Szukaj

Opadająca powieka

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Opadająca powieka może wskazywać na rozmaite problemy zdrowotne (często o podłożu neurologicznym), jak również może być elementem urody danej osoby. Jeśli pojawia się nagle, wymaga diagnostyki. Jeśli jednak towarzyszy nam przez całe życie, warto pogodzić się z jej obecnością lub skorygować ją przy pomocy dostępnych współcześnie metod medycyny estetycznej i kosmetologii.

Opadająca powieka

Opadająca powieka – przyczyny

Opadanie powieki górnej, nazywane inaczej blefaroptozą, jest definiowane jako nieprawidłowe położenie powieki górnej względem położenia anatomicznego. Najczęstszymi przyczynami takiego zjawiska są:

  • utrata napięcia lub upośledzenie czynności mięśnia dźwigacza powięzi i jego rozcięgna;
  • uszkodzenie nerwów zaopatrujących mięśnie mimiczne unoszące powiekę.

Te zjawiska z kolei mogą pojawić się w przebiegu:

Wymienia się również fizjologiczne opadanie powieki, które przeważnie pojawia się u ludzi starszych. Zjawisko opadania powiek wiąże się z utratą ilości kolagenu w organizmie i postępującą wraz z wiekiem wiotkością skóry oraz mięśni. Problem obserwuje się jednak także u osób młodych, co uznaje się po prostu za urodę danej osoby. Zjawisko może mieć wówczas podłoże genetyczne lub pojawiać się spontanicznie.

Patronite
Patronite

Jak wygląda opadająca powieka?

Ustawienie powieki ocenia się podczas patrzenia na wprost. Nieprawidłowe opadanie powieki powoduje zwężenie szpary powiekowej (nazywanej inaczej szczeliną oczną) z przysłonieniem gałki ocznej. Dolny brzeg powieki górnej u dorosłych znajduje się 0,5-2 mm poniżej przedniego rąbka rogówki i jest położony najwyżej nad źrenicą (górna wysokość powieki). Prawidłowo szerokość szpary powiekowej wynosi około 9 mm. Ptozę powieki górnej rozpoznaje się, gdy powieka górna przykrywa co najmniej 2 mm tęczówki.

Inną sytuacją jest opadająca powieka niemająca podłoża patologicznego. Wówczas nie przykrywa ona tęczówki i nie wpływa na wielkość widocznej gałki ocznej, natomiast polega na niskim ustawieniu brzegu powieki górnej jednego lub obu oczu. Fałd skórny znajdujący się pod łukiem brwiowym nachodzi na ruchomą część powieki.

Sposoby na opadającą powiekę

Jeśli opadająca powieka ma podłoże patologiczne i wynika z określonych chorób, które udało się zdiagnozować, należy rozpocząć ich terapię lub dążyć do ustabilizowania ich. W przypadku fizjologicznego opadania powieki zastosowanie znajdują różnego rodzaju metody kosmetologii i medycyny estetycznej, takie jak:

  • zabiegi Plexr – działanie urządzenia polega na obkurczaniu skóry w miejscu aplikacji, co prowadzi do uniesienia powiek górnych. Plexr emituje mikrowiązkę plazmy, która działając na skórę punktowo, sublimuje naskórek. Stosując odpowiednie techniki aplikacji, można zniwelować wiotkość skóry w obrębie górnych i dolnych powiek, usunąć zmarszczki nad ustami czy zmarszczki przy uszach;
  • Blepharoplastyka – plastyka powiek górnych lub dolnych przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Polega na wykonaniu przez chirurga niewielkich nacięć, dzięki którym możliwe jest usunięcie nadmiaru skóry na powiekach. Blizny nie są widoczne, ponieważ zostają ukryte w naturalnych zagłębieniach powiek;
  • laserowy lifting powiek – za pomocą nowoczesnego lasera dąży się do odparowania znajdujących się na powierzchni warstw naskórka, a następnie podgrzania głębszych warstw skóry. Efektem jest rozpoczęcie procesów przebudowy włókien kolagenowych (oraz tworzenia nowych włókien), a także złuszczenie naskórka. Skóra powiek odzyskuje jędrność i nie opada.

Istnieją również domowe sposoby, które można praktykować samodzielnie. Wśród nich znajdują się: masaże twarzy, taping estetyczny, kinesiotaping twarzy, zimne okłady lub ziołowe okłady na powieki czy joga twarzy. Efekty są jednak nietrwałe, dlatego należy często powtarzać te metody (niektóre wręcz codziennie). Można również stosować odpowiedni, maskujący makijaż. W odniesieniu do makijażu najlepiej postawić na uniwersalne odcienie, takie jak delikatne brązy, beże czy brzoskwinie. Lepiej zrezygnować z czarnej kredki na linię wodną oka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wiszniewska M., Rogoziewicz M., Opadanie powiek w chorobach neurologicznych, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2013.
  2. Kot M., Lewandowska M., Kruk-Jeronim J., Rzekome opadnięcie powiek górnych – ważny, ale rzadko poruszany problem osób w starszym wieku (opis dwóch przypadków), Gerontologia Polska, 3/2009.
  3. Rogoziewicz M., Wiszniewska M., Opadanie powiek w praktyce neurologicznej: opis przypadku, Postępy Psychiatrii i Neurologii, 22/2013.
  4. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Białystok 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.