Szukaj

Kość beleczkowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kość beleczkowa (inaczej: istota gąbczasta, kość gąbczasta) to tak naprawdę nie nazwa stosowana w odniesieniu do konkretnego rodzaju kości, ale opisująca strukturę wewnątrz niektórych kości. Można zatem powiedzieć, że jest ona podstawą strukturalną (konstrukcyjną) tkanki kostnej gąbczastej. Słynie z tego, że pomiędzy beleczkami tworzącymi puste przestrzenie znajduje się niezwykle istotny dla układu krwionośnego i układu immunologicznego szpik kostny.

Kość beleczkowa (istota gąbczasta, kość gąbczasta)
Ryc.1. Kość beleczkowa (inaczej: istota gąbczasta, kość gąbczasta) – schemat.

Kość gąbczasta – co to jest?

Kość gąbczasta, a dokładniej mówiąc istota gąbczasta, to rodzaj tkanki kostnej drobnowłóknistej. Znaleźć ją można u osób dorosłych w nasadach kości długich oraz wewnątrz niektórych kości krótkich, kości płaskich i kości różnokształtnych. Podstawowa masa takich kości składa się z blaszek uformowanych w beleczki kostne, łączących się z sobą w układ gąbczasty. Jest to właśnie opisywana kość beleczkowa (istota beleczkowa). Pojęcia „kość gąbczasta” i „kość beleczkowa” stosuje się często zamiennie.

Kość beleczkowa – co to jest?

Kość beleczkowa to charakterystyczna tkanka strukturalna składająca się z blaszek kostnych. Blaszki te przebiegają równolegle względem siebie, a pomiędzy nimi znaleźć można m.in. pojedyncze włókna kolagenowe, połączone substancją podstawową. Dzięki nim tkanka zachowuje odpowiednią wytrzymałość i integralność, typowe dla kości. Układ włókien kolagenowych w tkance beleczkowej przypomina swoim wyglądem sprężynę o gęstym i luźnym utkaniu. Cechą charakterystyczną dla kości beleczkowej jest jej lekkość. Dzięki swojej strukturze, a dokładniej mówiąc, dzięki pustym przestrzeniom znajdującym się pomiędzy beleczkami, tego typu tkanka kostna jest wyjątkowo lekka. Wpływa to m.in. na fakt, że głowa nie przeciąża człowiekowi na jedną ze stron podczas codziennego funkcjonowania.

Zobacz również: Macierz kostna.

Patronite
Patronite

Kość beleczkowata – funkcje

Kość beleczkowa znajduje się wewnątrz niektórych kości w ciele człowieka. Tworzy tym samym środowisko idealne dla szpiku kostnego czerwonego. Szpik kostny czerwony spełnia rolę krwiotwórczą – produkuje erytrocyty, leukocyty (zwłaszcza granulocyty) oraz płytki krwi (trombocyty). Powszechnie występuje w organizmie płodu i noworodka, a wraz z wiekiem jego ilość w organizmie maleje, u osób dorosłych znajdując się jedynie w nasadach kości długich, w kościach krótkich, płaskich i różnokształtnych. Przykładem takich kości są m.in.: łopatka, żebra, kręgi, obojczyki, czaszka, mostek czy miednica. Jak można zatem zauważyć, kość beleczkowa jest niezwykle istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego oraz układu immunologicznego. Zwłaszcza w kontekście utrzymania wysokiej odporności, prawidłowych procesów związanych z krzepnięciem krwi oraz dotlenienia organizmu.

Zobacz również: Jama szpikowa.

Na koniec warto wspomnieć, że kość beleczkowa pełni ważną rolę metaboliczną, zwłaszcza w kontekście gospodarki mineralnej. Ma bowiem zdolność magazynowania oraz uwalniania jonów wapnia i fosforu, które są niezbędne organizmowi m.in. do utrzymania siły kośćca, produkcji energii i utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Dodatkowo wpływa na prawidłową czynność układu nerwowego czy wydzielania niektórych hormonów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Burzyńska K., Nikodem A., Słowiński J., Filipiak J. Analiza zmian struktury i gęstości kości gąbczastej w nasadzie bliższej kości udowej zmienionej zwyrodnieniowo, Aktualne Problemy Biomechaniki, 9/2015.
  2. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  3. Dżygóra W., Podstawy histologii, Jelenia Góra 2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.