Szukaj
Szukaj

Rodzaje kości

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rodzaje kości występujące w organizmie człowieka pełnią konkretną funkcję. Są podporą i miejscem przyczepu dla ścięgien i więzadeł, chronią ważne narządy wewnętrzne, stanowią miejsce procesów krwiotwórczych oraz magazyn związków mineralnych. Kształt kości umożliwia dopasowanie ich do konkretnej funkcji i miejsca w ciele.Rodzaje kości

Rodzaje kości

Poniżej przedstawiamy charakterystykę wszystkich rodzajów kości występujących w ciele człowieka.

1. Kości długie.

Kości długie (łac. ossa longa) wyróżniają się swoim kształtem, gdzie jeden z trzech wymiarów znacznie przewyższa dwa pozostałe. Są to przede wszystkim kości kończyn, takie jak:

W budowie kości długiej zaobserwować można trzon o kształcie wydrążonego walca lub graniastosłupa, a także 2 zgrubiałe części końcowe – odcinek dystalny (dalszy) i proksymalny (bliższy). W trzonie znajduje się przestrzeń szpikowa wypełniona szpikiem kostnym, zwykle żółtym szpik kostny. Szpik kostny czerwony znajduje się w nasadach kości długich.

2. Kości płaskie.

Kości płaskie (łac. ossa plana) są wydłużone w dwóch kierunkach i mocno spłaszczone w jednym kierunku. Przykłady:

Kości płaskie, ze względu na swoją budowę, są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego znajdują się w okolicy narządów wewnętrznych wymagających szczególnej ochrony (np. kość potyliczna chroni mózgowie, zaś mostek chroni serce). Ich drugą główną funkcją są procesy krwiotwórcze. W kościach płaskich znajduje się bowiem szpik kostny czerwony.

3. Kości krótkie.

Kości krótkie (łac. ossa brevia) lokalizują się przeważnie w tych okolicach ciała, gdzie masywna i silna budowa aparatu ruchu wymaga drobnych struktur wpływających na jego ruchomość. Ma to miejsce np. w nadgarstku. Przykłady kości krótkich:

Patronite
Patronite
  • kość łódeczkowata;
  • kość łódkowata;
  • kość skokowa;
  • kość sześcienna;
  • kość haczykowata.

Są one mniej więcej równomiernie rozwinięte we wszystkich kierunkach. Ich główną funkcją jest zapewnianie odpowiedniej ruchomości większym, bardziej solidnym masom kostnym, łącząc je.

4. Kości różnokształtne.

Kości różnokształtne (łac. ossa multiformia) to wszystkie struktury kostne, które nie posiadają konkretnego kształtu, są różne w zależności od kierunku. Przykłady:

Nie można ich zaliczyć do żadnej innej grupy. Mówi się zatem, że występują pod postacią najrozmaitszych brył. Ich funkcje są różne.

5. Kości pneumatyczne.

Kości pneumatyczne (łac. ossa pneumatica) zawierają przestrzenie wysłane błoną śluzową i są wypełnione powietrzem. Przykłady:

Tego typu kości są charakterystyczne zwłaszcza dla ptaków, jednak i u człowieka pojawiają się sporadycznie. Ich budowa wpływa na zmniejszenie ciężaru kości, dzięki czemu masa głowy nie wpływa negatywnie na obciążanie odcinka szyjnego czy mobilność.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.