Szukaj
Szukaj

Odbudowa kości

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Odbudowa kości to rosnący na popularności zabieg chirurgiczny, który może być wykonywany zarówno w stomatologii (w odniesieniu do kości wyrostka zębodołowego), jak i ortopedii (w odniesieniu do wszystkich innych kości). Metodę można zastosować po złamaniach powikłanych, np. w przebiegu, których doszło do utraty tkanki kostnej lub zniszczenia powierzchni stawowych.

Odbudowa kości
Ryc.1. Model 3D kości promieniowej wzorujący się na zdrowej kończynie, aby możliwa była odbudowa kości i powierzchni stawowych.

Odbudowa kości – na czym polega?

Odbudowa kości może przebiegać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wszczepienie w nią materiałów kościozastępczych. Regeneracja kości jest fizjologicznym, złożonym, biologicznym procesem tworzenia się nowej tkanki kostnej, która wymaga czasu. Materiały kościozastępcze dzielimy na:

 • autogenne (własne) – zawierają żywe komórki;
 • allogenne, ksenogenne lub alloplastyczne (sztuczne) – pozbawione żywych komórek.

Materiały pochodzące od innego człowieka, od innego gatunku czy po prostu syntetyczne same w sobie nie posiadają właściwości osteogennych. Mogą jednak efektywnie tworzyć swoiste rusztowanie i wspomagać proces regeneracji. Jedynie autogenna kość gąbczasta (uważana za złoty standard leczenia odtwórczego) i komórki macierzyste posiadają zdolności osteokondukcyjne, osteoindukcyjne oraz osteogenne.

Nierzadko odbudowa kości po skomplikowanych złamaniach kości i zwichnięciach, a także błędnie przeprowadzonych operacjach ortopedycznych (jeśli w ich przebiegu doszło do uszkodzenia powierzchni stawowej) wymaga nie tylko zastosowania materiałów kościozastępczych, ale i ponownego przecięcia kości w kilku miejscach, aby następnie prawidłowo ją złożyć i zespolić drutami lub śrubami do momentu uzyskania efektywnego zrostu kostnego. Materiał kościozastępczy wszczepiany jest na samym końcu, aby mogła wytworzyć się nowa tkanka kostna w miejscach jej urazowego ubytku.

Zobacz również: Etapy zrostu kostnego.

Odbudowa kości – przygotowania do zabiegu

Przed wykonaniem odbudowy kości należy upewnić się, że jest ona rzeczywiście jedyną metodą mogącą przynieść oczekiwane rezultaty. W tym celu wykonuje się RTG, a także tomografię komputerową CBCT. Jeśli istnieje konieczność cięcia kości, na podstawie tomografii komputerowej wykonuje się modele 3D. Gdy uraz dotyczy nadgarstka lub stopy, należy wykonać zdjęcia obu kończyn (urazowej i zdrowej), aby na podstawie obrazu kończyny zdrowej jak najdokładniej odtworzyć kończynę urazową. Model 3D stanowi bazę do dalszych działań chirurgicznych.

Odbudowa kości
Ryc.2. Model 3D kości promieniowej przygotowany przed operacją odbudowy kości.

Zarówno przed zabiegiem odbudowy kości, jak i po nim, kluczowa jest rehabilitacja. Także jeśli umieszczono w ciele pacjenta zespolenie. Fizjoterapia chroni przed utratą zakresu ruchomości w stawach, przywraca siłę mięśniową oraz zapobiega powikłaniom związanym z obecnością blizn.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Terapia blizny.

Czy zabieg odbudowy kości boli?

Zabieg odbudowy kości może być wykonany w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu miejscowym, podanym do splotu nerwowego (np. w splot ramienny w przypadku zabiegu na kończynie górnej). Dzięki temu odbudowa kości nie jest bolesna, nie powoduje żadnych dolegliwości. Ból może być odczuwalny dopiero kilka godzin później, gdy znieczulenie zacznie ustępować.

Odbudowa kości – wskazania

Odbudowa kości wskazana jest w następujących sytuacjach:

 • zniszczenie powierzchni stawowych lub części tkanki kostnej;
 • planowane wszczepienie implantów w powstałe wcześniej ubytki zębowe, gdy zanik kości wyrostka zębodołowego jest znaczny.

Zabieg można więc przeprowadzać zarówno w gabinecie stomatologicznym, jak i na sali chirurgicznej na bloku ortopedii. Dzięki zastosowaniu modelu 3D rokowania są dobre, znacznie lepsze niż miało to miejsce przed wykorzystaniem tak innowacyjnych technik planowania.

Odbudowa kości – cena

Zabieg odbudowy kości wyrostka zębodołowego kosztuje około 1500-2000 zł. Do tego należy doliczyć cenę badania RTG, około 150-200 zł. Znacznie drożej prezentuje się cennik ortopedycznej odbudowy kości. Przygotowanie modelu 3D to koszt rzędu 2000 zł, natomiast sama operacja znajduje się w przedziale cenowym 15-30 tysięcy zł, w zależności od lokalizacji urazu.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Kropielnicki K., Szwarczyński A., Koczorowski R., Rola biologicznych czynników wzrostu
  w procesie gojenia okołoimplantowej kości, Implantologia Stomatologiczna, 2/2020.
 2. Leconte C., Sterowana regeneracja kości (GBR) z użyciem allogenicznej płytki kortykalnej (ACP).
  Opis przypadku, Implantologia Stomatologiczna, 1/2020.
 3. Kopczyński P., Flieger R., Wyganowska-Świątkowska M., Augmentacja przedimplantacyjna – konieczność czy jedna z możliwości, Nowiny Lekarskie, 2/2013.
 4. Canale S., Beaty J., Campbell. Ortopedia operacyjna, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2015.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *