Szukaj

Stenoza otworów krzyżowych

Spis treści

Pytanie


Dzień dobry,
moim problemem jest stenoza otworów krzyżowych S1-2 i krytyczne zwężenie kanału kręgowego na poziomie S2/3. Czy jest to coś poważnego, czym należy się przejmować? Czy stenoza jest groźna w tym odcinku? Czy pomoże mi wyłącznie leczenie operacyjne, czy można wprowadzić zabiegi fizjoterapii, aby pomóc, a jeśli tak, to jakie? Bardzo proszę o odpowiedź.

Z poważaniem
Olga

Odpowiedź


Pani Olgo,
stenoza otworów krzyżowych S1-S2 i krytyczne zwężenie kanału kręgowego na poziomie S1-S2 mogą okazywać się poważnym problemem zdrowotnym. Ich konsekwencją są różnego rodzaju objawy, takie jak m.in. ból, drętwienie, osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych, a nawet zaburzenie funkcjonowania narządów znajdujących się w obszarze miednicy.

Otwory krzyżowe to miejsca, przez które uchodzą nerwy z kanału kręgowego. Ich zwężenie może powodować ucisk na nerw, co w konsekwencji może prowadzić do pojawiania się bólu lub innych, nieprzyjemnych dolegliwości. Dodatkowo, zwężenie kanału kręgowego, przez który przechodzi rdzeń kręgowy, może prowokować objawy neurologiczne, ponieważ pojawia się ucisk na korzenie nerwowe lub sam rdzeń kręgowy.

Oprócz bólu, drętwienia nóg, osłabienia siły mięśniowej obręczy biodrowej czy kończyn dolnych, może to w przyszłości wpłynąć m.in. na zaburzenia chodu, a także funkcjonowanie pęcherza moczowego.

W celu podjęcia leczenia, które powinno skupić się na usunięciu przyczyny ucisku na nerwy, zalecam wizytę u fizjoterapeuty. Po dokładnym przebadaniu (wywiad, właściwie dobrane testy funkcjonalne) będzie mógł zaproponować plan terapii dopasowany do Pani możliwości, aby pomóc w złagodzeniu objawów, co wpłynie na poprawę jakości życia. Do głównych zabiegów zaliczyć będzie można między innymi terapię manualną, która pozwoli zmniejszyć napięcie mięśni i wpłynie na poprawę ruchomości stawów, a także zmniejszy kompresję na nerwy. Dodatkowo, fizjoterapeuta powinien skupić się na wzmocnieniu mięśni, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni CORE, mięśni pośladkowych i mięśni dna miednicy.

W przypadku braku poprawy po leczeniu zachowawczym, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Jego celem będzie usunięcie przyczyny kompresji nerwów.

Z kolei po konsultacji z ortopedą, w celu złagodzenia dolegliwości, przeciwbólowo lekarz może zaproponować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub leki neuropatyczne (np. gabapentyna), które mogą pomóc w złagodzeniu bólu neuropatycznego.

Warto również zwrócić uwagę na czynności dnia codziennego. Należy unikać długotrwałego siedzenia czy stania, aby nie obciążać dolnego odcinka kręgosłupa. Niemniej ważna jest kontrola masy ciała, ponieważ zmniejszy to nacisk na kręgosłup.

Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pani kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂

Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935

Fizjoterapia Wrocław



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.