Wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego to bardzo ważny aspekt przed wyborem sanatorium, jako formy kontynuacji odzyskiwania sprawności po chorobie bądź wypadku.
Leczenie uzdrowiskowe
Przed wyborem uzdrowiska i zapoznaniem się z jego ofertą należy zapoznać się ze wskazaniami. Uzdrowisko jest miejscem dla ludzi przewlekle chorych, cierpiących na określone jednostki chorobowe lub borykających się z niektórymi chorobami. Zostało stworzone z myślą poprawy jakości życia pacjentów, zatem osoby zdrowe chcące jedynie odpocząć powinny zdecydować się na wizytę w SPA lub wczasy.
Niezwykle ważne są także przeciwwskazania, ponieważ cierpiąc na niektóre schorzenia lub wykazując pewne dolegliwości nie można skorzystać z oferty uzdrowiska. To ważne, ponieważ wówczas stan zdrowia pacjenta może nawet się pogorszyć. W trosce o innych użytkowników uzdrowisk nie powinny z nich korzystać np. osoby z ciężkimi chorobami zakaźnymi.
Następnie należy zapoznać się z ofertą uzdrowisk, ponieważ nie każde będzie oferowało zabiegi pod określoną jednostkę chorobową. Niektóre ośrodki specjalizują się w innych schorzeniach, a jeszcze inne w innych.
Zobacz również: Uzdrowiska w Polsce
Wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego
Wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego może być praktycznie każda ustabilizowana choroba i większosć chorób przewlekłych. Z kolei przeciwwskazania zwyke powinny zostać omówione z lekarzem prowadzącym. Poniżej przedstawiono zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania do skorzystania z uzdrowiska.
Wskazania do leczenia uzdrowiskowego
Wśród wskazań znajdują się przede wszystkim choroby:
- narządów ruchu i reumatyczne;
- układu krążenia;
- skóry;
- układu oddechowego;
- układu trawienia;
- kobiece;
- układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii;
- układu moczowego;
- reumatologiczne.
Wskazaniem może być również rehabilitacja po ciężkich chorobach lub operacjach, której celem jest szybkie włączenie chorego do życia w społeczeństwie i pracy zawodowej. Ograniczenie czynników ryzyka i usunięcie zaburzeń w mechanizmach regulacyjnych, które występują w okresie poprzedzającym powstanie zmian organicznych, jest to zapobieganie pierwotne chorobom.
Celem uzdrowiska jest zapobieganie powstaniu powikłań lub nawrotów przy utrzymującej się chorobie przewlekłej, a także leczenie chorób przewlekłych, przy czym celem jest uruchomienie istniejących jeszcze rezerw czynnościowych i trening własnych mechanizmów obronnych organizmu.
Zobacz również: krenoterapia
Przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego
Wśród przeciwwskazań znajdują się:
- choroby o ostrym przebiegu (np. ostre stany zapalne, zawał mięśnia sercowego itp.);
- choroby ze wskazaniem do zabiegów chirurgicznych (np. kamica nerkowa, pęcherzyk żółciowy);
- żółtaczka;
- ogniska zakaźne (szczególnie ropne zapalenie migdałków, zakażenie okołozębowe, próchnica zębów);
- niewydolność krążenia, oddychania, wątroby, nerek;
- tętniak serca lub tętnic;
- pełnoobjawowe postacie nadczynności i niedoczynności gruczołu tarczowego, niewydolności kory nadnerczy, wymagającej systematycznej farmakoterapii w warunkach szpitalnych lub kwalifikujące się do zabiegu chirurgicznego;
- cukrzyca w okresie kwasicy lub z daleko posuniętymi zmianami naczyniowymi, a także powikłania cukrzycy;
- nowotwory złośliwe, nowotwory łagodne, upośledzające podstawowe funkcje ustroju, stany przednowotworowe;
- skazy krwotoczne ciężkiego stopnia;
- przepuklina ze skłonnością do uwięźnięcia;
- pęcherzyce;
- choroby psychiczne, psychonerwice, nerwice z natręctwami i lękami sytuacyjnymi, uciążliwe dla otoczenia, starcze zmiany charakterologiczne, niedorozwój umysłowy, otępienie umysłowe;
- padaczka;
- alkoholizm i narkomania;
- ciąża i okres karmienia;
- wyniszczające choroby układowe, a także chorzy w ciężkim stanie ogólnym, niezdolni do transportu, wymagający leczenia szpitalnego;
- przerost gruczołu krokowego z koniecznością cewnikowania pęcherza moczowego;
- nietrzymanie moczu, kału, sztuczny odbyt, owrzodzenie goleni, przetoki.
Z uzdrowiska nie powinny również korzystać chorzy zniedołężniali, całkowicie unieruchomieni, niezdolni do samoobsługi. Dodatkowo odrębnym tematem są przeciwwskazania kardiologiczne – ocenia się je osobno ze względu na ich powagę. Są to:
- migotanie przedsionków, wikłające wadę mitralną serca lub kardiomiopatię pierwotną oraz każde migotanie przedsionków z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi w wywiadzie;
- liczne skurcze przedwczesne (ponad 5 minut);
- blok trójpęczkowy pęczka przedsionkowo-komorowego;
- zespół „chorego węzła zatokowego”;
- ciśnienie skurczowe ponad 25,327 kPa i rozkurczowe ponad 14,663 kPa;
- nadciśnienie złośliwe;
- powikłania zakrzepowo-zatorowe;
- kardiomiopatia;
- częstoskurcz napadowy komory;
- IV stopień wydolności fizycznej;
- jawna niewydolność krążenia;
- szybka nasilająca się dławica piersiowa;
- znaczne powiększenie serca;
- tętniak serca i rozwarstwiający;
- ciężkie nadciśnienie tętnicze lub płucne.
Jak zatem widać, przeciwwskazań jest bardzo dużo. Kierując pacjenta do uzdrowiska należy wykluczyć je wszystkie. W razie wątpliwości należy zalecić dodatkowe badania diagnostyczne.
Zobacz również: Leczenie uzdrowiskowe – na czym polega?
Bibliografia
- Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, Medycyna Uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina w proszku od bioalgi
Spirulina jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Jej skład to wysokiej jakości białko pochodzenia roślinnego, witaminy, minerały (również pierwiastki śladowe), fitoskładniki (m.in. fikocyjanina, chlorofil, karotenoidy), kwasy tłuszczowe ... Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu ... Zobacz więcej... |