Pytanie
Dzień dobry,
czy ćwiczenia, masaż, laser, ultradźwięki, sollux w obszarze lędźwiowym kręgosłupa mogą prowadzić do fascykulacji np. w udzie? Czy jest to wskazanie do przerwania zabiegów? Czy fascykulacje mijają z czasem czy mogą być związane z uszkodzeniem nerwów i pozostać?
Dariusz
Odpowiedź
Panie Dariuszu,
fascykulacje to krótkie, mimowolne skurcze pojedynczych pęczków włókien mięśniowych, które mogą być wywołane przez różne czynniki takie jak m.in. zmęczenie mięśni, stres, niedobory składników odżywczych, podrażnienie nerwów lub też poważniejsze schorzenia neurologiczne.
Ćwiczenia, masaż, laser, ultradźwięki i lampa sollux stosowane na okolicę lędźwiową to zabiegi fizjoterapeutyczne mające na celu złagodzenie objawów bólowych. Ich głównym zadaniem jest poprawa ukrwienia, czyli przyśpieszenie regeneracji (poprzez doprowadzenie niezbędnych składników odżywczych oraz odprowadzenie zbędnych produktów przemiany materii z danej okolicy), rozluźnienie mięśni, a także ich wzmocnienie (poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia).
Występujące fascykulacje w obszarze uda mogą pojawiać się ze względu na podrażnienia nerwów w okolicy lędźwiowej, ponieważ w tym miejscu wychodzą one z rdzenia kręgowego do kończyny dolnej. Z tego względu mogą czasami pojawić się przejściowe fascykulacje, jednak występuje to bardzo rzadko.
W przypadku gdy fascykulacje nie są intensywne i krótkotrwałe, można kontynuować zabiegi. Jednak to fizjoterapeuta wykonujący zabieg na żywo powinien podjąć decyzję o dalszym prowadzeniu leczenia lub jego przerwaniu. Z kolei, gdy fascykulacje nabierają na intensywności, towarzyszą im inne objawy takie jak np. ból, drętwienie, zaburzenia czucia czy osłabienie mięśni, należy bezzwłocznie przerwać zabiegi i skonsultować się z lekarzem specjalistą (najlepiej neurologiem lub ortopedą zlecającym zabiegi). Może okazać się konieczność wprowadzenia modyfikacji zabiegów, aby nie doszło do uszkodzenia nerwów.
W znacznej większości fascykulacje są łagodne i mijają samoistnie, ponieważ zazwyczaj są objawem przeciążenia mięśni lub podrażnienia nerwów. Jeżeli jednak są wynikiem uszkodzenia nerwów, należy skontaktować się z neurologiem w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych i dobrania leczenia. Dlatego, w niektórych przypadkach może okazać się konieczne przerwanie terapii i podjęcie diagnostyki.
Pomogłem? Będzie mi bardzo miło, jeśli odwdzięczy się Pan kawą za konsultację: suppi.pl/fizjoterapeuty. Dziękuję 🙂
Pozdrawiam i życzę miłego dnia
Kamil Radlak
Centrum Fizjoterapeuty
centrum.fizjoterapeuty.pl
Tel. 513 776 935
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... | |
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... |