Rehabilitacja niemowląt – na czym polega metoda NDT-Bobath?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

NDT-Bobath jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod, wykorzystywanych w rehabilitacji dzieci. Jeżeli twój maluszek zmaga się zmaga się z obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym, asymetrią ułożeniową bądź innymi problemami rozwojowymi, fizjoterapeuta dla niemowląt (we współpracy z pediatrą) prawdopodobnie zaleci właśnie taką formę terapii. Sprawdź, na czym polega metoda NDT-Bobath, kiedy się ją stosuję i jakie są jej efekty.

Rehabilitacja niemowląt – na czym polega metoda NDT-Bobath?

Czym jest NDT-Bobath?

NDT-Bobath to metoda rehabilitacji, stworzona w latach 40. XX wieku, przez małżeństwo Bobath – fizjoterapeutkę Bertę oraz neurologa Karela. Na podstawie obserwacji małych pacjentów z problemami neurologicznymi dowiedli oni, że dzieci te odbierają bodźce czuciowe w specyficzny sposób, co z kolei wpływa na wykształtowanie się u nich patologicznych odruchów fizjologicznych. Do objawów, które powinny niepokoić, zaliczyli oni:

 • całkowite lub częściowe nietrzymanie głowy (w wieku, w którym dziecko powinno posiadać tę umiejętność);
 • asymetria ułożeniowa (układanie ciała tylko na jedną ze stron, przewaga odruchów po lewej lub prawej stronie);
 • nadmierne podkurczanie bądź prostowanie kończyn.

Terapia, którą opracowali państwo Bobath, polega na takiej stymulacji ciała dzieci, która umożliwia wypracowanie odpowiednich odruchów oraz unormowanie obniżonego lub wzmożonego napięcia mięśniowego.

Kiedy stosuje się rehabilitację niemowląt metodą NDT-Bobath?

Pediatra może skierować twojego malucha na fizjoterapię dla dzieci, zarówno jeżeli podejrzewa u niego niewielkie zaburzenia rozwojowe, jak i w przypadku zdiagnozowania poważniejszych chorób. Wśród wskazań do stosowania terapii NDT-Bobath, wyróżnia się:

 • asymetrię ułożeniową,
 • obniżone napięcie mięśniowe,
 • wzmożone napięcie mięśniowe,
 • problemy z karmieniem,
 • zaburzenia koordynacji,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu splotów nerwowych,
 • zaburzenia w rozwoju psychoruchowym,
 • mózgowe porażenie dziecięce,
 • przepuklinę oponowo-rdzeniową,
 • choroby nerwowo-mięśniowe (np. SMA).

Fizjoterapeuta dla niemowląt – ćwiczenia NDT-Bobath

W rehabilitacji, oprócz małego pacjenta i fizjoterapeuty dla dzieci, biorą udział rodzice. Podczas spotkań z rehabilitantem przygotowywany jest zestaw indywidualnie opracowanych ćwiczeń, dostosowanych do problemów dziecka oraz do etapu jego rozwoju.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Fizjoterapia niemowląt metodą NDT-Bobath polega na kierowaniu ruchami dziecka w taki sposób, by zapewnić im odpowiednie ułożenie, a następnie wspomaganiu w celu jego utrzymania.

Bardzo ważne jest, aby ćwiczenia nie były dla dziecka męczące ani stresujące. Z tego względu rehabilitację w gabinecie przeprowadza się, kiedy maluch jest wypoczęty i najedzony. Ćwiczenia, które rodzice wykonują z maluchem w domu, warto wplatać w aktywności, które są dla niego źródłem przyjemności. Bardzo prawdopodobne, że fizjoterapeuta zaleci ci włączenie ich w zabawę lub stosowanie podczas kąpieli.

NDT-Bobath uznawana jest za jedną z najbardziej efektywnych metod rehabilitacji niemowląt. Dzięki indywidualnie dobranym ćwiczeniom większość maluszków szybko przyjmuje prawidłowe wzorce ruchowe, dzięki czemu dalszy ich rozwój może przebiegać bez przeszkód.

Fizjomed: fizjomed.pro

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *