Szukaj
Szukaj

Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej (inaczej: zespół podkradania tętnicy kręgowej) to dolegliwość związana z niedrożnością lub zwężeniem w miejscu odejścia tętnicy podobojczykowej lub w jej części proksymalnej, tuż przed odejściem tętnicy kręgowej. Konsekwencją tego jest odwrócenie przepływu krwi z tętnicy kręgowej do odcinka dystalnego tętnicy podobojczykowej. Problem wiąże się z wystąpieniem różnego rodzaju objawów niewydolności kręgowo-podstawnej.

Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej

Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną dolegliwości jest znaczne zwężenie tętnicy podobojczykowej w miejscu odejścia od tętnicy kręgowej, ewentualnie w miejscu części bliższej, tuż przed odejściem od tętnicy kręgowej. Znacznie rzadziej (choć nie jest to wykluczone) obserwuje się zwężenie pnia ramienno-głowowego. W tętnicy kręgowej następuje odwrócenie kierunku przepływu krwi, która jest „podkradana” z układu kręgowo-podstawnego i koła tętniczego mózgu, a następnie kierowana do dystalnej części tętnicy podobojczykowej. Zjawisko najczęściej jest konsekwencją miażdżycy, choć może rozwijać się także w efekcie:

  • przebytego urazu tej okolicy;
  • zespołu żebra szyjnego;
  • anomalii naczyniowych;
  • zatorów i zakrzepów;
  • rozwarstwienia aorty.

Kluczowym czynnikiem ryzyka zespołu podkradania tętnicy podobojczykowej jest miażdżyca, a także wszystkie inne choroby sercowo-naczyniowe. Uważa się, że do zwężenia w tętnicy podobojczykowej predysponuje fizjologiczna budowa tych struktur. Kąt między odejściem lewej tętnicy podobojczykowej jest ostry, dlatego zwiększa się turbulentny przepływ krwi i nasila rozwój miażdżycy właśnie w tym miejscu. Dlatego też zespół podkradania przeważnie diagnozuje się po lewej stronie. Schorzenie zazwyczaj dotyczy pacjentów po 50. roku życia, 2-krotnie częściej mężczyzn niż kobiet.

Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej – objawy

Objawy wiążą się z niedokrwieniem kończyny górnej bądź z niewydolnością kręgowo-podstawną i tym samym obejmują:

  • mrowienie i drętwienie palców;
  • znaczny spadek ciśnienia krwi i słabo wyczuwalne tętno w dotkniętej problemem kończynie górnej;
  • chromanie przestankowe, czyli dolegliwości bólowe nasilające się podczas wykonywania ruchów kończyną górną;
  • zawroty głowy;
  • omdlenia;
  • oczopląs i różnego rodzaju zaburzenia widzenia;
  • zaburzenia równowagi i koordynacji;
  • szumy uszne i silne bóle głowy;
  • nudności i wymioty;
  • problemy z pamięcią.

Jeśli jednocześnie dojdzie do zwężenia tętnicy szyjnej, do obrazu klinicznego mogą dołączyć inne objawy neurologiczne typowe dla tego zespołu. 25% wszystkich pacjentów zgłasza objawy ze strony układu nerwowego.

Stopnie zespołu podkradania tętnicy podobojczykowej

Biorąc pod uwagę ocenę przepływu krwi w tętnicy kręgowej, wyróżnia się trzy stopnie zespołu podkradania:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • I – zwolnienie dogłowowego przepływu krwi;
  • II – przepływ dwufazowy, prawidłowy w fazie rozkurczu i wsteczny w fazie skurczu;
  • III – całkowite odwrócenie przepływu krwi.

Parametr ten można ocenić na etapie wykonywania badań diagnostycznych.

Zobacz również: Zespół górnego otworu klatki piersiowej.

Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej – diagnostyka

Dolegliwość można podejrzewać już na etapie przeprowadzania wywiadu oraz badania ciśnienia tętniczego i pulsu pacjenta. Do niedawna złotym standardem w diagnostyce była arteriografia, jednak obecnie wybiera się mniej inwazyjne i bezpieczniejsze metody, przede wszystkim USG dopplerowskie. To badanie przesiewowe, dlatego dopiero przy niepokojącym wyniku pacjenta kieruje się na arteriografię bądź angio-TK. Podczas diagnostyki szczegółowej należy nie tylko potwierdzić obecność zespołu podkradania tętnicy podobojczykowej, ale również ustalić miejsce zwężenia naczynia krwionośnego.

Zespół podkradania tętnicy podobojczykowej – leczenie

Zazwyczaj wykonuje się przezskórną angioplastykę z ewentualną implantacją stentu. Wskazaniem do zabiegu jest objawowe zwężenie bądź niedrożność tętnicy podobojczykowej. Co istotne, zabieg powinno się wykonać jak najszybciej, w ciągu 2 tygodni od momentu wystąpienia objawów. Lekarz może zadecydować również o leczeniu farmakologicznym, polegającym na przyjmowaniu kwasu acetylosalicylowego, klopidogrelu, statyn oraz inhibitora konwertazy angiotensyny.

Pacjentom zaleca się regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną (przynajmniej pół godziny dziennie), a także całkowitą rezygnację z palenia papierosów i zmniejszenie masy ciała w przypadku nadwagi lub otyłości. Należy unikać produktów spożywczych, które mogłyby nasilać odkładanie się złogów miażdżycowych (głównie nasyconych tłuszczów).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Rękas-Wójcik A., Kancik E., Prystupa A., Dec M., Kurys-Denis E., Mosiewicz J., Krupski W., Nieprawidłowe odejście lewej tętnicy szyjnej jako przyczyna nawracających omdleń, Family Medicine & Primary Care Review, 2/2013.
  2. Ciołkowski A., Anatomia odcinka szczytowego tętnicy kręgowej, Warszawa 2012.
  3. Kozera-Strzelińska D., Zespół podkradania tętnicy kręgowej, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2014.
  4. Pawlaczyk K., Gabriel M., Zespół podkradania tętnicy kręgowej – pułapki diagnostyczne, Przewodnik Lekarza, 8/2004.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *