Technika energii mięśniowej (MET) to zbiór manipulacyjnych metod tkanek miękkich wymagających precyzji. Wywodzą się one z osteopatii i zyskują rosnącą popularność. Stosuje się je coraz powszechniej także w chiropraktyce. Wykorzystują aktywną pracę mięśni ze strony pacjenta lub fizjoterapeuty.
Na czym polega technika energii mięśniowej?
Techniki energii mięśniowej wywodzą się z osteopatii. Za ich pioniera uznaje się Freda Mitchella. MET oparte są na wykonywaniu precyzyjnych napięć izometrycznych lub też ruchów izotonicznych, które rozpoczyna i aktywnie kontroluje pacjent przeciw manualnemu oporowi generowanemu przez terapeutę. Celem technik energii mięśniowej jest przede wszystkim rozluźnianie, a następnie rozciąganie napiętych mięśni oraz przygotowanie okolicznych stawów do zabiegów mobilizacji lub manipulacji. Dodatkowo wpływają one na rozciągnięcie tkanki powięziowej i poprawę mikrokrążenia, co wpływa na likwidację bolesnych punktów spustowych z opracowywanej okolicy.
Mechanizm działania technik energii mięśniowej obejmuje poizometryczną relaksację oraz hamowanie recyprokalne (hamowanie zwrotne). Poizometryczna relaksacja odnosi się do zjawiska odruchowego rozluźnienia mięśnia, co odbywa się po jego skurczu izometrycznym. Z kolei hamowanie recyprokalne łączy się ze zjawiskiem odpowiedzi mięśni antagonistycznych na skurcz mięni agonistycznych.
Zobacz również: Poizometryczna relaksacja mięśni (PIR).
Mówiąc w znacznym uproszczeniu, technika energii mięśniowej (MET) polega więc na napinaniu przez pacjenta mięśni w określonym kierunku, podczas gdy terapeuta stosuje przeciwstawny, minimalny opór. Taka współpraca sprawia, że mięśnie pacjenta delikatnie się rozciągają lub wzmacniają, co pozwala na poprawę ich elastyczności i funkcji w sposób przyjemny, bezbolesny.
Technika energii mięśniowej – wskazania
Podstawowe wskazania do zastosowania technik energii mięśniowej to:
- chęć przygotowania stawów do zabiegu manipulacji i mobilizacji, które są znacznie bardziej efektywne, jeśli stawy nie są usztywniane przez napięte tkanki miękkie;
- przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów;
- bóle kręgosłupa i bóle stawów;
- wady postawy;
- dysbalans mięśniowy;
- przeciążenia mięśni;
- rozluźnienie napięć tkanek miękkich, np. w przypadku skrócenia mięśni, bolesnego napięcia mięśni, częstych skurczów mięśni;
- chęć poprawy wytrzymałości i elastyczności mięśni.
Takie techniki wykorzystywane są w większości problemów zdrowotnych związanych z narządem ruchu. Są bezpieczne, skuteczne i lubiane przez pacjenta, co wpływa na ciągły wzrost ich popularności w gabinetach osteopatów i fizjoterapeutów. Co istotne, MET mogą być stosowane również w celach profilaktycznych, np. w fizjoterapii sportowej.
Technika energii mięśniowej – przeciwwskazania
Nie zawsze techniki z zakresu MET mogą zostać wykorzystane, choć w większości przypadków są one bezpieczne i dozwolone. Istnieją jednak stany i problemy zdrowotne, przy których lepiej zastosować inne formy leczenia lub przełożyć wizytę aż do momentu ustąpienia ich. Takimi problemami są:
- złamania kości bez zrostu kostnego w obrębie opracowywanej okolicy ciała;
- ostre uszkodzenia tkanki łącznej i ostre stany zapalne związane z bólem w miejscu opracowywanej okolicy ciała;
- gorączka u pacjenta.
Wówczas to terapeuta decyduje, jak potoczy się cała wizyta. Celem zawsze jest zapewnienie pacjentowi jak największego poziomu bezpieczeństwa.
Korzyści technik energii mięśniowej
Techniki energii mięśniowej są bezpieczne i bezbolesne. Wymagają zaangażowania się pacjenta w proces rehabilitacji, co ostatecznie zwiększa jego świadomość ciała i sprawia, że chętniej wykonuje on ćwiczenia zadane do domu. Zacieśnia się również więź między pacjentem, a terapeutą, co zawsze korzystnie wpływa na cały proces usprawniania. MET charakteryzuje się wysoką skutecznością i wszechstronnością. Można praktykować je w obrębie każdej grupy mięśniowej, a przeciwwskazań do nich jest naprawdę niewiele.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kurowski P., Kurowski D., Porównanie wpływu techniki energii mięśniowej powtórzonej jednokrotnie i trzykrotnie na zmianę progu bólu i parametrów elektrofizjologicznych mięśnia czworobocznego grzbietu, Sztuka Leczenia 2020, nr 2, 43–52.
- Chaitow L., Techniki energii mięśniowej. Zaawansowane techniki terapii tkanek miękkich, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2011.