Szukaj

Macierz kostna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Macierz kostna to część organiczna substancji zewnątrzkomórkowej tkanki kostnej wraz z częścią organiczną. Odpowiada ona m.in. za pobudzanie tworzenia nowej tkanki, jak również wpływa na jej wytrzymałość.

Macierz kostna

Macierz kostna – co to jest?

Tkanka kostna (łac. textus osseus) tworząca rusztowanie całego ciała ludzkiego zbudowana jest z macierzy kostnej. Ta zaś składa się z:

  • części mineralnej zawierającej kryształy hydroksyapatytu;
  • komórek kostnych;
  • włókien kolagenowych.

Włókna kolagenowe nadają tkance kostnej sprężystość, jednak obecność soli mineralnych sprawia, że jest ona krucha i sztywna. Dlatego też tkanka kostna rozpatrywana jest jako kompozyt ceramiczno-polimerowy, którego fazą ceramiczną jest hydroksyapatyt, natomiast mineralną tworzą włókna kolagenowe. Komórkami kostnymi są natomiast:

  • osteoblasty – powstają z komórek prekursorowych, znajdujących się w szpiku kostnym czerwonym i na powierzchniach kostnych. Produkują składniki macierzy pozakomórkowej: kolagen typu I, proteoglikany. Dodatkowo biorą udział w mineralizacji tkanki kostnej poprzez produkcję białek takich jak osteonektyny, osteokalcyny, kolagenazy;
  • osteocyty – dojrzałe komórki tkanki kostnej, powstające z osteoblastów. Otacza je zmineralizowana macierz kostna pozakomórkowa, a leżą w jamkach kostnych. Ich rolę stanowi zwłaszcza wymiana substancji odżywczych oraz metabolitów;
  • osteoklasty – komórki kościogubne, których zadaniem jest resorpcja kości, modelowanie ich i utrzymywanie wytrzymałości całej tkani kostnej.

Kość, która wydaje się tworem stałym, jest w rzeczywistości tkanką bardzo aktywną metabolicznie. Podlega ciągłym przemianom. Ciekawostką jest, że pomiary obrotu kostnego przeprowadzone z użyciem znaczników fluorescencyjnych i izotopowych wykazały, że rocznie w warunkach fizjologicznych około 10% tkanki kostnej zbitej i 15-30% tkanki kostnej gąbczastej podlega wymianie, co oznacza, że w ciągu 3-10 lat składniki kośćca są wymieniane w 100%.

tubapay
tubapay

Macierz kostna – funkcje

Macierz kostna jest źródłem syntezy wielu hormonów. FGF23 (Fibroblast Growth Factor 23) jest produkowany przez osteocyty i oddziałuje w największym stopniu na nerki, prowadząc do hamowania 1 alfa-hydroksylacji witaminy D i promowania wydalania jonów fosforowych. Z kolei produkt osteoblastów, osteokalcyna, działa w komórkach beta trzustki, wywołując zwiększanie uwalniania insuliny, utylizację glukozy w tkankach obwodowych i spadek objętości tłuszczu trzewnego.
Tkanka kostna natomiast, analizowana jako całość, jest szkieletem podporowym dla całego organizmu, m.in.:

Chroni je, zabezpiecza. Dodatkowo uczestniczy w poruszaniu się, współpracując z mięśniami i ścięgnami. Tkanka kostna reguluje stężenie elektrolitów.

Macierz kostna – patologie

Istnieje wiele patologii związanych z macierzą kostną, a ich diagnostyką i leczeniem najczęściej zajmuje się lekarz ortopeda oraz lekarz reumatolog, w zależności od przyczyn. Najczęściej spotykaną chorobą przebiegającą z resorpcją kości jest zapalenie przyzębia, które prowadzi do utraty zębów nawet u 15% dorosłych. Inną chorobą tkanki kostnej jest osteoporoza i osteopenia, przebiegające ze zmniejszeniem gęstości mineralnej macierzy, co z kolei wpływa negatywnie na wytrzymałość kości. Pojawiają się patologiczne złamania kości i pęknięcia, nawet przy niewielkich uderzeniach.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mazur A., Tkanka kostna jako narząd wydzielania wewnętrznego – wybrane zagadnienia, Endokrynologia Pediatryczna, 12/2013.
  2. Kozuń M., Nikodem A., Właściwości mechaniczne tkanki kostnej gąbczastej zmienionej patologicznie.
  3. Stawińska N., Ziętek M., Kochanowska I. Molekularne procesy resorpcji kości i ich potencjał terapeutyczny w leczeniu chorób przyzębia i osteoporozy, Dent. Med. Probl. 2005, 42, 4, 627-635.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.