osób decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeśli jednak z różnych powodów nie jest to możliwe, ofert pracy najlepiej szukać na portalach internetowych, ewentualnie można udać się do wybranej placówki lub szpitala z wydrukowanym CV i osobiście zapytać o wolne stanowiska.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Tarnacka B., Rehabilitacja, Wydawnictwo AsteriaMed, Gdańsk 2022.
  2. Kwolek A., Rehabilitacja medyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2003.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *