Szukaj
Szukaj

Walina

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Walina jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grona aminokwasów egzogennych. Posiada rozgałęziony łańcuch boczny. Jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza w przypadku osób aktywnych fizycznie. Właśnie dlatego walina jest często dodatkowo suplementowana.

Walina

Co to są aminokwasy?

Białka tworzą najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną pod względem funkcjonalnym grupę cząsteczek w organizmie człowieka. Właściwie każdy proces życiowy jest uzależniony właśnie od nich. Przykładowo, enzymy i hormony polipeptydowe odpowiadają za regulację metabolizmu, podczas gdy białka kurczliwe w mięśniach warunkują ruch. W krwiobiegu hemoglobina i albumina przenoszą cząsteczki niezbędne do życia, z kolei immunoglobuliny zwalczają zakaźne patogeny wywołujące choroby. Bez względu na funkcję, wszystkie białka mają wspólną cechę strukturalną. Są liniowymi polikondensatami aminokwasów. Podsumowując, aminokwasy są materiałem budulcowym białek.

Choć w przyrodzie zaobserwowano ponad 300 rodzajów białek, w ustroju człowieka pojawia się 20 z nich. Podzielono je na aminokwasy endogenne (mogą być syntezowane w organizmie) oraz aminokwasy egzogenne (należy dostarczyć je do organizmu wraz z pożywieniem). Każdy aminokwas posiada grupę karboksylową, pierwszorzędową grupę aminową oraz charakterystyczny dla każdego z osobna łańcuch boczny przy atomie węgla alfa.

Walina – źródła

Walina należy do grona aminokwasów egzogennych, co oznacza, że aby uzupełnić w organizmie jej poziom, należy spożyć pokarm stanowiący jej źródło. Do najbogatszych źródeł waliny zaliczamy między innymi:

Walina wspólnie z leucyną i izoleucyną tworzy kompleks BCAA, często suplementowany przez osoby trenujące i aktywne fizycznie. Jest to uniwersalny suplement diety o silnym działaniu anabolicznym.

Za co odpowiada walina?

Ze względu na swoje silne działanie anaboliczne, walina odpowiada za przyrost masy mięśniowej u osób ćwiczących. Bierze bowiem udział w syntezie białek mięśniowych, jednocześnie zapobiegając ich utracie (hamuje procesy degradacji białek mięśniowych). To jednak nie wszystko. Walina bierze udział w wielu ważnych procesach biochemicznych, jest wręcz niezbędna do prawidłowej czynności układu immunologicznego oraz układu nerwowego. Jest jednym ze składników, z których powstaje kwas pantotenowy (witamina B5) odgrywający istotną rolę w syntezie hormonów steroidowych, neuroprzekaźników i innych witamin, a także biorący udział w produkcji przeciwciał.

Patronite
Patronite

Walina wpływa pozytywnie na regenerację organizmu, a także reguluje metabolizm, zwłaszcza biosyntezę węglowodanów. Ma istotne znaczenie syntezie i uwalnianiu hormonu wzrostu, co w pewnym sensie łączy się z jej działaniem anabolicznym. Dodatkowo jest dobrym źródłem energii, szczególnie podczas intensywnych treningów fizycznych. Dzieje się tak, ponieważ bierze udział w procesie glukoneogenezy. Gdy w związku z treningiem sportowym poziom glukozy we krwi spada, zaś zapasy glikogenu również znajdują się na wyczerpaniu, organizm pobiera walinę, leucynę i izoleucynę z mięśni, po czym przekształca je na energię.

Zapotrzebowanie na walinę

Dzienne zapotrzebowanie na walinę w przypadku dorosłej osoby wynosi około 19 mg na 1 kg masy ciała. Przy wzmożonej aktywności fizycznej zapotrzebowanie jednak wzrasta. Najlepiej przyjmować jednocześnie walinę, leucynę i izoleucynę.

Niedobór waliny

Charakterystycznymi objawami niedoboru waliny są:

Podobne objawy dają jednak niedobory witamin, dlatego lepiej skupić się na zbilansowanej i urozmaiconej diecie.

Nadmiar waliny

Przy nadmiarze waliny najczęściej mamy do czynienia z:

Nadmiar może pojawić się przy nierozsądnym i nieostrożnym suplementowaniu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Drywień M., Dźwigała J., Staszewska-Skurczyńska M., Znaczenie aminokwasów rozgałęzionych w żywieniu człowieka oraz profilaktyce i przebiegu niektórych chorób, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2013.
  2. Ferrier D., Biochemia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2016.
  3. Gołębiowska B., Szewczyk L., Pula wolnych aminokwasów w organizmie człowieka, Endokrynologia Pediatryczna, 11/2012.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.