Szukaj
Szukaj

Artropatia łuszczycowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Artropatia łuszczycowa to termin odnoszący się do uszkodzenia struktur stawowych w przebiegu łuszczycowego zapalenia stawów (w skrócie: ŁZS). ŁZS jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, w przebiegu której układ odpornościowy organizmu atakuje własne, zdrowe tkanki rozpoznając je jako obce i potencjalnie niebezpieczne. Diagnostyką i leczeniem artropatii łuszczycowej zajmuje się reumatolog wraz z ortopedą.

Artropatia łuszczycowa

Artropatia łuszczycowa – przyczyny

Przyczyną artropatii łuszczycowej jest łuszczycowe zapalenie stawów. Jest to choroba autoimmunologiczna zaliczana do spondyloartropatii zapalnych. Bardzo często współistnieje z łuszczycą, a swój początek ma między 20. a 50. rokiem życia. Dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Dodatkowo wyróżnia się postać młodzieńczą łuszczycowego zapalenia stawów, która zazwyczaj dotyczy dzieci od 9. do 12. roku życia. Dokładna etiologia schorzenia nie została poznana. Uważa się, że na jej wystąpienie wpływ ma wiele czynników – genetyczne, indywidualne i środowiskowe. Czynnikami ryzyka są m.in. wszechobecny stres, niektóre leki, nieodpowiednia dieta czy przebyte infekcje.

Artropatia łuszczycowa – objawy

Artropatia to nie osobna jednostka chorobowa lecz termin odnoszący się do zmian chorobowych w obrębie jednego bądź większej liczby stawów, prowadzących do ich dysfunkcji. W przebiegu artropatii łuszczycowej niesymetrycznej pojawia się niesymetryczne zapalenie kilku stawów, zwykle w ilości większej niż 4. Stan zapalny na samym początku obejmuje stawy rąk i stóp, a dopiero później stawy położone proksymalnie. Z kolei w postaci symetrycznej zajętych jest 6, 8 lub więcej stawów, ta postać dotyczy częściej kobiety.

Artropatia łuszczycowa przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Poszczególne etapy występują naprzemiennie i mogą mieć różną długość. W okresach zaostrzeń obserwuje się objawy takie jak:

Patronite
Patronite
  • sztywność stawów;
  • ograniczenie ruchomości stawów;
  • ból podczas poruszania stawami, zwłaszcza w pełnym zakresie ruchomości, a także ból podczas ich obciążania;
  • obrzęk objętej chorobowo okolicy;
  • zapalenie przyczepów ścięgnistych mięśni w okolicy zajętego stawu;
  • zaczerwienienie i wzrost ciepłoty ciała nad zajętym stawem.

Nierzadko pojawiają się objawy ogólnoustrojowe, takie jak osłabienie organizmu, zmęczenie, złe samopoczucie czy gorączka.

Artropatia łuszczycowa – diagnostyka

W okresie zaostrzenia warto wykonać badania krwi. O stanie zapalnym w organizmie świadczyć będzie podwyższone OB oraz CRP – czynniki bardzo często obecne w przebiegu chorób autoimmunologicznych. Dodatkowo należy wykonać badanie RTG, badanie USG lub tomografię komputerową stawów. Podstawą diagnostyki jest szczegółowy wywiad, który powinien obejmować styl życia, choroby pacjenta oraz te występujące w rodzinie, narażenie na czynniki ryzyka oraz przyjmowane leki. Niestety, łuszczycowe zapalenie stawów (a więc i artropatia łuszczycowa) jest chorobą o zróżnicowanym przebiegu i niespecyficznych objawach (podobne może mieć wiele innych chorób przewlekłych). Dlatego w momencie postawienia diagnozy pacjenci często zmagają się już z niepełnosprawnością.

Artropatia łuszczycowa – leczenie

Celem leczenia artropatii łuszczycowej jest zahamowanie lub spowolnienie postępu choroby, jaką jest łuszczycowe zapalenie stawów. Nie da się go jednak całkowicie wyleczyć ze względu na brak znajomości przyczyny. Do osiągnięcia pełnej remisji konieczne są:

  • zmiana stylu życia – regularna, ale umiarkowana aktywność fizyczna, zdrowa i zbilansowana dieta wspierająca stawy i kości, a eliminująca cukier i produkty przetworzone, jak również unikanie stresu, który nasila objawy wielu chorób;
  • rehabilitacja, zwłaszcza przy występujących problemach takich jak sztywność stawów;
  • indywidualnie dobrana farmakoterapia – w tym np. glikokortykosteroidy, NLPZ oraz leki modyfikujące działanie układu immunologicznego (m.in. metotreksat).

W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszy się terapia komórkami macierzystymi. Ze względu na cenę wciąż nie jest dostępna dla większości pacjentów. W okresie zaostrzenia należy odpoczywać i nie przeciążać bolących stawów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Garg A., Gladman D., Diagnostyka łuszczycowego zapalenia stawów w praktyce dermatologicznej, Dermatologia po Dyplomie, 5/2011.
  2. Okupniak J., Puszczewicz M., Trudności diagnostyczne u chorej na seronegatywne zapalenie stawów, Reumatologia, 2/2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.